Az Európai Parlament tegnapi plenáris ülésén – az előzetes várakozásokkal ellentétben – óriási többséggel szavazta meg a tíz új tagország jövő évre tervezett csatlakozását támogató határozatot. A parlament ezzel politikai hozzájárulását adta a bővítés következő hulláma megkezdéséhez, a tíz országgal kötendő csatlakozási szerződés egy hét múlva esedékes athéni aláírásához.
Az EU 626 tagú képviselő-testületében 567-en szavaztak a határozatról, amelyet 458 szavazattal, 68 ellenszavazattal, 41 tartózkodás mellett fogadtak el. Kovács László külügyminiszter szerint a döntés újabb fontos lépés a Magyarország csatlakozásáig még hátralévő úton. A távirati irodának nyilatkozva a magyar diplomácia vezetője kiemelte: a következő fontos lépés az április 12-i ügydöntő népszavazás lesz. Juhász Endre, hazánk brüsszeli EU-képviseletének vezetője úgy vélte: az eredmény nagyon pozitív és jobb annál, mint amire számítani lehetett. A diplomata, aki a csatlakozásra készülő többi ország vezető diplomatáival együtt a helyszínen kísérte figyelemmel a vitát, megállapította, hogy a számszerű eredményeket tekintve Magyarország egyfajta élcsoportba tartozik.
A tagjelöltek közül Lettország, Magyarország és Szlovénia kapta a legtöbb támogató szavazatot – egyaránt 522-t –, s csak az ellenszavazatok, illetve a tartózkodások számában van közöttük különbség, de ez is elhanyagolható. A nagykövet szerint feltűnőbb volt a Csehország ellen leadott szavazatok, illetve a tartózkodások viszonylag magas száma. A tíz ország közül Csehország kapta a legkevesebb szavazatot (az 565 leadottból 489-et), illetve a legtöbb (39) ellenszavazatot, s a tartózkodók száma is itt volt a legmagasabb (37). Ennél valamivel jobban, de az átlagosnál gyengébben alakult Lengyelország támogatottsága: a leadott 565 szavazatból 509 volt támogató, 25-en szavaztak nemmel, és 31-en tartózkodtak.

Füstös szobák titka – ő küldte Gyurcsánynak a selyemzsinórt