Napi sajtószemle

2002. 12. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt
Csendes antiszemitizmus Magyarországon címmel és A zsidók keskeny pallón sétálnak – mutatja Kertész példája alcímmel Boris Kalnoky, a lap budapesti tudósítója egy fővárosi fodrászüzletben folyó beszélgetéssel kezdi cikkét. A fodrásznő Kertészről: „Miért nem vándorol ki Kanadába vagy valamilyen hasonló helyre? Azt mondja, hányingere van tőlünk. Hát akkor szerintem csomagolja be a Nobel-díját, és keressen egy jobb országot.” Kalnoky így folytatja: „Kertészről van szó, aki tegnap irodalmi Nobel-díjat kapott. Zsidó. Mint ilyen, gyakran megkísérelte, hogy a magyar társadalomnak elmagyarázza, hogy valahogyan ki kellene békülnie a múlttal…” A cikk harmadik bekezdése Csurka Istvánnak a Frankfurti Könyvvásáron Magyarországot képviselő írók elleni korábbi támadását ismerteti, amely szerint „csak zsidók képviselnék Magyarországot” Frankfurtban, és hogy „a tulajdonképpeni magyar szellemet a zsidó értelmiségiek »kulturális diktatúrája« elnyomja”. A tudósító szerint Magyarországon nem tapasztalható virulens antiszemitizmus és „alig” beszélhetünk a zsidók elleni erőszakról (Kalnoky az „alig”-ra nem idéz példát – L. I.). A magyarok büszkék arra, hogy annyi Nobel-díjasuk van, de azt elfelejtik, hogy legtöbbjük zsidó volt, s hogy csaknem mindegyikük külföldön lett sikeres – talán mert a társadalom nem fogadta el őket, olvasható a német konzervatív lapban.

The Christian Science Monitor
Két gazda, egy Európa, de két világ címmel az amerikai lap a határ által egymástól elválasztott, de csak egymástól négy kilométer távolságban lévő osztrák és cseh faluból küldött tudósítása bevezetőjében arról ír, hogy a két gazda és gazdaságuk közötti különbség az uniós csatlakozás után is minden bizonynyal megmarad. A csatlakozó országokban a gazdák ugyanis csak a negyedét kapják majd annak a támogatásnak, mint amit a nyugati gazdák kapnak. Franz Fischler EU-agrárbiztos szerint azonban ez „fair”, ugyanis a kelet-európai gazdáknak nem kell magas termesztési árakkal és minőségellenőrzéssel megbirkózniuk. Egy brit elemző szerint a dolog egyáltalában nem „fair”, csupán a csatlakozóknak nincs más választásuk. Brüsszel jelenleg évente 49 milliárd dollárt, vagyis teljes költségvetésének felét mezőgazdasági támogatásokra költi. A bővítéssel az uniós gazdák száma megkétszereződik és az Európai Bizottság attól tart, a költségvetése válságba kerül, ha a támogatást megkapják az újonnan jöttek is. A tudósító által meglátogatott osztrák gazda évente mintegy 28 000 dollár támogatást kap. A gazdaságok fennmaradása az osztrák idegenforgalomnak is érdeke, mert a szinte manikűrözött gazdaságok és pazar parasztházak látványa rengeteg turistát vonz. Ellentétben a kommunizmus éveiben tönkretett cseh gazdaságokkal. A megkérdezett cseh gazda elmondta: ha nem kapnak ugyanannyi támogatást, mint osztrák társaik, egyszerűen képtelenek lesznek versenyezni a piacokon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.