Kisajátított csatlakozás

Csontos János
2003. 04. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyermekkori számháborúban nem feltétlenül az nyert, aki sasszemmel le tudta olvasni az ellenfél homlokára erősített számokat, hanem aki a legügyesebben gyakorolta az égimádást és a földimádást. A számháborúnak ugyanis legalább olyan fontos eleme a védekezés, mint a támadás: aki a kellő pillanatban az égre vagy a földre tudja szegezni a tekintetét, az minimálisra csökkenti a lehetőségét a saját kiolvasásának.
A népszavazási számháború médiaérveléseit hallgatva az a benyomása támad az embernek: az ég- és földimádást (bár nem kifejezetten etikus) némely politikus és politológus is előszeretettel gyakorolja. Nem elégszik meg a puszta ténnyel, hogy vége az elhúzódó szorongásnak: az uniós csatlakozás elől elhárult az utolsó tényleges akadály is – ehelyett rossz beidegződéssel igyekszik mindent azonnal a saját politikai javára fordítani. Így képződhetnek olyan kijelentések, hogy az euroszkepticizmusban országosan élenjáró Budapest most épp azért bűnös város, mert itt a legtöbb a MIÉP-es; így lehet már jó előre fenyegetőzni az első, törvényszerűen bekövetkező uniós csalódások „mi ugye megmondtuk” bölcseivel szemben; s így lehet az alkotmányos jogait kétségbe vonni mindazoknak, akik csupán hosszas lelki tusa után mondtak igent. A külügyminiszter szerint például az elsöprő igenlés melletti csekély részvételt megpendítők nem tiszta szívvel voksoltak: szerinte a részvételi arányról beszélni csúnya dolog – kivéve, ha „a Fidesz-vezetésű nagyvárosokat” elemezzük. Ez a „tiszta szívvel” szófordulat nyilván még a költészet napjának utóhatása, de József Attila aligha úgy értette, mint Kovács László. A népszavazási show egyes momentumai azonban azt is kétségessé teszik, hogy a kormányzat vajon úgy gondolta-e az uniót, mint maguk a szavazópolgárok (akikből maga Lendvai Ildikó állítólag hárommilliót csábított el igennel szavazni).
Hipotetikus a kérdés, de jogos: akkor is megtartották volna a tűzijátékot, ha a nem szavazat kerekedik felül? (Ne tessék azzal jönni, hogy a közvélemény-kutatók így meg úgy: egy éve ilyenkor ezek a cégek tízszázalékos Fidesz–MDF-győzelmet jeleztek előre.) A demokrácia szellemében meg kellett volna tartani, hiszen így is, úgy is a népakarat nyilvánult volna meg. Az igenpropagandára létrehozott kommunikációs közalapítvány nem sok kockázatot vállalt ugyan, de mégiscsak hazardírozott: valljuk be, mégiscsak furcsa lett volna, ha azért rendeznek díszkivilágítást, mert maradunk az unión kívül. Szerencsére (s az ő szerencséjükre) nem így történt; annál nagyobb udvariatlanság, hogy az alapítvány egyik főembere – nyilván tiszta szívvel – a választók több mint felének az urnáktól való távolmaradását úgy kommentálta, hogy „elbambult az ország”. (Az föl sem merült benne, hogy a későn ébredő kampányolókat jellemezze így.)
A durva kiszólást lehetne a véletlennek vagy a túlzott önigazolásnak is tulajdonítani, ha néhány órával előbb a hadügyminiszter száját nem éppen az a mondat hagyja el, hogy „aki nem érti meg, hogy nincs több pénz, az buta”. A szóban forgó állománygyűlésen a kormányfő is elvárta, hogy a reáljövedelmük szinten tartásáért küzdők önkorlátozást tanúsítsanak – nem tehet róla, hogy ezek a naiv egyenruhások minden könnyed kampányígéretet készpénznek vesznek.
Ez tehát a hatalomgyakorlók szemében egy bamba és buta nép – s ez a felismerés még akkor is revelációszámba megy, ha Ady Endre réges-rég megelőlegezte már A Hortobágy poétájában. De hát a költészet napja elmúlt, a költőpénz elfogyott, az utolját éppen spontán EU-fóriánkban durrogtattuk el. (Lehet, hogy ezzel veszélybe került a hagyományos augusztus harmincadikai szocialista tűzijáték?) Mi vár ránk a jövőben e formálisan EU-konform kormányzás során, amely a népszavazást szemmel láthatólag a beléje fektetett bizalom megerősítéseként fogja fel?
A Roosevelt téren elmondott Medgyessy-beszédben megjelent egy enyhe paternalista attitűd: a miniszterelnök egyelőre csak anynyit állított, hogy az ország jó szülőként gondoskodott a gyermekei sorsáról – ám nem nehéz kitalálni, hogy a beszédszerkesztők szerint ki volna hivatott ezt a bölcs szülőt megszemélyesíteni. (Franciaországban mindig a legszebb színésznőkről mintázzák meg Marianne-t: ők személyesítik meg a köztársaságot. Ez nem csupán esztétikailag szerencsésebb megoldás.) A miniszterelnök mögött ott sorakoztak az emelvényen miniszterei Csillagtól Lamperthig (mint az európaiság megtestesítői), de a népszavazás estéjén elmondott Orbán-beszédet közszolgálati médiabojkott sújtotta. Ilyen körülmények között nehéz volt egy egész köztársaságként ábrázolni az 51 százalékos többségű kormányzatot – erősítést kellett hát hívni a múltból. Meg kell adni: az „akik már nem érhették meg ezt a kánaáni pillanatot” retorikai húzása nagy lelemény, már csak azért is, mert a Medgyessy által citált négy politikus már nem tud tiltakozni (nem az idézés tárgya, hanem az idéző személye miatt). Csalafinta módon azért vannak négyen, hogy a köztársasági eszme szárba szökkenését ügyesen össze lehessen mosni a felhőtlen négypárti egyetértéssel. Bibó István jelképezi a sorban a Fideszt, amely ugye a Bibó Szakkollégiumban fogant. Antall József szimbolizálja az MDF-et: az életében sokat szapult rendszerváltoztató miniszterelnök balliberális rehabilitálása Orbán Viktor megerősödését hivatott ellensúlyozni, „a jó indián a halott indián” filozófiája jegyében. Solt Ottília az SZDSZ (meg a híres-nevezetes szegénypártiság) miatt került a posztumusz névsorba, Nagy Imre meg – kizárásos alapon – a szalonképes MSZP bűvöletében, amely úgy akar szociáldemokratává vedleni, hogy közben azért megtartaná a Nagy Imrét felakasztató Kádár János kipróbált szavazóbázisát is.
Egy buta és bamba ország felhőtlenül örül az ároktemetésnek, s nem kutatja a tartalmat a mondatok mögött. Elvan azzal, hogy az európai nagyhéten ki állhat és ki nem Medgyessy mögé Athénban, amikor aláírja a csatlakozási szerződést; s a nevezetes toll, amelyet elvtársaitól kapott hatvanadik születésnapjára, rövidesen talán külön tárlót is kap majd a Nemzeti Múzeumban – feltéve, hogy az unióban is szabad lesz az intézményt még így nevezni. (Az a penna, amellyel a III/II-es munkavállalást szignálta, garantáltan nem lesz kiállítva.)
Balsejtelmünk – hogy a 2002-ben paraszthajszállal diadalmaskodó baloldal huzamosan ki akarja sajátítani az uniós csatlakozás kétségtelen kommunikációs előnyeit –, sajnos, beigazolódni látszik. A rendszerváltozás óta soha olyan veszélyben nem volt a nemzeti öntudat, mint amilyen nyomás alá a következő egy évben kerül: kérdés, sikerül-e rögzíteni „a bamba ország” lakóinak fejében olyan sztereotípiákat, amelyek lebontásához, megcáfolásához évtizedekre lehet majd szükség. A nagyhét után mindig jön a feltámadás – reméljük, ezúttal is így lesz. Az európai kálváriajárást azonban, ha egy mód van rá, mindenképp meg kéne takarítanunk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.