A csatlakozás a tét

2003. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig egy hónappal az uniós referendumot követően ma előbbre hozott parlamenti választásokat tartanak Máltán. A voksolás kimenetele némiképp megbolygathatja a csatlakozási szerződés április 16-i aláírási ceremóniáját, az ellenzéki Munkáspárt vezetője, Alfred Sant ugyanis bejelentette: ha nyer, nem írja alá Athénban a bővítési dokumentumot.
Az európai uniós csatlakozást erőteljesen támogató Eddie Fenech Adami kormányfő reményei szerint azonban erre nem kerül sor, ám az a tény, hogy a márciusi népszavazáson az igen szavazatok csak soványka győzelmet arattak, nem zárja ki, hogy Málta végül kimaradhat a mostani bővítési körből. Ennek fényében nem meglepő, hogy a választási kampányt nagyobbrészt az Európai Unió, illetve a csatlakozás témája uralta. Az EUobserver szerint az ellenzék a kormányzó Nacionalista Párt szemére is vetette, hogy „csak az EU-ról tud beszélni”, míg ők más témákkal is foglalkoznak, s így a gyermekek jövőjére és az egészségügyre is nagy hangsúlyt helyeznek.
Mindazonáltal a maltastar.com internetes újság beszámolója szerint Alfred Sant „nyitva kívánja hagyni az ajtót” a teljes uniós tagság előtt. – Készek vagyunk Brüszszelbe menni, hogy a partnerségi viszony kialakításáról tárgyaljunk az unióval – jelentette ki a Munkáspárt vezetője több ezer híve előtt a minap. Alfred Sant hozzátette: a megegyezést követően a választók egy újabb referendumon dönthetnek arról, hogy a partnerséget vagy inkább a teljes körű EU-tagságot választják.
Nem ez lenne egyébként az első alkalom, hogy a munkáspártiak megtorpedózzák a kicsiny szigetország integrációs törekvéseit: 1996-ban ugyanis az akkor kormányra kerülő baloldali párt visszavonta Málta csatlakozási kérelmét, amelyet két év múlva az őket leváltó nacionalisták nyújtottak be újfent.
– Málta helye az EU-ban van – jelentette ki a választási kampány alatt több alkalommal Eddie Fenech Adami, hozzátéve, hogy a szigetország az unión kívül csak stagnálna. Az ellenzék fenyegetőzéseire reagálva a kormányfő úgy vélte: a Munkáspárt hazája „szavahihetőségét” játssza el, ha nem fogadja el a referendum eredményét és adott esetben nem írja alá a csatlakozási szerződést a görög fővárosban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.