Volt egyszer egy Jugoszlávia

Sebestyén Imre
2003. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A polgárai (a többség legalábbis) nosztalgiával gondolnak vissza a Jugoszláviának nevezett szövetségi államra. De nem erre, amely kedden hosszú agonizálás után csendben kimúlt, s amelyikért senki sem ejtett könnyet. Mert ez a Jugoszlávia nem az a Jugoszlávia volt, nem az a sokszínű államalakulat, amely a macedóniai Gevgelijától a szlovéniai Triglavig terjedt, s hat köztársaság lakossága vallotta hazájának. Mindaddig, amíg élhető haza volt. Amikor már nem volt az, akkor „kiderült”, hogy egy „mesterséges tákolmány”, amely előbb-utóbb úgyis felbomlásra van ítélve. De melyik Jugoszlávia maradt meg szépnek a kollektív emlékezetben? Mert Jugoszláviából öt volt (és ezt az ötöt hétféleképpen nevezték) a 74 éves fennállása alatt. A titói korszak kései szakaszában éltek a jugoszláviaiak a legjobban, s azt az életminőséget a mai napig sem sikerült „utolérniük”. Erre a csaknem nyugati életszínvonalra emlékeznek az idősebbek legszívesebben, erről mesélnek gyermekeiknek.
Jugoszlávia 1929-től országnév. Akkor vette fel ezt a nevet az 1918-ban létrehozott Szerb–Horvát– Szlovén Királyság, amely az Osztrák–Magyar Monarchia részeiből, valamint Szerbiából és Montenegróból alakult. Mint tudjuk, Szlovénia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina és a Vajdaság a Monarchiához tartozott, Macedónia pedig Szerbiához. A Jugoszláv Királyság egységes állam volt, az országot kilenc bánságra osztották, amely közigazgatási területek határai nem estek egybe a későbbi belső „országhatárokkal”. Az első, királyi Jugoszláviának a világháború vetett véget, s 1943-ben Jajcéban Jugoszláviát öt nemzet – a szerbek, a horvátok, a szlovének, a macedónok és a montenegróiak – szövetségévé kiáltották ki. Ezt az országot már hat föderális egység alkotta. 1945-ben új nevet kapott: Demokratikus Föderatív Jugoszlávia. Még ugyanabban az évben az alkotmányozó gyűlés kihirdette a köztársaságot. Az ország új neve: Jugoszláv Szövetségi Népköztársaság. 1963-ban új szövetségi alkotmányt fogadtak el, s akkor kapta az ország azt a nevét, amely néven fel is bomlott: Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság (JSZSZK). Ebben a föderatív államban, különösen az 1974-es alkotmányt követően, a tartományok is jelentős felhatalmazásokat kaptak, parlamentjük, kormányuk, bíróságuk volt, a föderáció alkotó elemeivé váltak. Jugoszláviát nem hat köztársaság, hanem hat köztársaság és két tartomány alkotta. A tartományoknak külön szavuk volt a szövetségi szervekben, sőt a rotáció elve alapján képviselőik betölthették az elnökség (kollektív államfő) elnökének a tisztségét is. Függetlenül attól, hogy formailag a két tartomány – a Vajdaság és Koszovó – Szerbiához tartozott.
Mint a birodalmakkal lenni szokott, a belső válsága robbantotta szét. Felelősként a szerb nacionalizmus nevezhető meg. A többi nemzet igyekezett menekülni a szerb hegemonizmus veszélye elől. 1991-ben a horvát szábor egyhangú döntéssel kihirdette az önálló és szuverén Horvátországot. Ugyanezen a napon, június 25-én a szlovén képviselőház is elfogadta a JSZSZK-ból való kiválásról és a függetlenségről szóló okmányokat. E két tagköztársaság kivilásával megkezdődött Jugoszlávai véres széthullása. A horvátországi háború. Ugyanez év október 15-én Bosznia-Hercegovina törvényhozása is elfogadta a szuverén Bosznia-Hercegovináról szóló okmányt. Ez indította el a boszniai háborút, amelynek célja a kiváló országok területeinek elcsatolása volt. November 21-én a macedón szobranye ünnepélyesen kihirdette az új alkotmányt, amely független és szuverén államnak nyilvánította a déli köztársaságot.
Jugoszlávia utolsó utódállama 1992-ben alakult meg, s a Jugoszlávia nevet megtartva igyekezett magát jogörökösnek feltüntetni, de már csak két köztársaság – Szerbia és Montenegró – alkotta. A JSZK tizenegy évig élt. Keddi halálával megszűnt a Jugoszlávia név is. Ám a dezintegrálódás, úgy tűnik, ezzel még mindig nem ért véget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.