Meddig tarthat ki Chávez elnök kormánya, tekintettel arra, hogy Washington nem igazán kedveli, és része volt az államfő ellen április 11-én végrehajtott államcsínyben?
– Az Egyesült Államok tiszteletben tartja Chávez elnök kormányát, amint azt Ari Fleischer, a Fehér Ház szóvivője mondta.
– Ez megnyugtató. A most sztrájkolóknak, akik mögött sokan politikai indítékot keresnek, miért nincs türelmük néhány hónapot várni? Hiszen épp Chávez elnök módosította az önök által bolivári alkotmányként emlegetett alaptörvényt, amely Latin-Amerikában egyedülálló módon lehetővé tette, hogy a választott képviselőket, beleértve az elnököt, a választók félidőben visszahívják.
– Az Amerikai Államok Szervezete harmincórás tárgyalás után éppen most foglalt állást, és a megfogalmazott nyilatkozat szerint támogatja az intézményes demokráciát és elismeri a demokratikus koordinációs bizottságot, amely a civil társadalom egy csoportját fogja össze, amely a választások megrendezését célozza. Vagyis azt, hogy a törvényes, alkotmányos utat kell követni és a kiírandó népszavazás döntsön a vitás kérdésekben. Az ellenzéknek is lehetősége lesz jelöltet, illetve jelölteket állítani és akkor a politikai folyamat dönt majd az ország sorsáról, vagyis a szavazóké lesz a végső szó.
– Ha már az Amerikai Államok Szervezetéről beszélünk, annak jelenlegi elnökét – a korábbi kolumbiai elnököt, César Gavíriát, aki éppen Caracasban közvetít – pártatlannak tartják?
– Igen.
– Ez is megnyugtató. Alaptalanul írnak egyes amerikai lapok egy kialakuló Chávez–Castro–Lula-tengelyről? Vagyis, hogy Caracas baloldali kormánya kontinensközi összefogást keres a kommunista Castróval és a most megválasztott, baloldali brazil elnökkel?
– Ez teljesen alaptalan. Nincs semmiféle alapom arra, hogy ezt megerősítsem.
– Ez az amerikaiak számára megnyugtató. Ügyvivő asszony, a Petroleos de Venezuela, a hatalmas venezuelai olajvállalatnak 1974-ben bevételének csak 20 százalékát emésztették fel a működési költségek. Nyolcvan százalék az államkasszába folyt be. Mára ez az arány megváltozott. Az önök új olajipari törvénytervezete, amely ezt a sokak számára igen jövedelmező helyzetet szétverheti – nem beszélve a spekulánsok földüzleteinek véget vetni akaró földtörvénytervezetről –, tehetett egyeseket olyan nyugtalanná, hogy netán a gazdaságot megbénító sztrájkra ösztönözték a résztvevőket?
– Venezuelának hatalmas az olajipara. A világ ötödik legnagyobb olajexportőre és az Egyesült Államok harmadik legnagyobb olajbeszállítója. A sztrájkok rendkívüli mértékben súlyossá tették az olajipar helyzetét, mind a kitermelést, mind pedig a finomítást illetően, és igen komolyan csökkent az olajipar teljesítménye.
– Ez szuperdiplomatikus válasz volt. Nem tudom, feltegyem-e ezek után azt a kérdést, hogy a venezuelai kereskedelmi tévék miért támogatják oly nagy hévvel a sztrájkolókat?
– Mindennap információt kapok a venezuelai sajtóból arról, hogy mi történik az országban. Venezuelában sajtószabadság van és így a sajtó és a tévétársaságok is szabadon működnek.
– Magyarország érdeklődéssel tekint arra, hogy mi történik Venezuelában, hiszen ettől függően alakulhatnak nálunk a benzinárak. Különösen most, hogy az Arábiai-félsziget fölött sűrű felhők gyülekeznek. Ön szerint országa nyugodtabb vizek felé evez?
– Az Amerikai Államok Szervezetének a már általam korábban említett dokumentuma reményt ad arra, hogy békés megoldás felé haladunk. A jövő évben népszavazás és választások lesznek, amelyeken a választók demokratikus úton dönthetnek.
– Mi köze Washingtonnak ahhoz, hogy Venezuelában mi legyen? Milyen alapon követel azonnali választásokat?
– Bush elnök véleménye megváltozott. Ari Fleischer, az elnök szóvivője éppen most számolt be arról, hogy az amerikai kormány is a jövő évben tartandó népszavazás mellett áll.
– Csupa jó hír. Ügyvivő aszszony, nagyon köszönöm, hogy időt szakított olvasóinknak és remélem, bármi is történik Caracasban, ön továbbra is Budapesten maradhat.
Robert C. Castel: A BRICS az anti-Nyugat
