A katlan

Hatvan esztendeje, 1943. február 2-án szüntették be az ellenállást a 6. német hadsereg Strecker vezérezredes által irányított, a sztálingrádi északi katlanban harcoló utolsó egységei. A közvélekedés ehhez a dátumhoz kapcsolja a második világháború fő hadszínterén, a keleti fronton bekövetkezett fordulatot, a német véderő csapatainak védekezésbe szorulását.

2003. 02. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az évforduló kapcsán most megjelent német tudományos feldolgozásokat és publicisztikákat alapvetően két kérdés foglalkoztatta. Egyrészt az örök német kérdés, volt-e katonai „értelme” a 6. hadsereg utolsó töltényig tartó ellenállásának? A másik kérdéskör az utóbbi időben hozzáférhetővé vált szovjet iratanyag értelmezése körül robbant ki.
A német katonai és politikai vezetés rövid, néhány hónapos Szovjetunió elleni hadjáratra számított, a Wehrmachtot mind felszerelésben, mind kiképzésben elmulasztották felkészíteni a kelet-európai télre. Ezért a német véderőnek a kezdeti hatalmas sikereiért rendkívül súlyos árat kellett fizetnie: veszteségei halottakban, sebesültekben és eltűntekben elérték a Barbarossa hadműveletben bevetett személyi állomány negyven százalékát. A Német Birodalom képtelen volt pótolni ezt az emberveszteséget, ezért 1941 őszétől mind nagyobb szerepet kapnak a Szovjetunió elleni harcokban az elfoglalt területek lakosai és az együttműködésre kész hadifoglyok, valamint a szövetséges országok haderői. A második világháború folyamán közel egymillió volt szovjet állampolgárt integráltak önkéntesként a német véderőbe, aminek közel negyedét a kaukázusi népek: örmények, grúzok, azeriek stb., valamint a turkesztániak tették ki. Másrészt Berlin 1941 végétől komoly nyomást gyakorolt szövetségeseire, hogy jelentős csapatkontingensekkel vegyék ki részüket a háborúból.

A Kék fedőnevű hadművelet 1942. június 28-i kezdetekor a 68 német mellett 26 szövetséges hadosztály lendült támadásba, ez utóbbiak száma később 40 fölé emelkedett.
A berlini vezetés ugyanakkor elmulasztotta a gazdaság mozgósítását: míg 1941-ben a szovjet költségvetés 44 százalékát a hadsereg emésztette fel, addig a német katonai kiadások 19 százalékon álltak. Ennek egyik oka az volt, hogy Hitler – emlékezve az éhező németek 1918. őszi lázongásaira – kerülni kívánta a lakosság megterhelését. 1941 őszétől azonban a keleti fronton mindinkább éreztették hatásukat az Egyesült Államok élelmiszer- és hadianyag-szállításai. A német hadiipar meghatározó fegyverek esetében még a veszteségek pótlására is képtelen volt, például a Wehrmacht páncélosállománya 3600 darabról 3300-ra csökkent. Csak összehasonlításként: 1942-ben nyugati területeinek elvesztése ellenére a Szovjetunió közel 25 000 harckocsit gyártott, a német termelés négyszeresét. A Krupp cég csak 1942 februárjától volt képes a Panzer IVF2 modellel olyan harckocsit gyártani, amelyik méltó ellenfele volt a T–34-nek. Az átállási nehézségek miatt azonban a Kék hadművelet kezdetéig csak alig 200 darabot sikerült a csapatoknak leszállítani.
Az idő sürgetett, hiszen Hitler úgy számolt, 1943-tól válik érezhetővé az Egyesült Államok jelenléte az európai hadszíntéren, s ha a siker reményében kíván szembeszállni, akkor még 1942-ben döntést kell keleten kicsikarnia. Ebben a helyzetben azonban gondolni sem lehetett arra, hogy a Wehrmacht – miként 1941-ben – a teljes fronton támadjon. Bár felmerült a közép-hadseregcsoport Moszkva elleni támadása, de végül hadigazdasági – mint a kaukázusi olaj –, valamint harcászati érvek – a német páncélosharcászatnak kedvező terepadottságok – miatt Hitler a déli frontszakasz mellett döntött. 1942-es elgondolásait április 5-én a 41-es számú hadműveleti utasításban fektette le. Hitler, még mindig lebecsülve a Szovjetunió katonai lehetőségeit, abból a feltételezésből indult ki, hogy a téli ellentámadásban a Vörös Hadsereg már felhasználta tartalékainak nagy részét. Ezért lehetségesnek látta, hogy a Dél hadseregcsoport teljesítse a Kék fedőnevűre keresztelt hadművelet célját, a Voronyezstől délre állomásozó szovjet egységek megsemmisítését és a Kaukázus térségének elfoglalását. Ebben az utasításban Sztálingrád jelentősége még másodlagos, hiszen a várossal kapcsolatban így fogalmaz: „Mindenesetre meg kell kísérelni magát Sztálingrádot elérni, vagy legalább annyira megközelíteni, hogy a nehézfegyvereink hatókörébe kerüljön, s a közlekedési és hadiipari központok sorából kiessen.”
Az 1942. június 28-án megkezdett Kék hadművelet – melynek nevét június 30-án Braunschweigra változtatták – rossz csillagzat alatt indult, hiszen a támadás első szakaszának tervével Reichel őrnagy, a 23. páncéloshadosztály hadműveleti tisztje június 19-én szovjet fogságba esett. Ennek ellenére az eredeti tervek alapján lendült támadásba Kurszk térségéből a Weichs-seregcsoport a Brjanszki Front egységei ellen, melyhez a 2. német és a 2. magyar tábori hadsereg, valamint a 4. páncéloshadsereg, 3 páncélos-, 3 motorizált gyalogos-, valamint 11 német és 10 magyar gyalogoshadosztály tartozott. A támadáshoz csatlakozott június 30-án a Belgorod térségéből meginduló 6. német hadsereg 2 páncélos-, 1 motorizált gyalogos- és 16 gyalogoshadosztállyal. Július 7-én Hitler két részre osztotta a Dél hadseregcsoportot: a Weichs-seregcsoportot és a 6. hadsereget B hadseregcsoport néven von Bock vezértábornagy, a Dél eddigi főparancsnoka vezette, a 17. német és 3. román tábori hadsereg, valamint az 1. páncéloshadsereg erőiből pedig megalakította az A hadseregcsoportot, melyet List vezértábornagy irányított. Bár a hadművelet július 8-ig tartó első szakasza a Don és Donyec térségében jelentős területet nyert, a kitűzött célt, a szovjet egységek bekerítését nem sikerült elérni, mert, tanulva az 1941-es hibákból, a szovjet csapatok kitértek a német átkarolásokból.
A német vezetés a visszavonulás tényéből azt a hibás következtetést vonta le, hogy a Vörös Hadsereg meggyengült, így komolyabb támadó hadműveleteire nem kell számítani. Ez a felfogás nem volt teljesen alaptalan, hiszen a szovjet csapatok fegyelme a déli frontszakaszon július végére megrendült, tömegessé vált a dezertálás. Ezért Sztálin július 28-i 227. számú parancsában úgynevezett „záró zászlóaljakat” hozott létre, melyek feladatát képezte, hogy fegyverrel is kikényszerítsék a parancsok végrehajtását, és minden eszközzel megakadályozzák az engedély nélküli visszavonulást. Szovjet adatok szerint 1945-ig ezek a zászlóaljak közel 150 000 állítólagos és valódi dezertőrt végeztek ki.
Hitler ekkor döntően már csak az ellenség üldözésére számított, ezért az A hadseregcsoport feladatául szabta a Kaukázus elfoglalását, míg a B hadseregcsoportnak Sztálingrád elfoglalását és a Volga lezárását.
Augusztus végén a várostól északra kijutottak a Volgához a XIV. német páncéloshadtest egységei, szeptember 3-ra a LI. hadtest egységei alig 8 kilométerre közelítették meg a városközpontot. A német támadás lendülete azonban szeptemberre kimerült, és a Wehrmacht harcászati fölénye egyre nehezebben tudja ellensúlyozni a mintegy egymillió katona hiányát. A Sztálingrádnál harcoló 6. hadsereg parancsnokának, Paulus vezérezredesnek a figyelmét sem kerülték el a hosszú, a 3. és 4. román hadsereg által gyengén biztosított szárnyak, de tartalékok híján nem volt mód ezek megerősítésére.
Ebben a helyzetben a front radikális lerövidítésére lett volna szükség, ez azonban a Kaukázus előterének, gyakorlatilag az 1942-ben elfoglalt területek legnagyobb részének feladását jelentette volna. Erre a döntésre azonban Hitler, akinek egyre inkább elnyerték tetszését Sztálin saját hadseregével szemben alkalmazott brutális módszerei, képtelen volt elszánni magát, sőt szeptember 30-i berlini beszédében kijelentette, a német katona nem vonul vissza. November 8-án már arról beszélt: Sztálingrádot gyakorlatilag elfoglalták (ekkor a város 90 százaléka már valóban német kézben volt).

November 19-én a támadás súlypontjánál mintegy tízszeres fölényben lévő szovjet délnyugati front csapatai azonban áttörik a 3. román hadsereg védelmét, és 22-én egyesülnek a délről támadó és a 4. román hadsereget megsemmisítő Sztálingrádi Front erőivel. A bekerítésbe kerül a 6. hadsereg mintegy 220 000 katonáján túl két román hadosztály, egy horvát gyalogezred, valamint közel 30 000 orosz segédszolgálatos.
Hitler november 22-én utasította a 6. hadsereget, hogy rendezkedjék be körkörös védelemre, és várja a felmentést. E döntésében komoly szerepet játszott, hogy a 16. német hadsereg Gyemjanszknál 1942. február 8-án bekerített, mintegy 100 000 főt számláló részei április 28-i felmentésükig sikeresen verték vissza a szovjet támadásokat. Másrészt a Luftwaffe főparancsnoka, Göring jelentette, hogy személyesen garantálja a 6. hadsereg harcképességének fenntartásához szükséges napi 350 tonna utánpótlás légi úton történő beszállítását a katlanba. (Ezt az ígéretet a közel két és fél hónap alatt mindössze két alkalommal tudta a Luftwaffe teljesíteni.) Végül nem tűnt megalapozatlannak Hitler azon félelme, hogy ha a 6. hadsereg elhagyja kiépített állásait, akkor a visszavonulás fejvesztett meneküléssé válhat, s ekkor nemcsak a bekerített csapatokat, de a Kaukázusban harcoló, mintegy 450 000 fős A hadseregcsoportot is a megsemmisülés fenyegeti. A szovjet hadvezetés – a parancsnokok visszaemlékezése szerint – abban bízott, hogy a sztálingrádi bekerítést gyorsan fel tudja számolni, ezért erőinek legnagyobb részét a Sztálingrádnál körülzárt 6. hadsereg összeroppantására fordította. Ez viszont időt adott arra, hogy a Manstein vezértábornagy parancsnoksága alatt újonnan létrehozott Don hadseregcsoport stabilizálja a keleti front déli részét, és ezzel megakadályozza, hogy a Vörös Hadsereg teljesítse feladatát, és Rosztovig kijutva elvágja a szárazföldi összeköttetést a Kaukázus előterében álló A hadseregcsoporttal.

Hitler az A hadseregcsoport visszavonulását – akiket több százezer kaukázusi családostul követett – csak 1943. január 1-jén engedélyezte. A december 12-én megkezdett felmentési kísérletben – melynek súlyát a 6., 17. és 23. páncéloshadosztály viselte – december 16-ra mintegy 50 kilométerre közelítik meg a katlan nyugati szélét, ahol azonban a támadás elakadt. Ez volt az utolsó időpont, amikor a 6. hadsereg kitörésének reális esélye volt, bár az rendkívüli kockázatokkal járt. Hiszen a bekerítetteknek mindössze 30 kilométer megtételére volt üzemanyaguk, s a tüzérséget vontató lovakat is megették már. Talán egy Guderian vagy Rommel vállalta volna a kockázatot, hiszen a katlanban maradás a biztos pusztulást jelentette, de ez a vakmerőség Paulustól idegen volt. Őt jól jellemzi a főhadiszállásra január 22-én elküldött kérdése, mely szerint „milyen parancsot kell adnom azoknak a csapatoknak, melyeknek nincs már lőszerük?” A 6. hadsereg január 10-ig tartotta a katlan mintegy 170 kilométer hosszú frontját, ekkor kezdték meg a szovjet csapatok nyugatról a német egységeket beszorítani a Sztálingrád nevet viselő romhalmazba.
Január 31-én kapitulált a déli katlan, az aznap vezértábornaggyá előléptetett Paulus azonban az elvárt öngyilkosság helyett megadta magát. Később a Szovjetunióval való együttműködése következtében a Wehrmacht egyetlen vezértábornagya lesz, akit nem állítanak a háború után bíróság elé. Élete végén az NDK-ban élő Paulus nyugdíjasként a keletnémet néphadsereg, az NVA megszervezésében szerzett múlhatatlan érdemeket.
A Sztálingrádnál bekerített mintegy 270 000 katonából a Luftwaffe 35 000-et szállított ki január végéig. Manfred Kehrig, a téma legismertebb német kutatója szerint hasonló nagyságrendű volt az elesettek száma is. Így közel kétszázezren kerültek szovjet fogságba, ám közülük a háború végét alig hatezren élték meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.