Ma dönt az Európai Parlament

–
2003. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

*
Egyrészt azért, mert noha költségvetési ügyekben a tanáccsal egyenrangú félnek számít, az adott esetben nélküle hoztak költségvetési kihatású döntést, amelyet ráadásul az elsődleges közösségi jog rangjára emeltek azzal, hogy beillesztették a csatlakozási szerződésbe. Másrészt azért, mert a jelenlegi tagországokra nézve nincsenek ehhez hasonló megkötések, az eljárás tehát diszkriminatív az újakkal szemben.
Az utóbbi hetekben ismételt háromoldalú egyeztetések folytak a legfontosabb uniós intézmények, az Európai Bizottság, az EP és a tanács között a probléma rendezésére. Ha minden felet kielégítő végleges megoldás nem is született, elég előrehaladást sikerült elérni ahhoz, hogy legalábbis a szerződés elfogadásának és aláírásának tervezett menetrendje ne kerüljön veszélybe. Az EU alapító szerződésének rendelkezései szerint az új tagországok felvételéről a miniszterek tanácsa egyhangúlag dönt, az Európai Bizottság véleménye, illetve az Európai Parlament hozzájárulása alapján. A tagállamok és a csatlakozó országok főtárgyalói hivatalosan február közepén hagyták jóvá a szerződés végleges szövegét, amivel gyakorlatilag megtörtént a parafálás aktusa.
Az olyan kiemelten fontos esetekben, mint a csatlakozási szerződések jóváhagyása, az elfogadáshoz abszolút többség, vagyis az összes képviselő (jelenleg 626) több mint a felének támogatása szükséges. Az EP külügyi bizottsága március 19-én óriási többséggel szavazta meg elnökének, Elmar Broknak a csatlakozási tárgyalások befejezéséről előterjesztett jelentését, és ezzel a maga részéről szabad utat nyitott a szerződés parlamenti elfogadása előtt. A testület 55 szavazattal, két ellenszavazattal, egy tartózkodás mellett biztosította támogatásáról a jelentést, és külön-külön is szavazott a jövőre taggá váló tíz ország csatlakozásáról. Magyarország csatlakozását 58 szavazattal, egy tartózkodással, ellenszavazat nélkül támogatták a bizottsági tagok. A parlament hétfőn kezdődött strasbourgi plenáris ülésén ma délelőtt tartják a bővítési vitát, forma szerint nem közvetlenül a több mint ötezer oldalas szerződésről, hanem a csatlakozási tárgyalások lezárását értékelő határozati javaslatról, illetve a tíz ország csatlakozásáról, az előbbi esetben Brok jelentése, az utóbbiban az egyes országokkal foglalkozó jelentéstevők beszámolói alapján.

Magyar bizakodás. Optimizmussal tekintünk a mai európai parlamenti (EP) szavazás elé – jelentette ki tegnap Szent-Iványi István, az Országgyűlés integrációs bizottságának szabad demokrata elnöke, hozzátéve, hogy az előzetes információk szerint megvan az egyetértés és az EP áldását adja az uniós bővítésre. A szombati magyarországi uniós népszavazást illetően Szent-Iványi István annak a reményének adott hangot, hogy egyértelmű többségben lesznek az „igenek”, ugyanakkor nagyon fontosnak nevezte, hogy minél többen elmenjenek szavazni. (R. O.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.