Nem vagyok meglepődve, hogy a Dunaferr Rt. privatizációs tenderének kiírása csúszik, hiszen nagy csend honol az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. egyéb magánosítási tranzakciói körül is – nyilatkozta lapunknak Dorkota Lajos, Dunaújváros fideszes országgyűlési képviselője. Közölte: pénteken tartott ülést a társadalmi együttműködés szervezésére a hoszszú távú megoldásokat segítő párbeszéd lefolytatására létrejött tárcaközi bizottság, ahol elhangzott: még a Dunaferr-konszern privatizálása előtt végrehajtják a leánycégek magánosítását, amely 1800 munkahely – és munkavállaló – sorsát érintheti.
Dorkota hangsúlyozta: ez egyértelműen veszélyhelyzetet jelent, illetve azt, hogy a közeljövőben 1800 ember kerülhet utcára a vasmű leánycégeinél dolgozó munkavállalók közül. Emlékeztetett arra: a kormányhatározat szerint az veheti meg a Dunaferrt, aki szerződéses kötelezettséget vállal a munkavállalók foglalkoztatására, munkakörülményeinek javítására, illetve megfelelő pénzügyi kötelezettséget a foglalkoztatás kistérségi szintű megoldásának elősegítésére. Ugyanakkor – fogalmazott – az ülésen jelenlévő kormánybiztos szerint megeshet: ezt a kritériumot túl szigorúnak fogják tartani a vevőjelöltek. Előrevetítette, hogy szükség esetén módosítani kellene ezen a tételen úgy, hogy nem kell megtartania az új tulajdonosnak az összes munkahelyet, ellenben adjon pénzt új munkahelyek létrehozására.
Dorkota Lajos véleménye szerint ez a kormány április 12-ig semmiféle negatív kinyilatkoztatást nem vállal. Egy-két hét múlva viszont ki fogja írni a Dunaferr privatizációs tanácsadói tendert. Ebből pedig az következik, hogy ebben az évben nem, csak jövőre, a pénzügyi év fordulóján értékesítik az acélművet.
Szavai szerint a privtizációs pályázat első körét érvénytelennek fogják nyilvánítani, s ez jó indok lesz ahhoz, hogy túl szigorúnak minősítsék a foglalkoztatási garancia-kitételt. Így a második pályázat már e garancia nélkül jelenik meg, s csak ez után találnak új tulajdonost a cégnek.
Bálint Mihály, a Dunaferr Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke a Magyar Nemzetnek azt mondta: a bizottságot arról tájékoztatták, hogy még további egyeztetések szükségesek a privatizációs tanácsadói pályázat kiírásával kapcsolatosan, ami várhatóan két hét múlva jelenik meg a Közbeszerzési Értesítőben. A szakszervezeti vezető kiemelte: még ma sem látszanak a foglalkoztatási problémák kezeléséhez szükséges pénzeszközök forrásai, annak ellenére sem, hogy már az idei esztendőben 700 millió forintra lenne szükség. Ám sem a központi költségvetés, sem a Dunaferr költségvetése nem tartalmazza a szükséges összeget. Közölte: valószínűsíthető, hogy a részvénytársaságot az idén nem adják el.

Szívszorító, ahogy a szegedi sztársebész az utcán segít a rászorulóknak