Bizalomvesztés minden szinten

Legnagyobb mértékben a lakosság gazdasági várakozásait tükröző index értéke csökkent, de visszaesett a nagyvállalati és némileg a kkv-szektor bizalmi indexe is – derül ki az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet legfrissebb felméréséből.

2003. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei év első negyedévében a lakosság gazdasági várakozásait tükröző index 3,1 százalékponttal csökkent az előző negyedévihez képest, értéke 41,7 százalék. A munkanélküliség várható alakulásával kapcsolatos várakozás 8 százalékkal romlott, az ország jövő évi fejlődésére és az inflációra vonatkozó várakozások pedig 2-2 százalékkal csökkentek – derül ki az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet felméréséből. A megkérdezettek 61 százaléka értékeli háztartásának anyagi helyzetét közepesnek. Családjuk egzisztenciális helyzete egyötödük szerint rossz, s további 5 százalékuk szerint nagyon rossz. A lakosság szerint az ország gazdasági helyzete kismértékben romlott, több mint kétharmaduk növekvő inflációra számít, s ezen belül 19 százalékuk az elmúlt évinél sokkal nagyobb mértékű drágulást vélelmez.
A legnagyobb magyarországi vállalatok féléves üzleti várakozásait jelző Top-100 konjunktúraindex márciusban 2 százalékkal csökkent. Februárhoz viszonyítva 45 százalékról 29 százalékra szűkült a javulásban bizakodó cégek aránya. A külpiaci depresszió elhúzódása és a bizonytalansági tényezők hatására emelkedett a romló lehetőséget megjelölők aránya. Feltételezhetően a leépítések, gyárbezárások hírére a piac kínálati pozíciójának erősödését várja a cégek ötöde. A nagyvállalatok szerint 2003-ban a fogyasztói árak éves átlagos növekedése 5,8 százalék lesz. Márciusban felére csökkent azoknak a cégeknek az aránya, amelyek éves szinten nem jeleznek áremelési szándékot.
Az Ecostat szerint a hazai gazdaságban fontos szerepet betöltő kis- és középvállalati (kkv) szektor bizalomvesztése bár nem jelentős mértékben, de érzékelhető. A kisvállalkozások versenyképességének javításában a belső források csak mérsékelt szerepet játszhatnak. Éppen ezért uniós csatlakozásunk küszöbén a vállalatok felzárkózási esélyeinek növelésében egyre nagyobb igény jelentkezik a külső források bevonása iránt.
Nem javult a kkv-k likviditási helyzete sem. A cégek hosszabb ideje romló jövedelmezőségi helyzete és gyenge tőkeellátottsága a szektor fejlődésének legfőbb akadálya.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.