Benes dekrétumainak árnya

A cseh–német viszonyban már évtizedek óta neuralgikus pontként van jelen a szudétanémetek kitelepítésének kérdése, s ezzel kapcsolatban a népcsoport elűzését lehetővé tevő Benes-dekrétumok körüli vita. A kollektív bűnösség elvét alkalmazó dekrétumok következményeinek orvoslását célzó kezdeményezések heves elutasításba ütköznek Csehországban.

Somogyi Mátyás
2003. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap Berlinbe látogatott Václav Klaus cseh államfő, hogy megkísérelje elsimítani a két ország kapcsolataiban mutatkozó problémákat. Mint a cseh képviselőház múlt évi nyilatkozatának egyhangú jóváhagyása is példázza, a benesi dekrétumok kérdésében azonos hullámhosszon vannak a cseh parlamenti pártok. A nyilatkozat kimondja: a dekrétumok alapján létrejött tulajdonjogi viszonyok kétségbevonhatatlanok és megváltoztathatatlanok.
Az Európai Parlament (EP) szerdai ülésén, a tagjelölt országok csatlakozása jóváhagyásának kapcsán került ismét terítékre az ominózus probléma. A bírálók előre jelezték, hogy a dekrétumok miatt Csehország tagsága ellen fognak szavazni. Jóllehet a negatív voksok aligha akadályozhatták volna meg Csehország csatlakozását, ám az, hogy a tíz jelölt közül Csehország kapta a legtöbb elutasító szavazatot (39 nem, 37 tartózkodás), nem váltott ki örömet Prágában. A Lidové Noviny az ellenszavazatok okát meg is nevezi. Az EP jobboldali német és osztrák képviselői így fejezték ki nemtetszésüket amiatt, hogy a cseh kormány nem képes elhatárolódni a szudétanémetek kitelepítése során történt kilengésektől, és mindmáig érvényesnek tekinti a dekrétumokat.
Az Európai Parlamentben történtek mintegy előjátékának minősíthető a prágai szudétanémet iroda megnyitásával kapcsolatos nyilatkozatháború. Néhány kivételtől eltekintve a cseh politika szereplői provokációnak, a cseh államiság kétségbevonásának minősítették az iroda megnyitását. Bírálatok özöne zúdult a CSU-tag Bernd Posseltre, a szudétanémet Honfitárs Szövetség elnökére. Az EP-képviselő a megnyitón a Benes-dekrétumokról azt mondta, hogy azoknak a történelem szemétdombján van a helyük. Posselt a EP ülésén mindazonáltal azt hangsúlyozta felszólalásában, hogy a negatív szavazatok nem a cseh nép, nem Európa egysége, hanem az igazságtalanság ellen irányulnak.
Petr Mares cseh miniszterelnök-helyettes sorsdöntő lépésnek tekinti Csehország uniós tagságának jóváhagyását, és az ellenszavazatokra utalva így fogalmazott: demonstratív módon jutott kifejezésre, hogy „egy dolog beárnyékolja országunk eredményeit”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.