Európai szinten?

Ludwig Emil
2003. 04. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombat este a Roosevelt téri ideiglenes emelvényen azon melegében európai szintűnek nevezte a szocialista–szabad demokrata koalíció miniszterelnöke a magyarok csatlakozási népszavazásának eredményét. Ha hallgatott volna, bölcs maradhatott volna – idézhetnénk a közmondást, ha nem Medgyessy Péterről lenne szó, akinek esetében nincs az a kozmikus csend, amelyben igaz volna a régi bölcsesség. Pedig azt még ő is tudhatta, hogy a voksolás hivatalos lezárásakor a szavazópolgárok jóval kevesebb mint felének voksai zörögtek a kartondobozokban, ami mindennek mondható, csak európai szintűnek nem: soha egyetlen eddigi uniós referendumon nem született ilyen gyér részvételi arány, mint nálunk. Az eddigi negatív rekord, amit az angolok állítottak fel 1975-ben, 64 százalékos részvétel volt, még északi rokonaink, a finnek 71 százalékos véleménynyilvánítása (1994-ben) is kevésnek számít a többiekéhez képest. Ezzel szemben itt vannak reális összehasonlítási alapul osztrák és szlovén szomszédaink részvételi adatai: a sógorok 82,4 százaléka járult az urnákhoz 1994-ben eldönteni, hogy akarnak-e az Európai Unióhoz tartozni – pontosan kétharmaduk válaszolt jával, azaz igennel –, míg a hozzánk hasonlóan a szocializmusból kilábalt szlovének 89,6 százaléka vette magának a fáradtságot pár hete, hogy kinyilvánítsa akaratát ebben a fontos kérdésben. Utóbbiakkal összehasonlítva még a mi közel 84 százalékos igen szavazatunk sem olyan nagy kunszt, mint amilyennek a megélhetési brüsszeliták beállítják, hiszen délnyugati szomszédaink majdnem 90 százaléka gondolta úgy, hogy jobb lesz nekik az unión belül.

A szánalmasan gyönge kommunikáció egyenes következménye annak a mélyrepülésnek, amit Medgyessyék az elmúlt hetekben produkáltak. Mérőszámokkal alátámasztva: a tagság igenlésének tavaly év végi közel 80 százalékos közvélemény-kutatási eredményét sikerült negyedév alatt 38 százalékra apasztaniuk, ami nemzetközi mércével mérve is figyelemre méltó teljesítmény. (Gyere vissza, Ron Werber! – sóhajtozhatnak most a Köztársaság téren.) Ami viszont mindennek a költségeit illeti, azt méltán nevezhetjük európai szintűnek, pénzügyi összehasonlításban mindenképpen. A kormány által létrehozott Európai Unió Kommunikációs Közalapítvány 2,2 milliárdos kasszáját április 12-ig kiürítették, egy csöndben meghozott februári kormányhatározat tízmilliárd forintot rendelt elkülöníteni a tárcák ez évi költségvetéséből a csatlakozási kampány „társadalmi kommunikációjára”, és ehhez jön még a referendum közel négymilliárdos rezsiköltsége. Az állami költségvetést terhelő összkiadásokról a Heti Világgazdaság múlt heti cikkének szerzője ezt írja: „teljes homály fedi”, megállapítva emellett, hogy még a „szkeptikus nézeteket vallók” sem kaptak állami pénzt, nemhogy a nemet hirdetők. Holott – és ez azért mégsem mellékkörülmény – ők is adófizetők.

Pontos adatok ismeretének hiányában is elmondható, hogy Medgyessyék legkevesebb 15 és 20 milliárd forint közötti közpénzt áldoztak a csatlakozás melletti szavazatok besöprésére, ami – alsó hangon számítva is – legkevesebb hatezer forint kampányköltséget jelent egy igen szavazat elérésére. Ez soknak tűnik, ilyen „öntudatosan szavazó magyarokról” lévén szó. Hagyjuk most, hogy hány lélegeztető készülékre futná ebből a temérdek pénzből, de annyit bizonyosan állíthatunk, hogy a kormánynak van oka a szerénységre. Mert ha valakik még messze vannak ama bizonyos európai szinttől, akkor ők azok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.