Lipcse, a német remény

Stefan Lázár
2003. 04. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az öreg lipcsei városháza előtti téren negyvenezer emberből tört ki az üdvrivalgás, amikor Münchenben Gerhard Schröder kancellár bejelentette a Német Olimpiai Bizottság (NOK) négymenetes szavazási eredményét: a 2012-es nyári játékok rendezési jogára pályázó öt város versenyéből Lipcse került ki győztesen. „Újra csoda történt!” – hangoztatták az emberek, utalva 1989-re, az országot kettéosztó határ eltörlésére, amelyet a Lipcséből induló, az egész világot bejáró jelszó – „Mi vagyunk a nép!” – vezetett be.
Gerhard Mayer-Vorfelder – a Német Labdarúgó-szövetség elnöke – találóan állapíthatta meg: „A keletiek már nem állíthatják, hogy a nyugatiak ellenük vannak!”
Az első érzelemkitörések – a győztes ujjongása és a vesztesek panaszai – utáni józan értékelés így hangzik: „Münchenben politikai döntés született!” A német újraegyesítés – mind a mai napig befejezetlen – történetének újabb állomásához érkezett. A sokkal erősebb gazdasági, anyagi hátterű nyugati városokkal szemben a „szegény rokon” nyert. „Lipcse fantasztikus pályázatot nyújtott be. A döntés helyes. A szászok sportszeretete további lendületet kölcsönöz majd a város pályázatának” – hangoztatta Otto Schily, a sportért felelős szövetségi belügyminiszter. Manfred von Richthofen, a Német Sportszövetség elnöke így vélekedett: „Ettől kezdve minden erőnket arra kell összpontosítani, hogy Lipcsét a sport fellegvárává tegyük. A város már az NDK idejében főszerepet játszott a sportban, amivel tisztában vannak a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) tagjai is.” Johannes Rau államelnök – ismerve a vesztesek csalódottságát – teljes összefogásra szólított fel: „Közösen kell gondoskodnunk arról, hogy Lipcse az egész ország támogatását élvezve léphessen a NOB elé.” A lipcseiek váratlan sikeréhez – az utolsó választási fordulóban 81:51 lett az arány Hamburggal szemben – kellett az a remekül megkomponált videoklip, amely a város múltját harmonikusan mutatja be az olimpia követelményeivel együtt.
A félmilliós város igyekszik követni München példáját, ahol 1972-ben a rövid utak olimpiája volt. Az olimpiai falut a nyolcvankétezer nézőre tervezett stadiontól például mindössze négy és fél kilométer választja majd el. A városatyák nagyon bíznak a NOB-elnök, a belga Jacques Rogge támogatásában, aki korábban kijelentette: „Csökkenteni akarjuk a versenyek gigantikus méreteit. ”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.