Napi sajtószemle

2003. 01. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

THE OBSERVER
Irak vonatkozásában eddig sejtetett háborúellenes álláspontjától gyökeresen eltérő vezércikket jelentetett meg vasárnap a hetilap. A brit baloldali Guardian hét végi magazinjaként funkcionáló rangos újság pálfordulásnak is beillő állásfoglalásában leszögezi: végső soron az iraki diktátoron múlik az, hogy lesz-e a Közel-Keleten háború. A lap úgy látja, igaztalanok azok a vélekedések, amelyek az Egyesült Államokat egyoldalúsággal illették Afganisztán és Irak tekintetében, majd megállapítja: kívánatos, hogy Irak ügyében multilaterális megoldás szülessék, ám ez nem jelenti azt, hogy egy ilyen akció egyoldalúnak számítana, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsában azt egyesek, mondjuk Kína, elleneznék. A vezércikk történelmi példákat hoz fel azon érvek cáfolatára, amelyek arra irányítják rá a figyelmet, hogy egy ország önmagában diktatórikus berendezkedése nem szolgálhat külföldi beavatkozás indokául. Az Observer Pol Pot Kambodzsájának vietnami megszállását és a NATO koszovói hadjáratát említi, majd az erő alkalmazását támogató brit külpolitika mellett foglal állást.

THE WASHINGTON POST
Az Egyesült Államok mértékadó napilapja ugyanakkor arról számol be tegnapi számában, hogy a katonai megoldás támogatottsága csökkenőben van a Biztonsági Tanácsban. Jóllehet az amerikai kormányzat abban bízott, hogy az ENSZ fegyverzetellenőreinek legújabb jelentései és az irakiak által készített beszámoló hiányosságai meggyőzik a tagokat a katonai fellépés szükségességéről. A lap által a múlt héten megkérdezett magas rangú ENSZ-diplomaták azt állították, hogy az Irak ellen felhozott vádak nem lettek meggyőzőbbek, és még zavarosabbak, mint novemberben.

THE NEW-YORK TIMES
A vezető liberális amerikai napilap közben Dél-Amerika balra tolódásáról közöl elemzést. Az új ecuadori elnök beiktatására érkező illusztris vendégek, a kubai Fidel Castro, a venezuelai Hugo Chávez és a brazil Lula da Silva látogatása kapcsán a cikkíró megjegyzi: az új, baloldali latin-amerikai vezetők csoportja saját kezébe veheti a térség politikájának alakítását, mintsem hogy azt az Egyesült Államokra hagyja. Egy washingtoni kutatóintézet szakértője máris a „populizmus tengelyéről” beszél, utalva a négy vezető nyugati körökben populistának tartott, baloldali retorikájára.

FINANCIAL TIMES
Talán ennek a populizmusnak az egyik megnyilvánulása a „Hugo” egyik tábornokának legutóbbi akciója, amelyről a brit üzleti körök lapja ír. Luis Acosta tábornok egy valenciai Coca-Cola-üzemet szállt meg, és közölte, hogy a készleteket szét kell osztani a nélkülöző lakosság között. A Coca-Cola, bár nem számít létfontosságú cikknek, hónapok óta hiánycikk Venezuelában, ahol egyes híradások szerint a „nagytőke” aktívan közreműködik abban, hogy az ország megszabaduljon a baloldali vezértől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.