Idén nem kel el a vasmű

Nem hirdették ki a Dunaferr Rt. privatizációs tanácsadói pályázatát, annak ellenére, hogy a cégcsoport eladásáról rendelkező kormányhatározat erre tegnapig szabott határidőt. Kiderült: a vasmű akut foglalkoztatási gondjainak megoldásához szükséges pénzeszközöknek még a forrásai sem látszanak.

Hunyor Erna
2003. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem vagyok meglepődve, hogy a Dunaferr Rt. privatizációs tenderének kiírása csúszik, hiszen nagy csend honol az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. egyéb magánosítási tranzakciói körül is – nyilatkozta lapunknak Dorkota Lajos, Dunaújváros fideszes országgyűlési képviselője. Közölte: pénteken tartott ülést a társadalmi együttműködés szervezésére a hoszszú távú megoldásokat segítő párbeszéd lefolytatására létrejött tárcaközi bizottság, ahol elhangzott: még a Dunaferr-konszern privatizálása előtt végrehajtják a leánycégek magánosítását, amely 1800 munkahely – és munkavállaló – sorsát érintheti.
Dorkota hangsúlyozta: ez egyértelműen veszélyhelyzetet jelent, illetve azt, hogy a közeljövőben 1800 ember kerülhet utcára a vasmű leánycégeinél dolgozó munkavállalók közül. Emlékeztetett arra: a kormányhatározat szerint az veheti meg a Dunaferrt, aki szerződéses kötelezettséget vállal a munkavállalók foglalkoztatására, munkakörülményeinek javítására, illetve megfelelő pénzügyi kötelezettséget a foglalkoztatás kistérségi szintű megoldásának elősegítésére. Ugyanakkor – fogalmazott – az ülésen jelenlévő kormánybiztos szerint megeshet: ezt a kritériumot túl szigorúnak fogják tartani a vevőjelöltek. Előrevetítette, hogy szükség esetén módosítani kellene ezen a tételen úgy, hogy nem kell megtartania az új tulajdonosnak az összes munkahelyet, ellenben adjon pénzt új munkahelyek létrehozására.
Dorkota Lajos véleménye szerint ez a kormány április 12-ig semmiféle negatív kinyilatkoztatást nem vállal. Egy-két hét múlva viszont ki fogja írni a Dunaferr privatizációs tanácsadói tendert. Ebből pedig az következik, hogy ebben az évben nem, csak jövőre, a pénzügyi év fordulóján értékesítik az acélművet.
Szavai szerint a privtizációs pályázat első körét érvénytelennek fogják nyilvánítani, s ez jó indok lesz ahhoz, hogy túl szigorúnak minősítsék a foglalkoztatási garancia-kitételt. Így a második pályázat már e garancia nélkül jelenik meg, s csak ez után találnak új tulajdonost a cégnek.
Bálint Mihály, a Dunaferr Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke a Magyar Nemzetnek azt mondta: a bizottságot arról tájékoztatták, hogy még további egyeztetések szükségesek a privatizációs tanácsadói pályázat kiírásával kapcsolatosan, ami várhatóan két hét múlva jelenik meg a Közbeszerzési Értesítőben. A szakszervezeti vezető kiemelte: még ma sem látszanak a foglalkoztatási problémák kezeléséhez szükséges pénzeszközök forrásai, annak ellenére sem, hogy már az idei esztendőben 700 millió forintra lenne szükség. Ám sem a központi költségvetés, sem a Dunaferr költségvetése nem tartalmazza a szükséges összeget. Közölte: valószínűsíthető, hogy a részvénytársaságot az idén nem adják el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.