Én nem tudom...

Kristóf Attila
2003. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, érdemes-e azon tűnődnünk, hogy miért néz ki úgy mindig egy ideig, mintha a szocialisták értenének a kormányzáshoz. Valószínűleg azért – gondolhatnánk –, mert a sajtó elnéző irántuk, botlásaikat mentegeti, hibáikat és fogyatékosságaikat elhallgatja, erényeiket, ha vannak, felnagyítja. A szocialisták balfogásai nem hírértékűek, ígéreteik, fogadkozásaik és bizonykodásaik viszont megkapják a teljes nyilvánosságot. Cselekedeteik jó része tehát titokban zajlik, csak legdurvább botrányaik válnak nyilvánvalóvá, de legjobbjaik számára még a nyilvánosság sem jelent bukást.
Persze a sajtó gyászos szereplése önmagában mindenre nem ad magyarázatot. Valószínűleg a szocialisták politikai (közéleti) rutinja is rengeteget számít, nem kevésbé sokaságuk, az, hogy seregestől vannak jelen a társadalom, a gazdaság, a kultúra minden szegmensében. A rendszer, amelyben s amellyel együtt mozognak, egy hatalmas páternoszterre emlékeztet, amely egyszerre halad lefelé és fölfelé; tessék megfigyelni: egy-egy választási győzelem után százszámra bukkannak elő jól ismert arcok a csúcspolitikában, amelyek vereség idején mintegy alászállottak, de sohasem pottyantak ki a páternoszterből.
Megfigyelhető az is, hogy a szocialista kormányzati (és vezető) szándék mindig amorf. Ebben hűen követi a beszédstílust, illetve együtt halad vele. Az eszme, miután úgymond kiforgatta sarkából a világot, majd totális vereséget szenvedett, nem tűnt el, csak átalakult, s a szerénység álorcáját vette fel. Szó sincs már forradalomról, a társadalom megváltoztatásáról, valamifajta haladásról, jövőről, a szocialista politikusok terepe mindig a jelen, s a jelen azért jelen, mert sohasem változik. A szocialisták legfőbb kormányzati ismérve tehát, hogy lényegében semmit sem akarnak, csak hatalmat és pénzt. Nekik egészében úgy jó minden, ahogy van, változásra nincs szükségük, ők mindig pragmatikusan sodródnak a fő sodorban. Trianon maradjon Trianon, a határon túli magyarok sorsa (lélekben is) rendeződjön ott, ahol vannak; kövessük szerényen a Nagy Testvért, legyen az Európa vagy Amerika! Válasszuk mindig azt, aki erősebbnek látszik! Sohase próbáljunk meg széllel szemben… A történelmet ne bolygassuk, hagyjuk a történészekre! Különösen akkor, ha a történészek közülünk valók.
Ez a taktika kifogástalan. Mivel a magyar valóság alapjait fél évszázad alatt a szocialisták rakták le, a legjobb a lelkekben és a fejekben mindent úgy hagyni, ahogy volt. A van itt a voltot ismétli. Aki nagyot akar, nagyot hibázhat könnyen, aki meg akarja változtatni az embereket, az legtöbbször csak ellenkezésüket kelti fel. A szocialistáknak tehát úgy jó a magyar, ahogy van. Hiszen ők tették ilyenné, tehát felelősek is érte, hogy ne változzon. Mindez úgy tűnik fel, mintha értenék a nyelvet, amelyen az általuk kreált nép beszél. Sőt, elérték azt, hogy a nép az ő nyelvüket érteni véli: a szocialista pidgin roppant hatásos.
Elmondhatjuk hát, hogy a szocialista kormányzás kezdeti sikere mindig arra épül, hogy politikusaik a legkisebbektől a legnagyobbakig semmin sem akarnak igazából változtatni, csak talán egy dolgon, a saját anyagi helyzetükön. És végül biztosra vehetjük, hogy a kezdeti áldás után itt éri őket utol a baj. Mert meggazdagodni, azt nagyon tudnak, és nagyon akarnak. Végül aztán mindez szembetűnik.
Hogy mindebben meddig lesz partnerük a magyar populáció, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.