Kézjegyével hitelesítette tegnap a nagykörúti villamosok beszerzéséről szóló szerződést a főpolgármester, a BKV vezérigazgatója és a Siemens vezetője, így 2005-ben minden bizonnyal már a német óriáscég járművei közlekednek a Nagykörúton. A beruházás 37 milliárd forintba kerül.
Az aláírási ceremónia előtt közvetlenül utasította el a BKV felügyelőbizottsága Szálka Miklós fideszes fővárosi képviselő kezdeményezését, amely arra vonatkozott, hogy a testület vizsgálja meg: indokolt volt-e a többieknél kétmilliárd forinttal drágább ajánlatot adó Siemens villamosokat választani. Véleménye szerint ugyanis a másik két, a villamosok gyártása terén igen tapasztalt, neves cég és a Siemens között nincs akkora műszaki eltérés, amely indokolná az ártöbbletet. Szálka Miklós közölte, a felügyelőbizottság – ahol ő az egyetlen ellenzéki képviselő, s amelynek elnöke az SZDSZ-es Székely Gábor, a Szerencsejáték Rt. vezérigazgatója, a főváros tulajdonosi bizottságának alelnöke – mindent megtett, hogy ne folytassák le a vizsgálatot. Szálka szerint a Siemens óriási energiát fordított arra, hogy jelentős befolyása legyen a fővárosi gazdaságra.
Mint arról beszámoltunk, a fővárosi közlekedési és informatikai ágazatokban jelentős gazdasági befolyást szerző Siemens magyarországi vállalatának biztonsági vezetője Forró György, aki üzleti hírszerzéssel is foglalkozik. Az ő résztulajdonában lévő Posys Kft. végzett megfigyeléseket a Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál is. Forró György együtt oktatott a Budapesti Műszaki Egyetemen gazdasági és üzleti hírszerzést az MSZP-hez szorosan kötődő Huszty Andrással, a Malév nemrég lemondott elnökével. A Siemens az utóbbi időben több pályázatot nyert meg a BKV-tól és a fővárosi önkormányzattól.
Aba Botond, a BKV Rt. vezérigazgatója a tendert kísérő negatív felvetéseket indokolatlannak tartva elmondta, hogy hármas szűrőn keresztül, teljesen korrekt módon, s szinte minden szavazásnál egyhangú voksolással döntöttek az elbírálás során.
Zsinka László, a fővárosi MIÉP frakcióvezetője szerint nem véletlen, hogy a Siemens ekkora érdekeltségre tehetett szert Budapesten. A főváros már minden szálon össze van kötve a német céggel – tette hozzá. Úgy véli: érdekes információkhoz jutnánk, ha a Transparency International nemzetközi korrupcióellenes szervezet vagy az Állami Számvevőszék tüzetesen megvizsgálná a fővárosi önkormányzat és a tulajdonában lévő cégek gazdálkodását, közbeszerzéseit. A főváros ÁSZ általi átvilágítását a MIÉP szorgalmazni fogja – mondta Zsinka László, aki sajnálatosnak tartja, hogy pártja nem képviseltethette magát a villamostendert értékelő bizottságban. A képviselő egyben azt sem tartja véletlennek, hogy a Transparency International évekkel ezelőtti jelentését a városvezetés nem hozza nyilvánosságra. Bőhm András, a fővárosi SZDSZ frakcióvezetője szerint a Siemens dolga, hogy eldöntse, kiket alkalmaz biztonsági vezetőként, s a foglalkoztatás árt vagy használ a cégnek. Cáfolta egyúttal, hogy az esetleges üzleti hírszerzésnek köze lenne a német cég jelentős szerepvállalásához a budapesti gazdaságban.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó