Kétmillió azonos voks kell

Az április 12-i, európai uniós csatlakozásról szóló ügydöntő népszavazás már akkor is érvényes lesz, ha azon a választásra jogosultak 25 százaléka plusz egy fő azonos módon voksol. Így a nyolcmillió választópolgár közül kétmillió is dönthet a csatlakozásról.

Szakács Árpád
2003. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Málta és Szlovénia után az unióhoz 2004-ben csatlakozni kívánó tíz tagjelölt állam közül hazánk polgárai harmadikként szavazhatnak arról, akarnak-e az EU tagjává válni. A referendum ügydöntő típusú, ami azt jelenti: ha a népszavazás eredményes lesz, a választópolgárok döntése az Országgyűlésre kötelező, attól eltérően nem határozhat. A népszavazás akkor érvényes, ha a választásra jogosultak legalább 25 százaléka plusz egy fő azonos módon voksol. Így akár a nyolcmillió választópolgár közül kétmillió is dönthet a csatlakozásról. A tiezenegyezer szavazókörben április 12-én, szombaton reggel hattól este kilenc óráig lehet voksolni. A kampánycsend 11-én nulla órától másnap 21 óráig tart. Az előzetes eredményt 12-én éjfélig teszik közzé. A szavazólapon a következő kérdés szerepel majd: „Egyetért-e azzal, hogy a Magyar Köztársaság az Európai Unió tagjává váljon?” Érvényesen voksolni az igen vagy a nem válaszhoz tartozó körben elhelyezett, két egymást metsző vonallal lehet. Ha valaki nem a lakóhelyén akar szavazni, igazolással máshol is leadhatja voksát. Az igazolást személyesen vagy meghatalmazott útján legkésőbb április 10-én 16 óráig a lakóhely szerinti polgármesteri hivatalban a helyi választási iroda vezetőjétől kell kérni, de ajánlott levélben is igényelhető, ha az április 7-ig megérkezik a helyi választási irodához.
A referendum végeredményét az Országos Választási Bizottság (OVB) másnap hirdeti ki. A szavazás napján a helyi választási bizottsághoz lehet jogorvoslati kérelemmel fordulni, amelyet a területi választási bizottság bírál el. A kihirdetett eredmények ellen április 14-én 16 óráig lehet panasszal élni. Ezt az OVB-hez kell beterjeszteni, amely azt automatikusan a Legfelsőbb Bíróságnak továbbítja. A taláros testületnek egy napon belül kell döntenie. A hivatalos eredményt – a jogorvoslati határidőket is figyelembe véve – április 15-én délután tehetik közzé.
*
A parlamenti pártok jóval kevesebb küldöttet delegáltak az európai uniós csatlakozásról szóló népszavazás szavazatszámláló bizottságaiba, mint a korábbi alkalmakkor – tudtuk meg Rytkó Emíliától, az Országos Választási Iroda vezetőjétől. Mint mondta, az utóbbi években 30-40 ezer pártdelegált vett részt a bizottságok munkájában, most azonban mindössze 10-11 ezer. Ez a csökkenés azonban sehol nem veszélyezteti a szavazatszámláló testületek munkáját. Hozzátette: a pártok delegálási határideje március 27-én lejárt, ezen változtatni utólag már nem lehet.
***
Jelentős többségben a csatlakozáspártiak. A magyarországi közvélemény-kutatók egybehangzó eredménye alapján hazánkban továbbra is jelentős többségben vannak az uniós csatlakozás támogatói. A Szonda Ipsos márciusi felmérése szerint a biztos szavazók közül 80 százalék szavazna igennel, míg 20 nemmel. A Gallupnál 78 százalékos uniós támogatást mértek. Hasonló a helyzet más kelet-közép-európai országokban is. A lengyelek 75, a csehek 78, a litvánok 87 százaléka támogatja a csatlakozást. A felmérések szerint 58 és 66 százalék körül mozog azoknak az aránya, akik biztosan ígérik, hogy elmennek szavazni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.