Kétszer szavazták le Polt Pétert

Kétszer szavazta le tegnap az Országgyűlés a legfőbb ügyész kormánypárti interpellációkra adott válaszait. Polt Péter lapunknak elmondta: az ügyészség minden esetben törvényesen jár el, szakmai kifogások nem merülhetnek fel a munkájával kapcsolatban.

Munkatársainktól
2003. 04. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap a parlament 144 igen, 198 nem szavazattal, öt tartózkodás mellett utasította el a legfőbb ügyész Gusztos Péter (SZDSZ) interpellációjára adott feleletét az MTV gazdálkodásával összefüggésben. A kormánypártok nemmel, az ellenzék igennel szavazot. Tíz fideszes és egy MDF-es politikus tévedésből frakciójuk ellenében nyomott gombot, hasonlóan Kuncze Gáborhoz (SZDSZ). Gusztos emlékeztetett: SZDSZ-es politikusok több mint két éve tettek feljelentést a tévé gazdálkodása miatt, nemrégiben azonban az a hír látott napvilágot, hogy a szoros ügyészségi felügyelet alatt zajló nyomozás során nincs előrelépés a bűncselekmények lezárásában. Hozzátette: a rendőrség lezárta a Szabó László Zsolt korábbi TV-elnök elleni ügyben folytatott nyomozás egy részét, a rendőrség döntését azonban az ügyészség hatályon kívül helyezte. Gusztos azt kérdezte: mi indokolja, hogy az ügyészség elnapolja a személyes felelősségrevonást? Válaszában Polt Péter jelezte: az ügyészség azért helyezte hatályon kívül az ügy egy részének elkülönítését célzó rendőrségi döntést, mert az nem törvényes. Leszögezte: az ügy felderítésében van előrelépés, ha lesz elég bizonyíték, megtörténik a gyanúsítás, illetve a vádemelés.
A Ház 150 igen, 185 nem szavazat és 9 tartózkodás mellett utasította el a legfőbb ügyész egy másik, tegnap elhangzott válaszát, amelyet Tóth Károly (MSZP) interpellációjára adott. Ez esetben is a kormánypárti képviselők vetették el Polt feleletét, az ellenzékiek pedig egy kivétellel elfogadták azt. Tóth azt firtatta: miért nem jár el a legfőbb ügyész azon ügyekben, amelyekben az Orbán-kormány vezető tisztségviselői érintettek. Példaként hozta fel, hogy az előző ciklusban az informatikai kormánybiztosság működése során felmerült a gyanú: a hírközlési törvényhez kapcsolódó rendeletek megalkotásával olyan szerződések köttettek, amelyek nagyobb részben teljesítmény nélkül, több százmillió forintos kifizetésekhez vezettek. Tóth jelezte: a rendőrség lefolytatta a vizsgálatot, majd februárban átadta az ügyészségnek az iratokat, mert egy esetben mentelmi jog kikérésére is szükség lett volna. Hozzátette: azóta nem történt semmi. A legfőbb ügyész elmondta: a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal Legfőbb Ügyészséghez intézett felterjesztésében azt tudatta, „nem látják megnyugtatónak azokat a körülményeket, amelyek nyomán alaposan gyanúsítani lehet mentelmi joggal rendelkező személyt bűncselekménnyel”. Polt hangsúlyozva: a nyomozás lezárásának határideje június másodika.
– Az ügyészség minden esetben szakszerűen, törvényesen és gyorsan jár el, az ezt alátámasztó dokumentumokat az interpelláló képviselőknek is eljuttattam – nyilatkozta lapunknak Polt Péter. A legfőbb ügyész úgy véli: az ügészség európai uniós mércével is kiállja az összehasonlítás próbáját.
*
Közvetlenül a kormányváltás után a T. Ház egymás után kétszer leszavazta Polt Péter kormánypárti képviselők interpellációira adott válaszát. Keller László (MSZP) a Miniszterelnöki Hivatal és a Happy End Kft. közötti szerződések, míg Gusztos Péter a Fidesz közelinek nevezett cégek eladása ügyében tett fel kérdést. Decemberben Gusztos szintén a „fantomcégek” ügyében interpellált. A legfőbb ügyész válaszát akkor is leszavazta az Országgyűlés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.