Lassan, de emelkednek a kukoricajegyzések

Nagy Ottó
2003. 03. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Stabilan tartották magukat a májusi kukoricajegyzések a 12. héten a chicagói tőzsdén, a búzaárak viszont tovább csökkentek. Argentínában a kukorica betakarítása 35 százalékos szinten állt, és egyes becslések szerint a termés elérheti a 15 millió tonnát is. A búzaárak csökkenésének elsődleges oka az volt, hogy a fő termőterületeken kedvező volt az időjárás, ugyanakkor az export nagyon lassú ütemben haladt. Az Ukrajnából érkező hírek szerint feltehetően túlbecsülték a 2002/03-as termést, az export leállt, és még az is elképzelhető, hogy Ukrajna importra szorul. Annak fényében különösképpen, hogy a térségben számottevő volt a fagykár is. Az Agrograin Rt. elemzése szerint nehéz megbecsülni, hogy az iraki háború kitörése hogyan hat a gabonakereskedelemre. Rövid távon nem valószínűsítenek jelentős árváltozást, de a háború elhúzódása okozhat meglepetéseket.
A szójadaraárak, ha kismértékben is, de csökkentek a világpiacon. Egyelőre az USA még exportál, mivel a dél-amerikai betakarítás nem a legintenzívebb időszakát éli. A piac kissé tartott, a felhasználók kivárnak, bíznak az árcsökkenésben, amely szerintük a brazil áru piaci megjelenésével következik be. A Budapesti Árutőzsde (BÁT) piacain a 12. héten éledező kereskedési kedv mellett csökkenő trend jellemezte az árakat. Forgalom szinte csak a két fő gabonafélében volt, összesen 174 kontraktust kötöttek a kereskedők 407,5 millió forint értékben. A takarmánykukorica kereskedése négy százalékkal nőtt az előző héthez képest, a jegyzések elsősorban közeli határidőre mérséklődtek, míg hosszabb távra tartottak maradtak. A búzapiacon ugyan 2,5-szeresére emelkedett a forgalom, de ez is csak 72 kontraktusnyi üzletet jelentett. A jegyzések folyamatosan estek. Az EU-hoz való csatlakozás tárgyában folyamatos tájékoztatás és egyeztetés folyik a minisztérium szakemberei és a termelők, kereskedők képviselői között.
A hétfő nem rengette meg az elmúlt (13.) hét búzapiacát, míg kedden a májusi jegyzés gyengült, a szeptemberi erősödött, szerdán azonban csak a májusi lejárat esett tovább. Csütörtökön éppen csak tíz forintokat lötyögött a piac. Pénteken csak a szeptemberi jegyzés emelkedett tíz forinttal, a többi lejárat nem változott, így a májusi ár
22 690 forint maradt.
A búzával ellentétben a takarmánykukorica emelkedéssel nyitotta az elmúlt heti kereskedést, és májusi jegyzése kedden is folytatta ezt a trendet, sőt szerdán is, de már csak 30 forintot mozdult felfelé. Csütörtökön azonban ismét erőre kapott a kereskedés, és az ötödik hónap ára 150 forintot emelkedett, ami pénteken megismétlődött és a jegyzés 22 650 forintra nőtt.
A Nemzetközi Búzatanács (IGC) legfrissebb előrejelzése csökkentette a világ búzatermésének idei gyarapodására vonatkozó prognózisát, elsősorban a korábban vártnál valószínűleg kisebb orosz és ukrán termésre hivatkozva. Oroszország és Ukrajna ebben a szezonban jelentős exportot bonyolított. Az IGC 591 millió tonnára tette a világ idei búzatermését, ez 4 millió tonnával kevesebb a februári előrejelzésnél. A tavalyi termést az IGC 567 millió tonnára becsüli. Nagy termésnövekedés várható Kanadában, az Egyesült Államokban és Ausztráliában. Az EU-ban a rossz téli időjárás miatt kissé csökken a termés.
A következő, 2003/04-es szezonban a világkereskedelembe kerülő búza várhatóan 101 millió tonna lesz, kevesebb a mostani szezonra becsült 104 millió tonnánál, sőt, öt év óta a legkevesebb, miközben a világfogyasztás várhatóan 598 millió tonnára nő az idei 595 millió tonnáról – az IGC szerint.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.