MSZP: a mozgalmi múlt enyhítő körülmény

Információink szerint kilépett az MSZP-ből Tóth Krisztina újpesti alpolgármester, aki ellen korábban – hét másik szocialista képviselőtársához hasonlóan – fegyelmi eljárást indított pártja. A régmúlt időket idéző, idén januárban készült vizsgálati jegyzőkönyv lapunk birtokába került, mely a fegyelmi bizottság munkáját, ítéleteit és következtetéseit tartalmazza.

2003. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több képviselőt hívott vissza párttisztségéből az MSZP IV. kerületi fegyelmi bizottsága, és részesített figyelmeztetésben, amiért megsértették a párt- és frakciófegyelmet a képviselő-testületi szavazások alkalmával. A lapunk birtokába került dokumentumok tanúsága szerint néhányuk esetében felmerült az MSZP-ből történő kizárás gondolata is. Az MSZP belső konfliktusa abból adódott, hogy a baloldali többségű újpesti képviselő-testület csak decemberben hozott határozatot Derce Tamás független polgármester alpolgármestereinek megválasztása – közülük hárman szocialisták, egy fideszes és egy MDF-es – és a kötelezően megalakítandó vagyonvizsgáló bizottság felállításának kérdésében. Ezeket a döntéseket is csak a helyi szocialista képviselők megosztottsága miatt tudta megalkotni a testület. Mindezek után Benkő László, az MSZP frakcióvezetőjének kezdeményezése alapján vizsgálat indult, az átszavazó, „renitens” politikusok ellen.
A felállított fegyelmi eljárási bizottság aprólékos részletességgel állított össze egy jegyzőkönyvet, amely tanúvallomásokkal személyiségismereti leírásokat is tartalmaz. A hatósági kihallgatásokhoz hasonlítható eljárás végén a testület büntetéseket szabott ki a párt- és frakciófegyelem megsértése miatt, és arra a következtetésre jutott, hogy az „ügyben érintett szocialista képviselők a politikai ellenfél megtévesztésének váltak részeseivé”. Megállapítottak súlyosbító és enyhítő körülményeket egyaránt. Utóbbihoz tartozik például, ha valaki „hosszú mozgalmi múlttal rendelkezik”, és ha aktív pártmunkát végzett a választási kampány alatt. Súlyosbító körülményként értékelte a vizsgálóbizottság ugyanakkor, ha a képviselő saját képzettsége és jó politikai tájékozódó képessége ellenére sem ismerte fel a rivális oldalon álló polgármester politikai manővereit, és nem segített társainak ezen manőverek elleni védekezésben. Az egyik szocialista alpolgármesterrel kapcsolatban az a kissé magyartalanul megfogalmazott vád került a jegyzőkönyvbe: „a vizsgálóbizottság súlyosbító körülményként értékelte azt a tényt, hogy tagja a pártszervezetünk elnökségének, nevezett azon képességét, hogy a politika elméletében és gyakorlatában kiismeri magát, önkormányzati gyakorlatát, a politikai ellenféllel kapcsolatos ismereteit, valamint azon tényt, hogy a párt normáit ismeri”. Szemére vetették azt is, hogy ő társaival ellentétben nem ismerte fel tetteinek súlyát, nem nézett alázattal az elkövetkező események elébe. Egy másik képviselővel szemben pedig enyhítő körülménynek találta a testület azt, hogy „a politikus igen erős érzelmi elkötelezettséggel rendelkezik a szocialista párt iránt, valamint, hogy képzettebb társai a politikai helyzet értékelését illetően részben megtévesztették”. Információink szerint, Tóth Krisztina alpolgármester a lefolytatott eljárások miatt lépett ki a pártból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.