Petíciót vett át szombaton a Greenpeace aktivistáitól, Kóródi Mária környezetvédelmi és vízügyi miniszter. A zöldmozgalom egy nemzetközi kampánykörút keretében azt kéri hazánktól, hogy lépjen be a Nemzetközi Bálnavadászati Tanácsba (IWC) mint a bálnákat védő ország. A kampány Csehországban és Szlovákiában is zajlik.
A Greenpeace a Batthyány téren egy kisbusszal kampányolt az ügy mellett, miközben a Dunán, evezősök kíséretében, két összekötött motoros gumicsónakon úsztattak lefelé egy felfújt kékbálnát. A bálnával a Batthyány tér előtti egyik hajópontonnál kötöttek ki, amelyen a miniszter és a sajtó képviselői várták a zöldeket.
A szervezet háromezer aláírást tartalmazó ívet adott át Kóródi Máriának. A szignók a kampány hat napja alatt gyűltek össze hazánk nagyvárosaiban. Átadójuk szóban is megkérte a tárca vezetőjét, pártolja a parlamentben Magyarország csatlakozását a bálnavadászati tanácshoz. Kóródi válaszában fontosnak nevezte, hogy a magyarok felkarolják a veszélyeztetett tengeri emlősök ügyét; még akkor is, ha Magyarországnak nincs tengere, nemhogy bálnája.
Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: a magyarok tanácskozási joggal vehetnének részt az IWC munkájában. Kóródi úgy látja: a tavaszi ülésszak vége előtt foglalkozhatna a kérdéssel a Tisztelt Ház. A rendezvényen megjelent a Reális Zöldek két képviselője, akik hangosan szóvá tették, hogy miközben a bálnákkal foglalkozunk, a kikötőponton mögött egész domb rekedt meg a vízben szemétből és uszadékfából.
Tudósítónk arról kérdezte Kalovits Juditot, a magyarországi Greenpeace képviselőjét, hogy a számos hazai környezetvédelmi probléma ismeretében miért pont a bálnákért emeli fel a szavát a szervezet. A Greenpeace – mondta el – ezen akció mellett sok más témával is foglalkozik, így például az iraki háború ellen ugyanúgy kampányoltak, mint az indokolatlan környezetszennyezés miatt vagy az atomerőművek bezárásáért. Természetesen a dunai szenynyezés is bántja a szemünket – mondta Kalovits Judit. Nem véletlen, hogy éppen ezen a helyen várták a minisztert: remélték, hogy legalább az újságírók szóvá teszik ezt a problémát is.
– Furcsán hangzik, de tény: Magyarország lehet a mérleg nyelve a bálnavadászat mellett kardoskodók és az állatokat megvédeni kívánó államok között. Ha belépünk, a bálnák védelme mellett fogunk majd szavazni – Ausztriával, Németországgal vagy épp Nagy-Britanniával együtt. A „bálnabarát” országok hosszú távú célja: a bálnavadászat betiltása örökre, mert csak ez biztosítja ezen lenyűgöző élőlények végső megmenekülését. – fogalmazott Csáki Roland, a Greenpeace kampányszervezője.
A több országban egyidejűleg zajló bálnakampány célja, hogy az országok környezetvédelmi miniszterei javasolják országuk IWC-tagságát parlamentjeiknek. A cseh környezetvédelmi miniszter már a cseh parlament elé terjesztette ezen javaslatát.

Orbán Viktor: Ezért indulnak lejárató akciók Magyarország ellen