Múlt évben a kereskedelmi bankok 151,3 milliárd forintos adózás előtti eredményt értek el, ami 17,3 százalékkal haladja meg az előző év hasonló adatát – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének tegnap közzétett összesítéséből. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a teljes bankszektor eredménye – a Magyar Fejlesztési Bank, az Eximbank, illetve a Pénzintézeti Központ eredményének beszámításával – mindössze 16,8 milliárd forintot ér el. A biztosítási szektor adózás előtti eredménye 28 milliárd forint volt 2002-ben, ami 35,6 százalékkal haladja meg a megelőző esztendő adatát. A pénzügyi vállalkozások adózás előtti eredménye hasonló mértékben növekedett, és tavaly év végén 24,1 milliárd forintot tett ki.
A pénzügyi szektor által kezelt összes vagyon a bruttó hazai termék (GDP) növekedését jóval meghaladó mértékben, 26 százalékkal növekedett. Az összes kezelt vagyonnak a GDP-hez viszonyított aránya ezzel mintegy 146 százalékra nőtt, szemben az egy évvel korábbi 132 százalékkal. Tavaly dinamikusan bővült a befektetési alapok, biztosítók, pénzügyi vállalkozások, pénztárak és a szövetkezeti hitelintézetek tevékenysége: a befektetési vállalkozók közvetítő szerepe ugyanakkor csökkent.
A pénzügyi szektorban a legmagasabb, 27,32 százalékos tőkearányos jövedelmezőséget (ROE) tavaly a pénzügyi vállalkozások érték el, míg egy évvel korábban ebben a szegmensben ugyanez a mutató 24,52 százalék volt. A tőkejövedelmezőségi mutató szerinti rangsorban a pénzügyi vállalkozásokat 24,3 százalékkal a biztosítók, 19,75 százalékkal a szövetkezeti hitelintézetek, 18,65 százalékkal a kereskedelmi bankok, illetve 14 százalékkal a befektetési vállalkozások követik.

Hiába titkolták, kiderült Gyurcsány Ferenc döntésének oka