A tavalyi választási kampány integráns része volt a Medgyessy Péter akkori kormányfőjelölt által meghirdetett Akácfa mozgalom, ám a mai napig nem hozták létre, sőt még – úgy tűnik – a szervezés stádiumáig sem jutott el. Ugyanilyen sorsra jutott korábban a Horn Gyula volt kormányfő által még 2000 őszén életre hívott Szövetség az Európai Magyarországért mozgalom (SZEM) és a tavaly nyáron – vélhetően az országgyűlési választásokon a vidéki szavazóbázis megnyeréséért életre hívott – Vidék Magyarországa mozgalom is.
Az Akácfa mozgalmat 2001. december 14-én hirdette meg Medgyessy Péter az úgynevezett „hétigenes” programjának lényegeként. Bár a 2002. tavaszi választások után Orbán Viktor volt miniszterelnököt vádolták azzal, hogy a polgári körök létrehozásával és a Hajrá, Magyarország mozgalom útnak indításával Silvio Berlusconi Forza Italia mozgalmát adaptálja honi talajra, az akkori szocialista nyilatkozatok ezzel komoly ellentmondásban vannak. Kovács László még december 20-án egy tévényilatkozatban elismerte, az olaszországi baloldali Olajfa mozgalom hazai átültetését tartották szem előtt némi névváltoztatással, mert úgy vélték, az akácfa az a jellegzetesen magyar növény, amely szúrós ugyan, de megköti a homokot. A mozgalom indítását januárra tervezték, s a kormányfőjelölt azt várta, a szakszervezetek, a szakmai, kisebbségi, civil szervezetek, helyi közösségek és pártok is csatlakozni fognak hozzá.
Az új szövetség üzenetei arra a „hétigenes programra” épültek volna, amelynek a szegénység elleni fellépés volt a központi gondolata. A program – amelyért Medgyessy személyes garanciát vállalt – a szolidaritás és az esélyegyenlőség megteremtését helyezte kilátásba, s ígéretet tett az adó- és járulékterhek csökkentésére, magasabb családi pótlékra és kedvező bérlakás-építési programra. Egy ideig csönd övezte az Akácfa mozgalmat, majd a Népszabadságnak adott interjújában Medgyessy Péter elismételte a széles társadalmi rétegeknek szóló ígéreteit, s megerősítette, bárki csatlakozhat a mozgalomhoz, amely valóban létrejön. Intő jel lehetett azonban, hogy Kuncze Gábor pár nap múltán bejelentette: sok sikert kívánnak a mozgalom elindítójának, azonban az SZDSZ nem kíván csatlakozni hozzá. Figyelemre méltó módon a Demokratikus Charta reinkarnációjaként megszervezett Otthont Magyarországból Összefogásról másként vélekedtek a szabad demokraták, Kuncze a hozzájuk való csatlakozás mellett tette le a garast. Érdekes egybeesés, hogy az SZDSZ-elnök nyilatkozatával egy időben még arról szóltak a sajtóhírek, hogy a civil szervezeteket az MSZP-hez kötő Akácfa mozgalom előkészítéseként nyilatkozatot ír alá a szocialista párt miniszterelnök-jelöltje több szakszervezet vezetőjével. A baloldali ígérőgépezetbe azonban homokszem került. Január 22-én a szakszervezetek képviselőinek még komolyabb garanciális ígéreteket tett Medgyessy Péter, ám az Akácfa mozgalomról már szó sem esett. Medgyessy ezt követően csupán a választások után húzta elő az Akácfa-kártyát. A május 1-jei városligeti majálison nyilvánosan megerősítette: ígéretei betartásáért kezeskedik. Bejelentette: szeretné a választási kampányban meghirdetett Akácfa mozgalmat tartalommal megtölteni, mert az országnak szüksége van egy olyan összefogásra, amelyben mindenkit szívesen látnak. Akkori baloldali sajtóinformációk szerint ezzel a többedszerre fölmelegített bejelentéssel arra a hírre reagált, mely szerint egy pártok felett álló, a Silvio Berlusconi által létrehozott Forza Italiára rímelő jobboldali mozgalom van kibontakozóban Magyarországon.
Az Akácfa mozgalom körül azóta nagy a csend, miként a civil szervezeteknek, szakszervezeteknek szóló konkrét ígéretek betartásáról is kevés szó esik. A mozgalmi múltban dúskáló párt tehát nem jeleskedik a társadalmi integrációt szorgalmazó mozgalmak terén. Jellemző, hogy a tavaly nyáron alakult MSZP Vidék Magyarországa mozgalma is megrekedt a győri megyei tagozat létrejötténél. A Horn Gyula nevével fémjelzett Szövetség az Európai Magyarországért mozgalom mára szintén nyomtalanul felszívódott, olyannyira, hogy egykori honlapjukat már meg sem lehet nyitni.
Az MSZP honlapján is hiába keresünk az Akácfa mozgalom és a Vidék Magyarországa szavakra. Más a helyzet az utcai politizálást, akciózást kedvelő Otthont Magyarországból Összefogás mozgalommal. A jobboldali pártokat, a polgári-konzervatív hagyományokat durván támadó, szélsőségességgel vádoló Demokratikus Charta-utódszervezet minden megmozdulását bőségesen dokumentálja az MSZP honlapja.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot