Jelentősen emelkedett a mobilimport

HÍRÖSSZEFOGLALÓ

–
2003. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Februárban visszaesett a külkereskedelmi termékforgalom. A KSH tegnapi közlése alapján a februárban mért 2,701 milliárd eurós importszint tavaly februárhoz viszonyítva 10,2, a 3,165 milliárdos importszint pedig – szintén a bázisidőszakhoz viszonyítva – 3,7 százalékos visszaesést jelez. E számok alapján a külkereskedelmi termékforgalom hiánya meghaladta a 463 millió eurót. A KSH gyorsjelentése szerint 2003 első két hónapjában – a tavalyi év első két hónapjához viszonyítva – az export 4,4 százalékkal, az import pedig 1,7 százalékkal csökkent. Az év első két hónapjában a külkereskedelmi deficit 778 millió eurót tett ki. Tavaly az év első két hónapjában 632,8 millió euró volt a hiány.
A folyamat mögött a KSH szerint egyrészt a termelésüket megszüntető vállalatok forgalomkiesése és a videojátékok exportjának elmaradásából adódó forgalomcsökkenés, másrészt a fogyasztási célú import növekedése állhat.
A kivitel több mint 60 százalékát adó gépek és szállítóeszközök értéke az év első két hónapjában – folyó áron, forintban számított adatok alapján – egy százalékkal nőtt, míg a forgalom 30 százalékát jelentő feldolgozott termékek exportja mintegy hetedével csökkent. Az árufőcsoportok közül a legnagyobb mértékben – csaknem ötödével – az élelmiszerek, az italok és a dohány kivitele csökkent, elsősorban a kukorica- és sertéshúsexport visszaesése miatt. A behozatal felét adó gépek és szállítóeszközök importja hét százalékkal mérséklődött.
Az árufőcsoporton belül ugyanakkor több mint kétszeresére nőtt, és mintegy 40 milliárd forintot tett ki a mobiltelefon-készülékek importja. Hasonló értékű volt – a bázishoz képest 8 milliárd forinttal nőtt – a személygépkocsi-behozatal értéke.
Az MTI által megkérdezett elemzők egyhangúlag azt nyilatkozták, hogy a KSH által tegnap publikáltaknál jobb külkereskedelmi termékforgalmi adatokat vártak annak ellenére, hogy nem tartották túlzottan meglepőnek a „rossz” számokat. Megjegyezték viszont, hogy egészségtelen az import szerkezete, mert döntően nem a beruházási, hanem a fogyasztási célú import ugrott meg. Az elemzők töbsége úgy véli, hogy az év második felétől ismét fellendülhet Magyarország külkereskedelmi aktivitása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.