Vasárnap tartja a nevében is a történelmi jelzőt használó Szociáldemokrata Párt XXXIX. kongresszusát. A párt vezetésében ön eddig is tevékenyen részt vett. Mit vár a tanácskozástól?
– Magyarországon elodázhatatlanná vált a történelmi szociáldemokrácia megújítása és megerősítése. E munka szervezeti és személyi hátterét kell most, a kongesszuson végiggondolnunk. Olyan tapasztalt embereket kell helyzetbe hoznunk, akik a szociáldemokrácia elveit a személyükben is hitelesen képviselik. Mindezt az ugyancsak elodázhatatlan fiatalítás jegyében képzelem el. Abból kell kiindulnunk, hogy a valódi szociáldemokrácia mindig nemzeti elkötelezettségű politikát folytat. Én nemcsak a klasszikus értelemben vett szociáldemokráciát, hanem a népi baloldalt és a keresztény-szociális érzelmű erőket is idesorolom. A történelmi szociáldemokrácia helye egyértelműen ebben a táborban van. Ezért a vasárnapi kongresszus másik fontos feladatának tartom, hogy egyértelműen határozza meg: az SZDP-nek hol kell elhelyezkednie a politikai palettán, valamint azt, miként válhat a nemzeti összefogás részévé. Alapvető feladatnak tartom ugyanis a nemzeti oldal erősítését.
– Nem érzi megosztónak a nemzeti oldal kifejezést? A nemzet ugyanis egy és oszthatatlan.
– Ezt elfogadom, a nemzetnek azonban mégis van egy markánsabb, elkötelezettebb része. Mi ide szeretnénk tartozni. A Fidesz az MSZP-vel szemben folytatott politikai küzdelme során előbb-utóbb átalakul az Orbán Viktor által meghirdetett valódi néppárttá. Én ezt a nemzeti erők 2006-os győzelme érdekében megteendő első, nagyon fontos lépésnek tartom. Olyan, alapvető bázisként gondolok erre, amelyet a nemzeti pártok által alkotott unióval kell kiegészíteni. Ezt a második kört a kereszténydemokraták, a kisgazdák, valamint a nemzeti baloldal szövetsége alkothatja. A MIÉP és a Centrum ebből a sorból jobbról, illetve balról lóg ki. Az MDF pedig meglátásom szerint most azért akar elkülönülni a Fidesztől, mert így nagyobb politikai hozadékot remél.
A fórumnak természetesen itt a helye, azt viszont nekik kell eldönteni, hogy ezt milyen formában képzelik el. A médiában emlegetett békejobbszerű tömörülés felett azonban úgy tűnik, már eljárt az idő. A vasárnapi kongresszusunkon természetesen a leendő szövetségeseink, vagyis a Fidesz, a kereszténydemokraták és a kisgazdák magas szinten képviselik magukat.
– Az ön által emlegetett nemzeti baloldal jelenleg marginális politikai erő. Az MSZP árnyékában meg tud-e erősödni a történelmi Szociáldemokrata Párt?
– Bízom benne, hogy viszonylag rövid idő alatt rendezni tudjuk a sorainkat. Ezért is fontosnak tartom a nemzeti pártok eszmei és politikai támogatását.
– Jelentős pénzügyi háttér nélkül mindez nem irreális vállalkozás?
– Nagyon szerény anyagi eszközökkel rendelkezünk. Lelkesedéssel, és a valódi szociáldemokráciába vetett hittel azonban sok mindent pótolni lehet. Meg aztán a hibás gazdaságpolitikát folytató kormány – akaratán kívül is – erősít bennünket, hiszen neoliberális törekvéseit nem lehet sokáig szociáldemokratának álcázni.
– A történelmi Szociáldemokrata Párt az MSZP-vel ellentétben jelenleg nem tagja a Szocialista Internacionálénak, amely biztosíthatná nemzetközi elismertségét. Kívülről tehát úgy fest, hogy az MSZP a valódi szociáldemokrata erő, és nem önök.
– A fejlődésünk előtt ezért is nagy akadály a velünk szemben következetesen kiszorító politikát folytató MSZP, amely ezen a területen mindenben az egykori MSZMP, illetve annak jogelődje, a Magyarországi Kommunista Párt gyakorlatát folytatja. Az MSZP most már odáig jutott, hogy a neve megváltoztatását fontolgatja. A Kapolyi László által vezetett Magyarországi Szociáldemokrata Párttal folytatott parlamenti együttműködése révén a nevét a szociáldemokrata jelzővel szeretné kiegészíteni. Egy névváltoztatástól azonban még nem lesznek szociáldemokraták! Ez arra jó, hogy az Európai Unióban és a Szocialista Internacionáléban szalonképesebbek legyenek.
– A névváltoztatással az MSZP a történelmi szociáldemokratákat végképp kiütheti a politikai palettáról, hiszen két azonos nevű párt hosszú távon nem tud fennmaradni.
– Legalábbis nagyon nehezen tud megmaradni a politikai színtéren. Szomorúan látom, hogy a Szocialista Internacionáléban is inkább az erő, a hatalmi taktika dominál, és nem a klasszikus értelemben vett szociáldemokrata értékek. Úgy tudom, a közeljövőben az egyik legfontosabb kérdés annak eldöntése lesz ebben a nemzetközi szervezetben: miként lehetséges az, hogy az amerikaiak iraki háborúját ilyen sok, kormányon lévő szociáldemokrata párt támogatja.
– Említette az iraki konfliktust. Ön szerint Magyarország hadviselő fél?
– Mindenféleképpen az. Ez a háború sem a nemzetközi normákkal, sem pedig a nemzetközi kapcsolatok alapelveivel nem egyeztethető össze. Magyarország ehhez bizonyos segítséget nyújtott, amely alapján áttételesen, de mégis hadviselő félnek számít. Sajnos a Medgyessy-kormány külpolitikája bizonytalan és zavaros, emiatt az utóbbi időben egyértelműen a háború híveinek oldalára sodródott.
– Szociáldemokrata értékek alapján milyennek tartja a Medgyessy-kormány belpolitikáját?
– Medgyessy Péter ugyanazt folytatja, amit Horn Gyula kormánya 1998-ban abbahagyott: neoliberális gazdaságpolitikát hajt végre.
– Eszerint a kormányon belül az SZDSZ álláspontja dominál?
– Igen. A kisebbik kormányzó párt a parttalan piacgazdaság híve, és tagadja az állam gondoskodó szerepét. Ezek nagyon távol állnak a szociáldemokráciától. Néhány konkrét példát is mondok: mi elvetjük a forint tudatos gyengítését, a kórházak és az iskolák privatizációját. Ellenezzük a további magánosítást, különösen az energiaszektor, a közlekedés és a közművek területén. Ezenkívül a teljes foglalkoztatottság hívei vagyunk, és követeljük, hogy a kormány ennek érdekében tegyen intézkedéseket. Fontosnak tartjuk a nemzeti tőke megerősödését és a kulturális hagyományok ápolását. A Medgyessy-kormány ennek pont az ellenkezőjét teszi. Jelenleg a politikai palettáról hiányzik a valódi szociáldemokrácia. Az MSZP-t azért nem tekintem ilyen típusú pártnak, mert az MSZMP utódpártjaként a bankárok és a gazdagok érdekeit képviselő, neoliberális irányzatot valósít meg. Ezzel szemben a szociáldemokrácia alapvető társadalmi bázisát a bérből és fizetésből élők adják. Az MSZP sem hagyományaiban, sem struktúrájában, sem személyi állományában nem felel meg ennek a kritériumnak.

Lázár János lerántotta a leplet a Tisza Pártról – videó