Aláírták a Siemens-szerződést

A BKV felügyelőbizottsága nem indít vizsgálatot a fővárosi Siemens villamosok ügyében. Ellenzéki politikusok szerint nem véletlen, hogy a Siemens fajsúlyos érdekeltségre tehetett szert a fővárosi gazdaságban. A BKV vezetése szerint indokolatlanok a villamostendert kísérő kritikák. Az új és egyben legdrágább villamosok beszerzéséről tegnap írták alá a megállapodást.

2003. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kézjegyével hitelesítette tegnap a nagykörúti villamosok beszerzéséről szóló szerződést a főpolgármester, a BKV vezérigazgatója és a Siemens vezetője, így 2005-ben minden bizonnyal már a német óriáscég járművei közlekednek a Nagykörúton. A beruházás 37 milliárd forintba kerül.
Az aláírási ceremónia előtt közvetlenül utasította el a BKV felügyelőbizottsága Szálka Miklós fideszes fővárosi képviselő kezdeményezését, amely arra vonatkozott, hogy a testület vizsgálja meg: indokolt volt-e a többieknél kétmilliárd forinttal drágább ajánlatot adó Siemens villamosokat választani. Véleménye szerint ugyanis a másik két, a villamosok gyártása terén igen tapasztalt, neves cég és a Siemens között nincs akkora műszaki eltérés, amely indokolná az ártöbbletet. Szálka Miklós közölte, a felügyelőbizottság – ahol ő az egyetlen ellenzéki képviselő, s amelynek elnöke az SZDSZ-es Székely Gábor, a Szerencsejáték Rt. vezérigazgatója, a főváros tulajdonosi bizottságának alelnöke – mindent megtett, hogy ne folytassák le a vizsgálatot. Szálka szerint a Siemens óriási energiát fordított arra, hogy jelentős befolyása legyen a fővárosi gazdaságra.
Mint arról beszámoltunk, a fővárosi közlekedési és informatikai ágazatokban jelentős gazdasági befolyást szerző Siemens magyarországi vállalatának biztonsági vezetője Forró György, aki üzleti hírszerzéssel is foglalkozik. Az ő résztulajdonában lévő Posys Kft. végzett megfigyeléseket a Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál is. Forró György együtt oktatott a Budapesti Műszaki Egyetemen gazdasági és üzleti hírszerzést az MSZP-hez szorosan kötődő Huszty Andrással, a Malév nemrég lemondott elnökével. A Siemens az utóbbi időben több pályázatot nyert meg a BKV-tól és a fővárosi önkormányzattól.
Aba Botond, a BKV Rt. vezérigazgatója a tendert kísérő negatív felvetéseket indokolatlannak tartva elmondta, hogy hármas szűrőn keresztül, teljesen korrekt módon, s szinte minden szavazásnál egyhangú voksolással döntöttek az elbírálás során.
Zsinka László, a fővárosi MIÉP frakcióvezetője szerint nem véletlen, hogy a Siemens ekkora érdekeltségre tehetett szert Budapesten. A főváros már minden szálon össze van kötve a német céggel – tette hozzá. Úgy véli: érdekes információkhoz jutnánk, ha a Transparency International nemzetközi korrupcióellenes szervezet vagy az Állami Számvevőszék tüzetesen megvizsgálná a fővárosi önkormányzat és a tulajdonában lévő cégek gazdálkodását, közbeszerzéseit. A főváros ÁSZ általi átvilágítását a MIÉP szorgalmazni fogja – mondta Zsinka László, aki sajnálatosnak tartja, hogy pártja nem képviseltethette magát a villamostendert értékelő bizottságban. A képviselő egyben azt sem tartja véletlennek, hogy a Transparency International évekkel ezelőtti jelentését a városvezetés nem hozza nyilvánosságra. Bőhm András, a fővárosi SZDSZ frakcióvezetője szerint a Siemens dolga, hogy eldöntse, kiket alkalmaz biztonsági vezetőként, s a foglalkoztatás árt vagy használ a cégnek. Cáfolta egyúttal, hogy az esetleges üzleti hírszerzésnek köze lenne a német cég jelentős szerepvállalásához a budapesti gazdaságban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.