Kirkuk felé történő előrenyomulásuk közben a brit–amerikai csapatok bombázták az iráni határ közelében lévő Hanákín városát. A terület ellen már hétfő óta tartanak a súlyos légitámadások. A BBC szerint Kirkukba kurd fegyveresek vonultak be, különlegesen kiképzett amerikai alakulatokkal együtt. A kurdok egy-két ellenállási gócot leszámítva gyakorlatilag átvették a nagyváros ellenőrzését. A kurd–amerikai egységekkel utazó BBC-tudósító szerint a városban népünnepély tört ki, a lakosság Amerikát, az amerikai hadsereget éltette. A kurd fegyveresek azt mondták a londoni rádiónak, hogy a reguláris iraki hadseregnek nem látták nyomát, de a Bász párt milicistáiból „maradt néhány”, akik bizonyos ellenállást tanúsítanak egy-két kisebb városrészben. Kurd politikai vezetők szerint az iraki haderők elhagyták az északi Hanákin városát, és azt kurd egységek foglalták el. Közben amerikai harckocsik vonultak be Erbílbe, a kurdok ellenőrizte észak-iraki terület legnagyobb városába, ahol az amerikai erők segítették a kurd előrenyomulást a Bagdad által birtokolt városokban és olajmezőkön – jelentette a brit hírügynökség helyszíni tudósítója. A hadijelentések jelzik, hogy Bagdad amerikai ellenőrzés alá kerülése után az iraki háború az északi frontra helyeződik át. A CNN hírtelevízió egyik riportere Erbíl város vidékéről arról számolt be, hogy első esetben vetettek be itt nagyobb amerikai páncélos alakulatokat. Ezen a területen eddig mindenekelőtt kisebb amerikai különleges egységek tevékenykedtek. Az Al-Dzsazíra arab televízió jelentése szerint továbbra is harcok vannak a fővárostól 130 kilométernyire délre fekvő Hilla városában.
Az amerikai légierő több darab, csaknem tíztonnás – MOAB-nak nevezetett – óriásbombát szállíttatott a Perzsa-öböl térségébe – fedte fel az amerikai védelmi minisztérium egy tisztségviselője. Egyelőre még nem világos, milyen szerephez juthat az Egyesült Államok fegyverarzenáljának legnagyobb hagyományos bombája, amelynek romboló ereje egy kisebb nukleáris töltetével egyenértékű. A MOAB (Massive Ordnance Air Blast) nevű bombát a „bombák anyjának” becézik, és lényegében a Vietnamban bevetett 6,75 tonnás „daisy cutter” (százszorszépnyeső) bomba még rombolóbb változata. A CIA tisztjei próbálnak felkutatni Bagdadban és szerte Irakban olyan tudósokat, akik elvezetnek a tömegpusztító fegyverek tárolási vagy gyártási helyeihez. A Fox News amerikai tévének nyilatkozó amerikai tisztségviselők szerint a hírszerzés erőfeszítései különleges műveleti csoportok működését egészítik ki.
Az orosz vezetés megítélése szerint „nem volt szándékos, felülről kitervelt provokáció” az iraki orosz diplomáciai konvoj elleni amerikai támadás. Az orosz elnöki adminisztráció név nélkül nyilatkozó képviselője újságíróknak csütörtökön Moszkvában úgy nyilatkozott, hogy a Bagdad mellett történt incidenst, az orosz diplomaták gépkocsioszlopának lövetését „aligha hagyhatta jóvá a legfelső amerikai katonai parancsnokság”.
***
Egyenesen a Top Gunból. A nyolcvanas évek egyik legfontosabb amerikai toborzófilmjének sztárja (Tom Cruise színésszel együtt) a Kandúr (Tomcat) becenévre hallgató F–14-es változtatható szárnynyilazású haditengerészeti vadászrepülőgép. Bár a mai napig közkedvelt a pilóták körében (hatótávolsága, repülési teljesítménye, teherbírása felülmúlja az anyahajókon lévő másik típust, a korszerűbb F/A–18-ast), napjai meg vannak számlálva: 2007-ben, 32 évnyi szolgálatot követően kivonják a rendszerből. Irak felett még mind az öt térségben lévő repülőgép-hordozó alkalmazza a típust, sokféle feladatkörben, de az iraki légierő passzivitása miatt kizárólag földi célok ellen, illetve felderítésre. Ritkán megemlített tény, hogy az F–14-esek nem az amerikai haditengerészet kötelékében szerezték a legtöbb tapasztalatot Irak felett. Ezzel az iráni légierő büszkélkedhet, amely még az 1979-es forradalom előtt 79 darab kandúrt vásárolt, és alkalmazta azokat nagy sikerrel az iraki MiG-ek és Mirage-ok ellen az első Öböl-háborúban, 1980 és 1988 között. (Z. G.)

Lázár János lerántotta a leplet a Tisza Pártról – videó