Várhatóan nem lehet kiirtani Ázsiából az akut légzőszervi szindrómát (SARS) – közölte tegnap Jim Hughes, az amerikai járványügyi központ (CDC) orvosa. A szakértő szerint az is elképzelhető, hogy a kórokozó tartósan megtelepszik Észak-Amerikában is. Az Egyesült Államokban 148 gyanús esetet tartanak nyilván, de haláleset még nem történt. A betegség a WHO adatai szerint mostanáig világszerte legkevesebb 2700 embert fertőzött meg, és 106 életet követelt – olvasható a BBC honlapján.
Tegnapra virradóan Hongkongban meghalt egy amerikai tanár. James Salisbury állítólag kórházba szállítás közben hunyt el. A betegséget a férfi hatéves kisfia is elkapta. Washingtoni közlések szerint Salisbury a dél-kínai Guangdong tartományban fertőződött meg. Az 52 éves tanár egykori barátai tegnap közölték: értesüléseik szerint Salisburyt már holtan szállították Pekingből Hongkongba, mert a kínai hatóságok nem akartak még egy külföldi halálesetéről beszámolni a fővárosból.
A kínai egészségügyi minisztérium tegnap kiadott, szűkszavú közleménye szerint a SARS az ázsiai országban újabb két, mostanáig 55 életet követelt (az amerikai tanár valószínűleg nincs a listán). Amint arról beszámoltunk, több pekingi orvos megkérdőjelezi a hivatalos adatokat.
Szingapúrban nyolc újabb SARS-esetet észleltek: ezzel összesen 126-ra emelkedett a távol-keleti országban ismertté vált fertőzések száma. Negyvenkét embert kórházban ápolnak, közülük 14-et intenzív osztályon.
A hongkongi hatóságok csütörtökön felszólították a malajziai kormányt, hogy vonja vissza döntését, miszerint a betegség terjedése miatt korlátozza a vízumkiadást a hongkongiaknak. Tajvanon két légiutas-kísérőnél diagnosztizáltak SARS-ot, ezzel 23-ra emelkedett a betegek száma.
Az ausztriai Linzben köhögés és magas láz miatt kórházban fekszik egy 26 éves fiatalember. Újabb gyanús beteget kezelnek Csehországban is, ahol az esetek száma már 14-re emelkedett – jelentették be tegnap Prágában.

A Kondorosi Csárda még egy utolsó esélyt adott a rongálónak