Megújulás prolongálva

2003. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kicsik már túl vannak rajta. A parlamenti pártok közül az MDF és az SZDSZ abszolválta idei tisztújító tanácskozását. Annak ellenére, hogy a rendszerváltozás egykori vezető pártjai támogatottságukat tekintve huzamosabb ideje történelmi mélyponton tanyáznak – a valamivel jobban álló szabad demokraták is alulról súrolják az ötszázalékos küszöböt –, egyikük sem váltott elnököt és politikai stratégiát. Ha nekik így jó, mi is továbbléphetünk.
A fentiek fényében meglepő, hogy a kicsikkel ellentétben mintha éppen a mind jobban rögzülő kétpólusú rendszer domináns erői gondolkodnának belső reformokon, mérlegelnék a tartalmi megújulás lehetőségeit. Az teljesen természetes, hogy két választási kudarccal a háta mögött a Fidesz jelentős változtatásokra készül. Hosszú és kemény belső viták után a hírek szerint ezekben a napokban körvonalazódik a leendő nagy jobbközép néppárt működését szabályozó alapszabály-módosítás tervezete, amelyet a májusi kongresszusnak kell véglegesítenie. A vezető ellenzéki párt kétségkívül lépéshátrányba került: a közvélemény-kutatások szerint az MSZP és a Fidesz támogatottsága közötti év eleji csökkenés nem vált tendenciaszerű változássá; nyomasztó a szocialisták fölénye. Egy olyan gyengén teljesítő kormány, mint amilyen a Medgyessy Péter vezette kabinet, nem lehet ennyire sikeres az ellenzék hibái nélkül. Ezért a Fidesznek nem csupán az alapszabályán kell változtatnia, hanem politikai stratégiáján is, ami nehezen képzelhető el a vezetés felfrissítése, új arcok megjelenése nélkül.
Változtatási tervekről, reformműhelyek létrehozásáról, stratégiai útkeresésről hallani a vezető kormánypárt háza tájáról is. A megújulási törekvések zászlóvivője, Gyurcsány Ferenc, a pártonkívüli miniszterelnök tanácsadója azonban a párton belül nem igazán népszerű. Ha jobban belegondolunk, az MSZP megalakulása óta polemizál saját magával a pontosan soha nem definiált megújulás, a fiatalítás szükségességéről, miközben az utódpártiság kínos terhét cipelve folyamatosan egy valóban modern, európai szociáldemokrata néppárt megformálásának igényét hangoztatják a pártvezetők. Ehhez képest 1998-ban Horn Gyulát az idősebb generációhoz tartozó Kovács László váltotta, 2001-ben pedig a szocialisták a nyolcvanas évek legfelső párt- és állami vezetésének reprezentánsát választották miniszterelnök-jelöltjükké. A középnemzedékhez tartozó gárda pozícióit ugyanakkor éppen az ifjabbak veszélyeztetik: a hét végi MSZP-kongresszuson a csúcsvezetők közül egyedül Jánosi György választmányi elnöknek kell kihívóval szembenéznie Botka László szegedi polgármester személyében. (A hírek szerint a kongresszus sportminiszterhez méltó túlélőgyakorlat lesz a politikus számára.) Az MSZP arrogáns és koravén ifjain (Újhelyi, Nyakó, Tóbiás, Juhász, Gál J. stb.) végigtekintve egyébként könnyen nosztalgiát érezhetünk a régi gárda iránt.
Nagy meglepetés a kongresszuson nem várható: Kovács László pártelnök és Szili Katalin elnökhelyettes pozíciója nincs veszélyben, az alelnöki posztokról előzetes megegyezés született (Szekeres Imre és Hiller István), az elnökségi helyekért viszont nagy a tülekedés. Noha a megújulás szükségességéről minden bizonnyal a tanácskozáson is sok szó esik majd, az erről szóló döntéseket valószínűleg ismét elhalasztják, ezúttal 2004 őszére. Ekkor állítólag Kovács László is visszavonul…
Bár egy előre hozott választás a status quo megőrzésére, a megújulás további elhalasztására is jó érv lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.