Ellenzéki tiltakozás a kubai terror ellen

Tiltakozik a Fidelitas diktatúraellenes akciócsoportja a kubai kommunista rezsim terrorja ellen, amelynek újabb megnyilvánulásaként az utóbbi két hétben 78 személyt – többségében újságírókat, tanárokat és közgazdászokat – tartóztattak le, és ítéltek börtönbüntetésre, illetve halálra.

Kis Ferenc
2003. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter és Nyitrai Zsolt, az ifjúsági szervezet két alelnöke a budapesti kubai nagykövetség előtt tartottak sajtótájékoztatót, majd leadták a portán tiltakozó petíciójukat, amelyben a másként gondolkodó kubaiak szabadon bocsátását kérték a havannai vezetőktől. (A nagykövet korábban visszautasította a Fidelitas petícióátadási szándékát.) A képviselők felhívták a figyelmet, hogy a kubai állami terror ellen ugyancsak tiltakozó Amnesty International megállapította: a kubai bíróságok több mint húsz éve nem hoztak ilyen súlyos ítéleteket ennyi ember ellen. Szijjártó Péter elmondta, hogy az ügygyel kapcsolatban szerdán a külügyminiszterhez fordultak azt kérdezve, tiltakozik-e a magyar diplomácia a Kubában történtek miatt.
Az esemény előtt a helyszínre érkezett rendőrök igazoltatták Nyitrai Zsoltot, majd – miután a politikus közölte, hogy nem demonstrációt, csupán egy rövid sajtótájékoztatót tartanak – az intézkedő alezredes engedélyt adott erre. Eközben megjelent két fiatalember, akik magukat „Kubával szimpatizáló civileknek” nevezték, és egy angol nyelvű anyagot adtak át a Fidelitas politikusainak.
A Külügyminisztérium eddig nem kapott a Fidelitas diktatúraellenes akciócsoportjától semmilyen dokumentumot – mondta Tóth Tamás külügyi szóvivő az MTI érdeklődésére. A szóvivő ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy március 24-én Magyarország csatlakozott az Európai Unió nyilatkozatához, amelyben az unió mély aggodalmát fejezte ki a kubai ellenzék képviselőinek bebörtönzése miatt, és követelte, hogy a kubai hatóságok adjanak magyarázatot a történtekre.
*
Húsz vezető lengyel értelmiségi, politikus, közéleti személyiség a Rzeczpospolita című lengyel lap hasábjain tiltakozott 43 kubai ellenzéki személyiség bebörtönzése miatt. A felhívás aláírói – köztük Bronislaw Geremek volt külügyminiszter, Marek Edelman, a varsói gettófelkelés utolsó élő parancsnoka, Wladyslaw Frasyniuk, a Szabadság Uniója elnöke, Jacek Kuron volt munkaügyi és Janusz Onyszkiewicz volt nemzetvédelmi miniszter – valamennyien az egykori lengyel ellenzék kiemelkedő alakjai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.