Kóródi Mária a bálnákat félti

Várhatóan tavasszal dönt a parlament arról, hogy Magyarország csatlakozzon-e a bálnavadászati tanácshoz. Kóródi Mária környezetvédelmi miniszter a Greenpeace budapesti demonstrációján fontosnak nevezte, hogy a magyarok felkarolják a veszélyeztetett tengeri emlősök ügyét; még akkor is, ha hazánknak tengere sincs, nemhogy bálnája. A bálnavadászattal nem foglalkozó országok belépését azért sürgetik a zöldek, mert így semlegesíteni lehetne a tilalom feloldásáért lobbizó államok, például Japán diplomáciai előretörését.

Magyar Bertalan
2003. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Petíciót vett át szombaton a Greenpeace aktivistáitól, Kóródi Mária környezetvédelmi és vízügyi miniszter. A zöldmozgalom egy nemzetközi kampánykörút keretében azt kéri hazánktól, hogy lépjen be a Nemzetközi Bálnavadászati Tanácsba (IWC) mint a bálnákat védő ország. A kampány Csehországban és Szlovákiában is zajlik.
A Greenpeace a Batthyány téren egy kisbusszal kampányolt az ügy mellett, miközben a Dunán, evezősök kíséretében, két összekötött motoros gumicsónakon úsztattak lefelé egy felfújt kékbálnát. A bálnával a Batthyány tér előtti egyik hajópontonnál kötöttek ki, amelyen a miniszter és a sajtó képviselői várták a zöldeket.
A szervezet háromezer aláírást tartalmazó ívet adott át Kóródi Máriának. A szignók a kampány hat napja alatt gyűltek össze hazánk nagyvárosaiban. Átadójuk szóban is megkérte a tárca vezetőjét, pártolja a parlamentben Magyarország csatlakozását a bálnavadászati tanácshoz. Kóródi válaszában fontosnak nevezte, hogy a magyarok felkarolják a veszélyeztetett tengeri emlősök ügyét; még akkor is, ha Magyarországnak nincs tengere, nemhogy bálnája.
Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a magyarok tanácskozási joggal vehetnének részt az IWC munkájában. Kóródi úgy látja: a tavaszi ülésszak vége előtt foglalkozhatna a kérdéssel a Tisztelt Ház. A rendezvényen megjelent a Reális Zöldek két képviselője, akik hangosan szóvá tették, hogy miközben a bálnákkal foglalkozunk, a kikötőponton mögött egész domb rekedt meg a vízben szemétből és uszadékfából.
Tudósítónk arról kérdezte Kalovits Juditot, a magyarországi Greenpeace képviselőjét, hogy a számos hazai környezetvédelmi probléma ismeretében miért pont a bálnákért emeli fel a szavát a szervezet. A Greenpeace – mondta el – ezen akció mellett sok más témával is foglalkozik, így például az iraki háború ellen ugyanúgy kampányoltak, mint az indokolatlan környezetszennyezés miatt vagy az atomerőművek bezárásáért. Természetesen a dunai szenynyezés is bántja a szemünket – mondta Kalovits Judit. Nem véletlen, hogy éppen ezen a helyen várták a minisztert: remélték, hogy legalább az újságírók szóvá teszik ezt a problémát is.
– Furcsán hangzik, de tény: Magyarország lehet a mérleg nyelve a bálnavadászat mellett kardoskodók és az állatokat megvédeni kívánó államok között. Ha belépünk, a bálnák védelme mellett fogunk majd szavazni – Ausztriával, Németországgal vagy épp Nagy-Britanniával együtt. A „bálnabarát” országok hosszú távú célja: a bálnavadászat betiltása örökre, mert csak ez biztosítja ezen lenyűgöző élőlények végső megmenekülését. – fogalmazott Csáki Roland, a Greenpeace kampányszervezője.
A több országban egyidejűleg zajló bálnakampány célja, hogy az országok környezetvédelmi miniszterei javasolják országuk IWC-tagságát parlamentjeiknek. A cseh környezetvédelmi miniszter már a cseh parlament elé terjesztette ezen javaslatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.