Az Antarktisz titkai

Befejezte tudományos misszióját, és miután a múlt héten hazaérkezett, megkezdte az összegyűjtött több ezer adat feldolgozását az első önálló magyar antarktiszi expedíció kutatórészlege.

Grimm Balázs
2003. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar Fagyos Oázis kutató- és filmes expedíció a 2003-as antarktiszi nyarat a déli jégvilágban lévő King George-szigeten töltötte.
Amint arról beszámoltunk, a csapat geográfusai az úgynevezett fagyos oázisokat, a jégmentes, édesvízzel ellátott területeket vizsgálták. – Elsősorban arra voltunk kíváncsiak, hogy mi történik a felmelegedés hatására akkor, amikor a déli földrész peremvidékéről elkezd visszahúzódni a jégtakaró – mondta a Magyar Nemzetnek Nagy Balázs geográfus, az expedíció vezetője. Azt is kutatták, hogy mi az oázisok jövője, valamint milyen változások várhatók a közeljövőben a jégvilág szegélyén.
A január elején elkezdett munka az öt évvel ezelőtt, egy lengyel expedícióval megkezdett alapkutatás folytatása volt. A magyar csapat ugyanarra a célterületre ment viszsza, mint ahol Nagy Balázs dolgozott 1998-ban. A kutatók a több ezer négyzetméteres vizsgálati területeken többek között topográfiai, felszínalaktani és a növényborítottságot ábrázoló térképeket készítettek, valamint üledék- és vízmintákat vettek. A másik, szintén öt évvel ezelőtt elkezdett kutatás célja az öröké fagyott aljzat zsugorodásának nyomon követése volt. Ugyancsak térképezéssel hasonlították össze a felmelegedés hatására lejátszódó folyamatokat. A több ezer adat alapján egy hosszabb távú folyamat is megjósolható. Az elemzőmunka a nyarat igénybe veszi, a tudományos publikációk őszre születhetnek meg.
A geográfus szerint máris levonható az a következtetés, hogy az Antarktiszon erősen eltolódnak az éghajlati határok. Ahogy fogy a jég, úgy keletkeznek az oázisok. Az idén szélsőségesen rövid, mindössze másfél hónapos nyár volt a King George-szigeten. A kutatók ebben a rövid periódusban is olyan fokú olvadásnak lehettek tanúi, amelyet öt évvel ezelőtt háromszor ennyi idő alatt lehetett tapasztalni.
– Ezekről az alapjelenségekről keveset tudunk. Ha meghatározzuk őket, akkor egyrészt előre jelezhetjük a változásokat, másrészt olyan folyamatokat láthatunk, amelyeket a környezetünkben, például a Kárpátokban 10-15 ezer éve lehetett volna tapasztalni akkor, amikor hirtelen felmelegedés kezdődött és visszahúzódott a jégtakaró. A most végzett munka önmagában, kerek egészként is megállja a helyét. A terepre azonban vissza lehet majd menni; sok felkérést kaptunk. Számomra nagyon fontos, hogy viszszatérhessünk, ez nem egy évre szóló expedíció volt – jelezte terveit Nagy Balázs.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.