Pesszimistán nyitottak tegnap az európai börzék, a hangulatot nagyban rontotta a tokiói tőzsde 1,96 százalékos zuhanása. A piacokon a Conesco amerikai biztosítási és hitelügyletekkel foglalkozó társaság bejelentése okozott rémületet. A Conesco csődöt jelentett, és ezzel növelte azon bedőlt cégek sorát, amelyek a tavaly szeptember 11-i terrormerénylet után váltak fizetésképtelenné. A tokiói börzén a negatív amerikai hírek mellett a hazai gazdaság élénküléséről szóló információk is erózióra kényszerítették a Nikkei-indexet. A Bank of Japan a decemberi jelentésében is sötét képet festett a gazdaságról, hangsúlyozva, hogy a belső kereslet továbbra is gyenge, és bizonytalanok az élénkülés esélyei. „A japán gazdaság általában stabilizálódott, de az élénkülés kilátásai még mindig nagyon bizonytalanok.” Az MTI–Eco által közölt jelentéskivonatból kiolvasható, hogy a japán jegybank nem vár fellendülésre.
Miután kiderült, hogy már a Bank of Japan sem vár semmi jót a jövőtől, és az amerikai Micron Technologies csipgyártó profit warninggal figyelmeztette a befektetőket eredményeinek csökkenésére, semmi nem tudta a piacokat visszatartani a gyengüléstől. A brit FTSE 100 mutató 1,25 százalékos csökkenést jelzett délután, ezt a nemzetközi események mellett a Vodafone vezetőjének lemondása eredményezte. A Vodafone részvényei 0,88 százalékot gyengültek. A német tőzsdén nagyobb áresést szenvedtek el a részvények, a nap vesztesei a Deutsche Telekom-, az Infineon- és a DaimlerChrysler-papírok voltak. Párizsban az Air France privatizációjáról szóló tervek keltettek nagyobb érdeklődést.
A Deák Ferenc utcában a nyugat-európai trendek éreztették hatásukat. A BUX már nyitáskor jelezte, hogy a nap nagy részében csökkenni fog, de a gyengülés valójában déli tizenegy órakor indult. Az index előbb átlépte a 8000 pontos határt, majd tovább lassult. A zárás pillanatában a BUX 198,85 ponttal állt előző szintje alatt. A forgalom 12,2 milliárd forintnyi lett, de ezúttal nem a vevők domináltak a parketten, hanem az eladók.
A nap vesztese a Richter, a Mol, a Graphisoft, a spekulatív Inter-Európa Bank-papírok valamint a kárpótlási jegyek voltak. A Richtert a profitrealizálók, a Molt tulajdonosaik a gázárszabályozás késése miatt adták el.
Kanada lehet az Egyesült Államok 51. tagállama?