Tolódik Bagdad ostroma

Megoszlik a katonai szakértők véleménye annak értékelésében, hogy mennyire ítélhetők sikeresnek az amerikai–brit erők elmúlt napokban elért eredményei. Abban azonban szinte mindenki egyetért, hogy a neheze még csak most következik. Bagdad ostroma már napokkal tolódik, s egyelőre csak találgatni lehet, milyen következményekkel jár majd a főváros körüli harc.

György Zsombor
2003. 03. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közelebb van még a háború kezdete, mint a vége – vonta le az előző hét tanulságát az eddig igen elszánt Donald Rumsfeld. Georg Spöttle katonai szakértő szerint a védelmi miniszter szavai egyértelműen azt jelzik, hogy már az Egyesült Államok is belátja, hogy az események nem a tervek szerint alakulnak. A szakértő szerint az amerikai–brit csapatok nagy félelme, hogy sérül az egyre fontosabbá váló utánpótlási vonal. Bagdad bevételéről szólva a szakértő kifejtette, az amerikai–brit erők továbbra is a „majd holnap” szavakkal játszva fejtik ki propagandájukat, hiszen a korábbi tervek szerint az amerikai katonáknak már legkésőbb kedden el kellett volna érniük az iraki fővárost. Mindez azonban tolódik, s látva, hogy az előrenyomulás miként lassul, a hét vége előtt nem is várható. Georg Spöttle elmondta: az amerikai–brit erők először valószínűleg napokra megakadnak majd az irakaik által Bagdad köré vont gyűrűben, s csak ennek áttörése után szánhatják rá magukat a városi harcokra. A szakértő szerint számolni kell azzal is, hogy a főváros lakossága nem felszabadító hősként fogadja majd az amerikai–brit erőket, hanem annak tudatában szállnak majd velük szembe, hogy a háború évtizedekre megpecsételte Irak sorsát.
Főleg a városokban tapasztalható komoly ellenállás miatt nem zajlanak simán az események, vélte Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő, utalva Tommy Franks, a hadműveletek parancsnokának kijelentésére, miszerint szombat előtt kizárt Bagdad szárazföldi ostroma. Az amerikai–brit csapatok létszáma jóval kisebb, mint az Öböl-háború idején, az utánpótlási vonal pedig igencsak fenyegetett, ezért – fejtette ki a szakértő – Bagdad lerohanása igen veszélyes lesz. A gyors sikerek érdekében így a kisebb, főként politikai célpontok ellen irányuló bombázásokat a nagy szárazföldi roham előtt igen komoly bombázások váltják majd fel. A városban gyakorlatilag mindenkinek lesz fegyvere, vélte Tálas Péter, aki szerint a fegyveres civilek, s a civil fegyveresek rendkívül kínos pillanatokat szerezhetnek még az amerikai–brit erőknek. Ennek következtében hosszadalmas „városi gerillaharcokra” kerülhet sor.
Tálas Péter kiemelte, hogy a művelet tesztjeként kezelt Bászrából is igen ellentmondásos hírek érkeznek, a stabilitást azonban biztos, hogy nem sikerült a kétmilliós déli városban sem elérni. A biztonságpolitikai szakértő szerint ez azért is fontos jelenség, mert az előzetes elképzelések szerint a déli síiták hamar szövetségessé tehetők. Ez a fordulat egyelőre azonban nem következett be.
A hírek manipulálására jó példa a szakértő szerint, hogy korábban az iraki 51-es hadosztály elfogásáról adtak hírt, nemrég mégis ezek a katonák lőtték a briteket. A téves előfeltételezések ellenére Tálas Péter szerint továbbra is egyértelmű a háború végkimenetele, az idő és a várható veszteségek viszont még igencsak kérdésesek. Szaddám Huszein sorsáról szólva Tálas Péter elmondta, a győzelemben bízó diktátor inkább öngyilkos lesz, mintsem elhagyja országát.
Egyes elképzelések szerint Szaddám Huszein érdeke az lesz, hogy a világ megosztott maradjon, s egyre többen támogassák a mielőbbi békét. A másik alternatíva szerint a diktátor csak a győzelemre fog hajtani, így esetleg nem riad majd vissza valamilyen tömegpusztító fegyver bevetésétől sem. Ennek morális hatása persze a háborúpártiak malmára hajthatná vizet, fejtette ki Tálas Péter. Egy harmadik elképzelés szerint keletkezhet belső puccs is, amely megrendíthetné a diktátor hatalmát. Tálas Péter szerint ugyanakkor egyértelmű: az Egyesült Államoknak az lesz az érdeke, hogy Szaddám Huszein mielőbb eltűnjön.
***

A legnehezebb hernyótalpas.
Közel hetventonnás tömegével az M1A1–2 Abrams harckocsi az amerikai szárazföldi haderő és tengerészgyalogság büszkesége, jelenleg talán a legerősebb tank a világon. Híven tükrözi az amerikai gondolkodást, amely a védettséget, a tűzerőt és a mozgékonyságot egyaránt fontos szempontnak ítélte a páncélosok tervezésnél. Az eredmény a 2003-as Öböl-háborúban is megmutatkozik: kis híján lehetetlen a lánctalpas szörnyetegek kilövése. A tegnapi nap kivételt jelentett, amikor az Eufrátesz melléki harcokban hátulról (ahol a leggyengébb a páncélzat) az irakiak páncéltörő ágyúval két M1-est is kilőttek, a típus első harci veszteségét okozva. Egy harmadik Abrams balesetet szenvedett, amikor egy gyengécske híd – amelyen megkísérelt átkelni – leszakadt, ami rávilágít egyetlen jelentős hátrányára: óriási tömegére, amely behatárolja, hogy merre közlekedhet. (Z. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.