Az élet minden területén igazolnunk kell, hogy közreműködésünkkel gazdagodik az európai kultúra – jelentette ki Mádl Ferenc. Elmondta: nemrég kezébe került a Nyugat egyik 1908-as száma, amelyben a szerző arra figyelmezteti a kis nemzeteket, hogy legyen mértékük a maguk ereje felől, „érjenek el többet vagy kevesebbet, csak jussukat tartsák mindenre”. – A magyarok tehetségük, szorgalmuk tudatában, az európai kultúrát alakító alkotásaiknak birtokában bizton állíthatják, hogy egyenrangúak más nemzetekkel. Ez az alapja a nemzeti identitásnak, és hitem szerint ez nem vész el soha – közölte az államfő.
Az államfő szerint azt kell mérlegre tenni, hogy milyen esélyeket nyit Magyarország és a magyarság előtt az uniós tagság, mit hoz a technológia, a tőke, az áruk szabad áramlása, mit jelent a nyitott piac, a szabad mozgás, a verseny, hogyan fejlődik majd a magyar infrastruktúra, a kultúra, a tudomány és az oktatás. Véleménye szerint a jelen legfontosabb feladata az, hogy a polgárok részletesen megismerjék, mivel jár az ország EU-tagsága. – Őszintén kell beszélni erről, mert tény, hogy az uniós csatlakozással nem tűnik el minden gondunk egyik pillanatról a másikra. Lesznek nehézségek, még ha átmenetiek is, ezt felelőtlenség lenne eltagadni. Azoknak az embereknek, akiket ez érint majd, abban az átmeneti időszakban ez határozza meg a mindennapjaikat – mondta Mádl Ferenc. Az államfő szerint arra kell törekedni, hogy az átmenet idejének kockázatai a minimálisra csökkenjenek, emiatt a népszavazás előtt mindenre kiterjedő, felelősségteljes párbeszédre van szükség.
Az elnök arra a kérdésre, hogy egyes hírek szerint nem kívánt együtt szerepelni az EU-kampányban elődjével, Göncz Árpáddal, azt mondta: pusztán a kampánylépés logikájával nem értett egyet. Emlékeztetett arra is, hogy a napokban a Sándor-palotában járt az előző elnök, majd a látogatás után mindketten kifejezték az EU-tagság melletti elkötelezettségüket a sajtó képviselőinek.

A szívműtét után végre hazamehetne Gyuszika, de ehhez még segítségre van szükség