Két igen gyorsan előrenyomuló hadoszlop közelítette meg az iraki fővárost: a 3. lövészhadosztály és az Eufráteszen átkelő előőrsei 30 kilométerre vannak a város déli peremétől, illetve egy tengerészgyalogos-alakulat, amely a Tigris folyó északi oldalán 40 kilométerre jár Bagdadtól délkeletre – állítja a Reuters tudósítója. Vincent Brooks dandártábornok az amerikai középső parancsnokság részéről közölte, hogy amerikai csapatok néhol már átlépték az úgynevezett vörös vonalat is, amelyről feltételezik, hogy mögötte már iraki vegyi fegyverek bevetése is elképzelhető. Ali Hafzi egyiptomi tábornok, katonai szakértő szerint a Bagdad elleni amerikai szárazföldi támadás egy hónapig is elhúzódhat, és az amerikai hadsereg előkészületei legalább májusig eltartanak majd. Kifejtette: a 48 órán belüli bagdadi betörésről szóló hírek csupán a lélektani hadviselés részét képezik.
Az amerikai–brit haderők tegnap több ízben bombázták az iraki fővárost. A légicsapások közép-európai idő szerint hajnalban kezdődtek újra az elnöki épületegyüttesekre összpontosuló, intenzív éjszakai támadások után. Iraki források szerint a légicsapások tíz iraki életét oltották ki, a sebesültek száma kilencvenre rúg. Délután ismét erős bombarobbanások dörejét lehetett hallani; az al-Dzsazíra televízió olyan képeket mutatott be, amelyeken látszott: a légitámadások során találat érte a Vörös Félhold egyik szülőotthonát. Helyszíni beszámolók szerint „több ember meghalt, legalább 25 pedig megsebesült”.
*
Oroszország egyébként tegnap tiltakozását fejezte ki amiatt, hogy Bagdadban bombatámadás érte azt a lakónegyedet, amelyben az orosz nagykövetség működik. Vlagyimir Putyin orosz elnök eközben úgy nyilatkozott: Oroszország nem érdekelt az Egyesült Államok iraki hadjáratának kudarcában, fenntartja viszont azt a követelését, hogy az ENSZ keretében rendezzék az iraki problémát.
A The Times szerint küszöbön áll az iraki főváros bevételéért indítandó végső ütközet. A vezető londoni napilap a katari amerikai középső parancsnokságon úgy értesült, az Iraki Szabadság hadművelet fő szárazföldi ütközete 48 órán belül megkezdődik. A bagdadi csatát szoros légi fedezettel támogatott intenzív tüzérségi össztűz vezeti be, mielőtt a szárazföldi erők megindulnának.
Katonai források tegnap délután arról számoltak be, hogy az amerikai erők bekerítették az iraki fővárostól délnyugatra fekvő Kerbelát is, biztosítva a városból kivezető összes főútvonalat. Az AFP francia hírügynökség jelentése szerint az amerikai hadsereg Kerbela közelében vívta meg első nagyobb csatáját a Köztársasági Gárda alakulataival. A 3. gépesített lövészhadosztály parancsnokai egész napos küzdelemre számítottak, a hadművelet azonban a gyenge iraki ellenállásnak köszönhetően mindössze három órán át tartott. Kerbela körbezárásával egy időben amerikai tengerészgyalogosok tűz alá vették a Bagdadtól délkeletre elterülő Kútot védő Köztársasági Gárdát, és – amerikai bejelentés szerint – megsemmisítették a Bagdad nevű hadosztályt. Katonai források szerint „elintézték” az iraki hadsereg 3. és 4. hadosztályát is. Az iraki tájékoztatási miniszter azonban cáfolta az amerikai jelentéseket. Az amerikai–brit légierő gépei mindazonáltal tegnap este is támadták a város környéki védelmi állásokat. Bászránál is folytatódtak a harcok: brit harckocsik a külváros egyik épületét vették tűz alá, miután iraki aknatámadás ért egy katonai ellenőrző pontot.
Az amerikai légierő tegnap ismét bombázta az észak-iraki Moszul városát is, ám ezúttal az iraki légvédelem is akcióba lépett. Az al-Dzsazíra tudósítója szerint a város környékét is légitámadás érte. A bombázások egyébként súlyosan megrongáltak néhány páratlan történelmi műkincset – legalábbis erről adott hírt tegnap az UNESCO. A szervezet igazgatóhelyettese arról számolt be, hogy a tikríti és moszuli múzeumot bombatalálat érte, és károk keletkeztek egy bagdadi palotában is, amelyben az iraki monarchia tárgyi emlékeit őrizték.
Mindeközben amerikai források arról számoltak be, hogy a közép-iraki Hilla város térségében harcoló amerikai erők két asz-Szamúd–2-es rakétára bukkantak hétfőn egy parasztgazdaság területén. A rakéták birtoklásától ENSZ-határozatok tiltották el Irakot.
Ezalatt az iraki televízió híre szerint Szaddám Huszein elnök tanácskozást tartott közvetlen munkatársaival, az iraki állam és hadsereg legfelsőbb vezetőivel, s részt vett a megbeszélésen az elnök két fia is. Előzőleg Szaddám Huszein újabb felhívását tették közzé, de maga az államfő akkor sem jelent meg a képernyőn. Az iráni száműzetésben élő iraki síita ellenzék ezalatt közleményben figyelmeztetett, hogy Szaddám Huszein bevetésre készen tart tíz olyan repülőgépet, amellyel kilátástalan helyzetben vegyi és bakteriológiai fegyvert vetne be az amerikai–brit erők ellen. A Fatah mozgalom felelős vezetője, Munír Makdah Libanonban megerősítette: palesztin önkéntesek százai indultak Irakba, hogy az iraki nép mellett harcoljanak az amerikai– brit támadók ellen.
A brit kormányfő szerint nincs szükség brit erősítés kiküldésére Irakba. Tony Blair azt mondta: szükség esetére „természetesen vannak vésztervek” az Irakban harcoló brit hadsereg kiegészítésére, de jelenleg a kormány nem tervezi újabb erők kivezénylését.
***
Mentőakció.
Szerdára virradóra kiszabadítottak Irakban egy amerikai hadifoglyot. A 19 éves Jessica Lynchet a dél-iraki Nasziríjában egy kórházból mentették ki helyi idő szerint éjfél tájban. Jessica Lynch március 23-án tűnt el, amikor egységét Nasziríjánál az irakiak csapdába ejtették. Iraki bejelentés szerint azonban újabb amerikai katonákat fogtak el a Nasziríja és Bászra városoknál folyó harcokban. (MTI)
Tankok után pásztázva.
Ahogy szükség van a légi célok idejekorán történő felderítésére és a saját gépek irányítására az AWACS gépek révén, úgy a földi célok hadszíntéri mozgásáról is megfelelő információt igényel a hadvezetés. Az E–8C J–STARS felderítő repülőgépet szintén a Boeing–707 bázisán fejlesztették ki, és olyan radarral látták el, mely nagy távolságból képes kifejezetten a szárazföldi mobil objektumok felderítésére és nyomon követésére. A gépben ülő operátorok a vett jeleket a térség térképére vetítik – természetesen elektronikus formában –, s így azonnal láthatóvá válik, hogy merre halad az ellenséges forgalom, hol vannak csoportosítások, milyen települések és bázisok között vannak utánpótlási vonalak. Az irakiak minden járműve azonnal érzékelhető, s az információk alapján csapásmérő repülőgépek irányíthatók a helyszínre. Ha nem mozognak, a J–STARS ugyan nem veszi őket észre, ám így háborút nyerni sem lehet. (Z. G.)

Luxusnyaraló csak milliárdosoknak? – Így szálltak el az árak a Balatonnál