Irak jövője a tét Észak-Írországban

Tegnap kezdte meg kétnapos tanácskozását Belfastban George W. Bush és Tony Blair. Az iraki háború két koalíciós partnerének jelenleg a háború utáni iraki helyzet a legfőbb gondja, ezen a téren pedig a két fél nem ért egyet.

Jotischky László
2003. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tony Blairnek már a korábbi összhangért is küzdenie kellett, hiszen az amerikai álláspont télen az volt, hogy nincs szükség a BT jóváhagyására a hadjárat megkezdéséhez, illetve hogy ezt a jóváhagyást az 1441-es határozat már megadta. Blair ilyen alapon nem vállalkozhatott a részvételre. A brit kormány szempontjából már az is siker volt, hogy az Egyesült Államok hajlandó volt néhány hétig várni a BT újabb, kedvező határozatára. Jacques Chirac francia elnök lebegtetett vétója után helyreállt a teljes egyetértés az amerikai és a brit kormány között a hadjáratra vonatkozóan, ám ami a fegyvernyugvást követő iraki helyzet kialakítását illeti, az ellentétek továbbra is fennállnak. Most az a fő kérdés, hogy mi legyen az ENSZ szerepe Irakban a háború után, mi a teendő a franciákkal és a németekkel. Amerika szempontjából nézve minél közelebb áll ez a szerep a nullához, annál jobb. Blair ezzel szemben továbbra is őrizni akarja a „különleges kapcsolatot” London és Washington között, ugyanakkor nem akar tartósan messze kerülni partnereitől az EU kötelékében.
A találkozó előtt nyilvánosságra került kompromisszumos brit– amerikai tervezet három szakaszból álló átmenetet irányoz elő: az elsőben a szövetséges haderő tartja fenn a biztonsági ellenőrzést, miközben a polgári infrastruktúrát az újonnan felállított amerikai Újjáépítési és Segélyiroda (Orha) működtetné. A második szakaszban önálló végrehajtó hatalommal még nem rendelkező átmeneti iraki kormány alakulna, amely az Orhával szoros kapcsolatban működne. A harmadik szakaszban tartanák a választásokat, amelyek után kormány alakulna, és átvenné az ország irányítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.