Bagdad keleti része az amerikaiak kezén

Folytatódott az amerikai szárazföldi erők előrenyomulása tegnap Bagdadban, miközben a központi hatalom eltűnt, s egyre nagyobb méreteket ölt a fosztogatás. Az amerikai parancsnokság Bagdad mellett Tikritre, Szaddám Huszein szülővárosára is koncentrál, mivel a település még mindig az elnök híveinek kezén van.

Hírösszefoglaló
2003. 04. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bagdad központjába amerikai harckocsik érkeztek tegnap, és a Palestine hotel közelében foglalták el állásaikat. Egy, az AFP által idézett amerikai tiszt kijelentette, hogy az amerikaiak ellenőrzik Bagdad keleti részét. Az iraki fővárosnak ebben a részében gyakorlatilag megszűntek a harcok, bár a katonák szerint néhol még lesből lőnek. Amerikai tengerészgyalogosok elfoglalták Szaddám Huszein titkosrendőrségének főhadiszállását.
A Reuters tudósítója szerint több helyütt ünneplő irakiak fogadták őket, a BBC rádió tudósítója egyenesen a bagdadiak „fékezhetetlen örömkitöréseiről” számolt be. Bagdadban ugyanakkor városszerte folyik a fosztogatás az elhagyott kormányépületekben és környékükön: számítógépeket, bútorokat, sőt, még katonai terepjárókat is vittek magukkal a szemfüles lakosok. A BBC tudósítói szerint tegnap nem volt nyoma sem az iraki rendfenntartó erőknek, sem a hadseregnek a főváros utcáin. A Bagdadból közvetített képeken Szaddám Huszein portréit taposó, az iraki elnök szobrait döntögető helybelieket lehetett látni. A moheet internetes újság szerint egyébként az iraki ellenállás katonái Szaddám Huszein utasítására nem léptek fel eddig az amerikaiak ellen. Az elnök állítólag meg akarja várni, hogy a bagdadi keskeny utcákon szétszórodjanak az amerikai alakulatok harckocsijai, és ezután adja ki a parancsot a támadásra.
A brit kormány szerint gyakorlatilag megszűnt az iraki vezetés fennhatósága Bagdadban. A Downing Street szóvivőjének szerdai közleménye úgy fogalmaz, hogy „a jelek szerint összeomlott a rezsim vezénylési és ellenőrzési rendszere”. Gorka Sebestyén biztonságpolitikai szakértő lapunknak kifejtette, hogy a Bagdad egyes részei feletti ellenőrzés még nem jelenti a háború lezárását. Jelenleg az a legfontosabb kérdés, hogy hol van Szaddám Huszein, egyáltalán képes-e a hatalom gyakorlására. Gorka Sebestyén szerint akkor beszélhetünk majd a háború lezárásáról, amikor az iraki elnök feladja magát, és a rezsim nem kormányozza tovább az országot. A bászrai tapasztalatok alapján a szakértő nem valószínűsíti, hogy nagyarányú gerillaháború lenne kibontakozóban, egy kisebb mértékű, „enyhe” ellenállást azonban lehetségesnek tart. Szervezett formában csak a Szaddámhoz hű erők választják majd a gerillaháborút, a sorozott katonák, a lakosság aligha lép erre az útra – tette hozzá Gorka Sebestyén.
Közben Bászrában, amelyet a héten foglalt el teljesen a brit hadsereg, a támadó erők megkezdték a rend helyreállítását. A brit hadsereg bászrai bevonulása óta folyó fosztogatás és zavargások megállítására a brit hadvezetés egy helyi törzsi vezetőt kért fel a második legnagyobb iraki város „polgármesteri” feladatainak ellátására. Al Lockwood, a katari brit főhadiszállás szóvivője korábban azt mondta: mióta a britek elfoglalták Bászrát, a helyi rendőrség zöme eltűnt, a volt rendőrök többsége – életét féltve – elmenekült. Irakiak megmutattak az újságíróknak egy bászrai börtönt, ahol állításuk szerint Szaddám Huszein titkosrendőrsége évtizedek óta kínozta foglyait.
Az amerikai parancsnokság Bagdad mellett Tikritre, Szaddám Huszein szülővárosára is koncentrál, mivel a település még mindig az elnök híveinek kezén van. Ellenzéki források szerint a legmagasabb rangú iraki állami vezetők egyébként éppen Huszein szűkebb hazájában kerestek menedéket. Az amerikaiak bunkerrobbantó bombákkal vették célba a várost, feltételezve, hogy az elnök is ott tartózkodik.
Észak-iraki kurd beszámolók szerint szerdára virradóra a kurd harcosok és amerikai egységek elfoglalták az észak-iraki Moszul városától alig 18 kilométerre észak-nyugatra fekvő Maklub-hegyeket. Mint Maszud Barzaninak, a Kurdisztáni Demokratikus Párt vezetőjének tanácsadója elmondta, e magaslatokon voltak az iraki hadsereg utolsó védővonalai Moszul előtt.

Szaddám ismét megmenekült?
A brit hírszerzés majdnem bizonyosra veszi, hogy az iraki elnök a legutóbbi, ellene irányuló célzott amerikai légitámadást is túlélte. A szerdai brit sajtó értesülései szerint az előző napi támadást, amelyben porrá zúztak egy étteremnek álcázott elnöki bunkert Bagdad egyik jobb lakónegyedében, az amerikai légierő egy B–1-es hadászati bombázója hajtotta végre. Az MI6 – a brit külső hírszerzés – azt közölte a CIA-val, hogy Huszein valószínűleg néhány perccel korábban távozott az „étteremből”. A Times által idézett egyik brit hírszerzési forrás szerint az iraki elnök vagy a helyszínről elvezető alagútrendszeren, vagy pedig gépkocsin hagyta el a támadás előtti pillanatokban a bunkert. Elismerte ugyanakkor, hogy ez nem tekinthető teljesen egyértelmű értesülésnek. (MTI)

Vadászgépek itatói.
Az összes modern légi hadművelet alapvető feltétele a harci repülőgépek légi utántölthetősége és az üzemanyag átadására képes utántöltő (tanker) repülőgépek jelenléte. Ez utóbbiak vitathatatlanul legsikeresebb és leginkább elterjedt típusa a Boeing 707-es utasszállító bázisán kialakított KC–135-ös, amelyből több száz áll szolgálatban az amerikai légierő aktív, tartalékos állományában és a légi nemzeti gárdánál. A bázis és az utántöltési légtér távolságától függően egy KC–135-ös egy felszállásból 10-12 vadászgép üzemanyagtartályait is feltöltheti, hogy azok messzebb lévő célpontokat is elérhessenek, vagy hosszabb ideig maradhassanak a levegőben. A nagyobb gépek, így a szállítógépek és a bombázók utántöltése minden szempontból nehezebb feladat: egyrészt több tankert igényelnek, másrészt azokkal nehezebb felvenni a megfelelő pozíciót, mivel kevésbé fürgén manővereznek. (Z. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.