Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) továbbra is azt ajánlja, hogy aki teheti, halassza el az útját Hongkongba, illetve Kína Guangdong tartományába a világszerte pusztító, akut légzőszervi szindróma (SARS) miatt, amely a szervezet adatai szerint tegnapig 2400 embert betegített meg és 81 életet követelt – adta hírül a Reuters. A kínai hatóságok ettől függetlenül ragaszkodnak ahhoz, hogy urai a helyzetnek és ellenőrizni tudják a járvány alakulását. Zhang Wenkang egészségügyi miniszter csütörtökön este arra ösztönözte az útjukat elhalasztókat, hogy bátran induljanak el Kínába.
Alig pár órával azután, hogy az amerikai járványügyi és megelőzési központ igazgatója közölte: kevésnek bizonyul az orvosok erőfeszítése a SARS egész világra kiterjedő járványának megállításához, Richard Armitage, az Egyesült Államok külügyminiszter-helyettese bejelentette, hogy az USA Kínában működő nagykövetségének és öt konzulátusának személyzete távozhat állomáshelyéről – tudta meg a BBC. Izrael az utolsók között engedélyezte, hogy a hongkongi konzulátusán dolgozók családtagjai hazatérhessenek.
A WHO – a betegség kórokozóját kereső – szakértői közben megkezdték a munkát a dél-kínai Guangdong tartományban. A csoport szóvivője, Chris Powell tegnap elmondta: azt már megállapították, hogy a betegség továbbra is jelen van a tartományban, de „bizonyítható, hogy a kór terjedése ellenőrzött, és az újabb megbetegedések száma csökken” – írta az MTI.
Hongkongban az egészségügyi személyzet tíz tagja betegedett meg abban a kórházban, ahol az akut légzőszervi szindrómás betegeket, valamint az atípusostüdőgyulladás-gyanús eseteket kezelik. Az Egyesült Államokban négy újabb SARS-gyanús beteg került kórházba. Ausztráliában három kanadai gyermeket ápolnak. Mindhárman pár napja érkeztek Kanadából. Az utóbbi napokban két római szállodában nem fogadtak kínai turistákat a SARS-járvány miatt. Orosz egészségügyi források szerint tegnap találtak egy feltételezhetően atípusos tüdőgyulladásban megbetegedett embert, aki Kínából érkezett Vlagyivosztokba. Malajziában a kór miatt szigorították a beutazások engedélyezését. Szingapúrban tegnap bejelentették: csaknem megszűnt a járvány, ám hetekre van szükség ahhoz, hogy ebben biztosak lehessenek. A városállamban eddig százan fertőződtek meg, és öten haltak meg a betegségben.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére