A betegségek háziasítása

Szükségszerű-e, hogy a túlnépesedés és a jumbo jetek korszaka a járványok kora is legyen egyben?Paul W. Ewald szerint nem, ha a kórokozók elleni évmilliós sakkpartiban stratégiát váltunk, és nem a verhetetlen mester legyőzését, hanem ellenfelünk megváltoztatását tűzzük ki célul.

Tóth Szabolcs Töhötöm
2003. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ray Bradbury, az amerikai tudományos-fantasztikus irodalom klasszikusa egyik novellájában meghökkentő ötlettel áll elő. Amennyiben az embert – a biológiaórákon tanultaknak megfelelően – olyan sejttársulásként fogjuk fel, amelynek egyes sejtjei, alkotóelemei a sok százmillió év óta tartó evolúció során azért „fogtak össze” ilyen formában egymással, mert így nagyobbak az esélyeik a túlélésre, mi a garancia az ellen, hogy „pár mikroba összeáll, mert társulást akar alkotni, reprodukálja magát… és elszánja magát arra, hogy átvegye a hatalmat egy ember fölött”? Bradbury hagymázas látomásszerű novellájában egy beteg kisfiú hiába bizonygatja orvosának, hogy sejtjei, keze, lába fölött már átvette a hatalmat a nagyra törő, gyilkos kór, a doktor természetesen nem hisz kis betegének, Charlesnak, aki egy éjszaka – csakúgy, mint Kafka hőse – átváltozik. Ellentétben azonban Gregor Samsával, aki más alakot öltött, de Gregor Samsa maradt, Charles külseje mit sem változik, sőt másnapra „egészséges” lesz, és senki sem tudja majd, hogy ő már „valaki más”.
Az ötlet hátborzongató, szerencsére valóban csak fantazmagória. A betegségek java részéért felelős kórokozókat ugyanis nem emberi képzetek vezérlik, hanem egyetlen cél: a táplálékszerzés és a túlélés, nem is saját maguk túlélése, hanem a magukban hordozott és tulajdonságaikat meghatározó genetikai információ továbbörökítése – bármi áron.
Adott esetben tehát, amennyiben a kórokozó, a hozzánk társult mikroba érdeke úgy kívánja, lehet békés ez az együttélés, de lehetnek súlyos következményei is. Mindenesetre évmilliós küzdelem az, amelyet az ember vív ezekkel a betolakodókkal szemben, olyan háború, amelyben – a tuberkulózis ismételt felbukkanása és most a Távol-Keleten megjelent atípusos tüdőgyulladás (SARS) rá a legfrissebb példa – nincs esélyünk a végső győzelemre. Egyre több kutató figyelmeztet arra is: a globalizáció korában, amikor gyakorlatilag nem létezik a földgolyón elzárt terület, amikor a járványok az intenzív közlekedésnek köszönhetően pillanatok alatt világméretűvé válhatnak, ideje lenne stratégiát váltani ebben az elhúzódó háborúban. (A veszély nagyságát mutatja, miként regisztráltak néhány napon belül SARS-megbetegedéseket kontinensnyi távolságokra: a kór a dél-kínai Kuangtung tartományban ütötte fel a fejét, a világsajtó néhány hete először a hongkongi megbetegedéseket jelentette, innen a betegség pár nap alatt Kanadába ért, szerdán pedig már Brazíliából is jelentették az első atípusos tüdőgyulladásos esetet.)
Szun-ce, minden stratégák atyja klasszikus művének már első soraiban figyelmeztet: „Minden csatát megvívni és mindegyikben győzedelmeskedni nem jelenti a legfőbb érdemet; a legfőbb érdem abban áll, hogy úgy törjük meg az ellenség ellenállását, hogy közben nem harcolunk.”
Paul W. Ewald, az amerikai Amherst College biológiaprofesszora egyike azoknak a kutatóknak, akik új megközelítést sürgetnek a fertőző betegségekkel szemben, és láthatólag megszívlelték a kínai mester tanácsát is. Ewald könyvét, amely néhány hónappal ezelőtt jelent meg magyar fordításban (Járványok kora, Vince Kiadó, 2002), így indítja: „Mi vagyunk az eledelük. A jelen mikrobái azok, amelyek a múltban a legnagyobb hatékonysággal alakították át a mi testünket az ő testükké. A jelen mikrobái közül pedig azok lesznek a jövő mikrobái, amelyek a legnagyobb hatékonysággal alakítják át a mi testünket az ő testükké.” Ewald szerint olyan kegyetlen és rafinált ellenféllel állunk szemben, amelynek legyőzéséhez nem alkalmas az a szemlélet, amely a hatvanas évek népegészségügyében uralkodott el, és hadászati kifejezést használva az „utolsó háború megvívására”, a „betegségek legyőzésére” koncentrált. A nagy programok rengeteg sikert felmutattak (például a gyermekbénulás esetében), ám teljes győzelmet csupán a himlő elleni küzdelemben hoztak, amelynek kórokozója gyakorlatilag eltűnt a föld színéről. Az amerikai kutató úgy véli, a sakkpartiban, amelyben évezredek óta csatát vesztünk bizonyos kórokozókkal szemben, van egy másik lehetőség is: „Ahelyett, hogy a mestert a játékban próbálnánk megverni, változtassuk meg a játékot, vagy változtassuk meg az ellenfelet.”
Hogyan lehetséges ez? Nem egyik napról a másikra, annyi bizonyos.
Ewald két stratégiát különböztet meg a kórokozók túlélési technikájában. Az egyik arra törekszik, hogy a legrövidebb idő alatt a legtöbb utódot hozza létre a gazdaszervezetben, akár annak teljes elpusztítása árán is. A sietség érthető, hiszen – a stratégiából adódóan – a kórokozó továbbörökítésére rövid az idő, mert a gazdaszervezet előbb-utóbb belepusztul a betolakodók ténykedésébe. A súlyos, rendkívül fertőző betegségekre jellemző stratégia ez, például az olyanoké, mint a malária, a kolera vagy a sárgaláz. A másik stratégia szerint a kórokozó inkább arra törekszik, hogy minél hosszabb távú együttműködést alakítson ki a gazdaszervezetben, utódait lassabban, de biztosan juttassa át egy másik szervezetbe. A kórokozók szempontjából nézve tehát érthető, miért oly veszedelmesek azok a betegségek, amelyek terjedéséhez a vírushordozóknak nem kell kapcsolatba kerülniük egymással: a maláriát például a szúnyogok képesek átvinni még a nagyon súlyos, mozgásképtelen, ezért környezetével már nem érintkező betegről is, a víz útján terjedő kórokozók pedig a nem kielégítő higiéniás viszonyokból húznak hasznot. Ezeket a mikrobákat tehát nem akadályozza meg céljaik elérésében, ha nagyon rövid időn belül „felélik” a gazdaszervezetet. Ehhez képest a különféle légúti fertőzések – például a nátha – enyhébb tünetekkel járnak, hiszen itt a kórokozók „érdeke” az, hogy a beteg minél tovább megőrizze mobilitását, és így terjessze a fertőzést.
A dolog ott válik érdekessé, hogy evolúciós szemszögből nézve nemcsak az ember és a mikrobák küzdenek egymással, hanem harc dúl a különféle sikeres és kevésbé sikeres kórokozók között is. Sőt egy adott betegséget terjesztő mikroba különféle variánsai is részt vesznek a küzdelemben: a sikeresek elterjedtebb betegségeket okoznak, azok a mutációk pedig, amelyek nem tudják a javukra fordítani a körülményeket, eltűnnek a föld színéről.
Paul W. Ewald szerint a fertőző betegségekkel szembeni küzdelmünk sikerének kulcsa nem a betolakodók elpusztítása, hanem sokkal inkább a megszelídítésük. A kutató szerint arra kell összpontosítanunk energiáinkat, hogy olyan „szelekciós nyomást” gyakoroljunk a kórokozók egyes variánsai között folyó küzdelemben, amely a számunkra kevesebb veszélyt magában rejtő mutációnak kedvez. Ennek többfajta módja van, ezek közül a legkézenfekvőbb, ha olyan tudatosságot teremtünk a társadalomban, amely arra készteti az embereket, hogy fertőző betegségeiket ne hurcolják be a munkahelyükre, az iskolába, hanem maradjanak otthon a gyógyulásig. Ne legyen dicséretes érték az, ha valaki akkor is munkába megy, amikor beteg. A fertőzött „izolálása” – ideértve a szúnyogoktól való védelmet is – ugyanis önmagában már szelekciós nyomást jelent, súlyos csapást azokra a kórokozókra, amelyeknek rövid időn belül kell átjutniuk az egyik gazdaszervezetről a másikba. (Ewald a dohányzás elleni kampány sikerét idézi, amikor azt mondja, hogy nem lehetetlen vállalkozás megteremteni ezt a fajta tudatosságot.) Az amerikai professzor speciális esetként kezeli a nemi úton terjedő betegségek csoportját, ám könyvében itt is kimutatja: az „evolúciós megfontolás arra a fontos előrejelzésre vezet, hogy a nagy szexuális aktivitású populációkban a szexuális úton terjedő kórokozók virulenciája növekedni fog”. Ewald itt is a védekezést és a megfelelő életmódot tartja a legegyszerűbb eszköznek a kórokozók evolúciójának befolyásolására.
A kutatók részéről is más hozzáállást követel meg ez az új stratégia. Nekik arra kell összpontosítaniuk, hogy vakcináikat és antibiotikumaikat „finomabbra hangolják”. Azaz tudatosabban tervezzék egy-egy kórokozó ellenszerét: ne az adott betegségért felelős kórokozók minden variánsát, hanem csak a legveszedelmesebbeket célozzák meg. Ezzel elősegítik azt a folyamatot, hogy a kevésbé veszélyes variánsok idővel olyan irányba fejlődjenek, amely az emberrel való békésebb együttélésükhöz vezet: a betegség alig vagy egyáltalán meg se mutassa magát a fertőzöttön. Ez lehet az útja az AIDS és a malária elleni küzdelemnek is (mindkét betegség olyan jellegzetességeket mutat, amelyek miatt aligha kerülhet sor hatékony vakcina bevetésére ellenük).
Paul W. Ewald mindazonáltal „evolúciós analfabetizmusnak” nevezi azt a széles körben elterjedt vélekedést, hogy a kórokozó a gazdával való békés együttműködés felé fejlődik. Szerinte ez csak akkor lesz így, ha az ember aktívan beavatkozik a mikrobák evolúciójába, úgy, ahogy annak idején a vadállatok háziasításával, a növények nemesítésével tette. Ha ahelyett, hogy átengednénk a hatalmat sejtjeink felett, kiválasztjuk azokat a variánsokat, amelyekkel tartós együttélésre rendezkedhetünk be, a képzeletbeli sakktáblát úgy alakítjuk át, hogy a ránk veszedelmes kórokozóknak ne legyen rajta helye.



A növények kórokozókkal szembeni védekezéséről szólt a Mindentudás Egyetemének e heti előadása .

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.