Napi sajtószemle

2003. 01. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine
Rejtélyes folyamatok a szögesdrót mögött címmel Carola Kaps, a vezető konzervatív német lap budapesti tudósítója a 2100 lakosú Taszárról ír, ahol senki nem tudja, mi történik igazából. Bizalmatlanságot keltett az amerikaiak hosszú hallgatása november óta, amikor megkapták a támaszpont használatának jogát, de a magyar politikusok ellentmondásos kijelentései is. Magyarország népe felteszi magának a kérdést: ha a taszári támaszponton valóban polgárokat képeznek, akkor a magyar kormány miért kötötte Taszár használatát az amerikaiaknak bizonyos feltételekhez? Az iraki emigránsok nem hagyhatják el a támaszpontot és Washingtonnak arra kellett köteleznie magát, hogy közülük egyiküket sem küldik közvetlenül a harcba Taszárról. Ezt az ellentmondást David Barno taszári parancsnok sem akarta eloszlatni. Arra sincs magyarázat, hogy az iraki hőségre miért Taszár fogcsikorgató hideg éghajlatán képezik ki az embereket.

Die Welt
Boris Kalnoky, a német konzervatív lap budapesti tudósítója szintén a Taszárral kapcsolatos ellentmondásokat emeli ki. Különféle miniszterek és a kormányszóvivő eddig 1000– 4500 irakiról beszél. Juhász Ferenc december 5-én egyszer ezer-ezerötszáz, másszor „maximum” 4500 emberről beszélt. Gál J. Zoltán – szintén december 5-én – 2200 irakiról tudott. Kiss Elemér kancelláriaminiszter szerint az irakiak „amerikai állampolgárok”, míg a Pentagon szóvivője, David Lapan szerint egyikük sem iraki állampolgár. Juhász és Gál J. „tolmácsokról és polgári szakemberekről” beszélt, akik Taszáron ugyanakkor „katonai és rendőri ismereteket is elsajátítanak” és Juhász szerint megtanulják, miként kell kézi lőfegyverekkel bánni.

Herald Tribune
Dominique de Villepin francia külügyminiszter szavait ismerteti a globális amerikai lap, aki kijelentette: Franciaország igyekszik rávenni az EU-t arra, hogy egységesen lépjen fel és ellenezzen mindenfajta elsietett amerikai döntést az Irak elleni katonai támadásról. Hozzátette: semmiféle akciót nem szabad megindítani, ameddig az ENSZ-ellenőrök kutatnak Irakban a tömegpusztító fegyverek után. Az amerikaiakat azonban most már nemcsak eltökéltségük, de az is sürgeti, hogy drága a hadrendbe sorakozott haderők fenntartása.

The Guardian
Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász nevetséges mítosznak tartja, hogy a háború gazdasági fellendülést hoz, olvasható a baloldali brit lapban.
*
Harold Pinter világhírű drámaíró rövid, drasztikusan Amerika-ellenes költeménye kommentár nélkül olvasható. Az utolsó előtti sorok a sivatagban elpusztult hulla orrát éneklik, amely csak a halál bűzét szagolja. A két záró sor: „És a döglött levegőt csak / Amerika Istenének szaga kavarja.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.