Lassan végleg körvonalazódhat az igen izgalmas tizenkét esztendőn túl levő Magyar Fejlesztési Bank jövőképe: a parlament jövő hónapban tárgyalja az MFB-ről szóló törvényt, és azt követően nyilvánossá válik az új stratégia is – közölte Czirják Sándor, a fejlesztési bank vezérigazgatója egy tegnapi konferencián. Czirják rámutatott: a bank alapítása után sűrűn módosult a koncepció. Jellemző adat, hogy az MFB-t tulajdonosi jogkörrel váltva felügyelte az Állami Vagyonügynökség, a Pénzügyminisztérium, illetve a Gazdasági Minisztérium is. A tulajdonosoknál is sűrűbben változott a menedzsment, az elmúlt tizenkét év alatt tíz vezetőgárda váltotta egymást a banknál.
A vezérigazgató szerint az állandó viták ellenére vannak bizonyos kérdések, amelyekről teljes egyetértés mutatkozik a bank feladatait illetően: így szükség van az MFB közreműködésére az alacsony tőkésítettségű, magyar vállalati szektor megerősítésében, az infrastrukturális, környezetvédelmi beruházások megvalósításában, illetve egyes hazai cégek regionális méretűvé fejlesztésében is.
A vezérigazgató tájékoztatása szerint a törvény módosítása után a fejlesztési bank alapvetően nem tér el majd a többi kereskedelmi banktól, ám a speciális feladatkörből következnek bizonyos különbségek. A leglényegesebb, hogy az állam az MFB forrásaira garanciát vállal. Az MFB a többi bankhoz hasonlóan profitorientáltan működik majd, ám az ő esetében nem olyan kemények a követelmények: ez azt jelenti, hogy a pozitív nullszaldó az állami tulajdonú pénzintézet esetében elfogadhatónak tekinthető. A bank emellett szigorúan pénzügyi befektetőként kíván beszállni a cégekbe, ami nem járhat együtt döntési pozícióval.

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították