Elsőként Magyarországon Szegeden, az orvostudományi egyetem onkoterápiás klinikáján indul meg áprilisban az a nagy jelentőségű vizsgálatsorozat, amelynek célja az emlődaganat gyógyszerrel való megelőzése. A kezdeményezés az Angol Rákkutató Alapítvány (Cancer Research UK) nevéhez fűződik. A klinika igazgató-professzora, dr. Thúrzó László és a fővizsgáló dr. Kahán Zsuzsanna docens lapunknak nyilatkozva elmondta, rendkívüli lehetőségnek tartja, hogy hazánk is részt vehet a világméretű tudományos együttműködésben, amely Magyarország mellett még harmincnégy államban folyik. Természetesen ennél sokkal több centrumban – merthogy a legtöbb országban nem csak egy klinika kapcsolódik a munkába – összesen hatezer nőn próbálják ki azt a hormonhatású gyógyszert, amelytől jelentős áttörést várnak a prevencióban. A magyarországi vizsgálathoz az Országos Gyógyszerészeti Intézet és a Regionális Etikai Bizottság már hozzájárult, így minden akadály elhárult a tudományos tevékenység elől, ami öt évig tart napi egy tabletta beszedésével, majd további öt éven keresztül folytatják az ellenőrzést.
A több millió dollárba kerülő tudományos együttműködésben – amit nem a gyógyszergyárak, hanem az angol rákalapítvány finanszíroz – csak az emlődaganat kap kiemelt figyelmet. Ennek oka, hogy a civilizált világban a mellrák nagyon gyakori betegség, előfordulása az életszínvonal emelkedésével egyre inkább növekszik – kialakulása összefügg a kalóriadús táplálkozással és a mozgásszegény életmóddal is –, ezért egyre több nő kerül a veszélyeztetettek táborába. Ma már Magyarországon csaknem minden tizedik nő emlőrákos lesz, a legutolsó ismert statisztika alapján 2001-ben hatezerszázötven új esetet regisztráltak, illetve 2312-en hunytak el ebben a betegségben. Hazánkban a mellrák a vezető daganatos halálozási ok, és ezzel Európában élenjárók vagyunk. Bár a legfejlettebb nyugati országokban is ez a kór vezeti a nőknél kialakuló daganatos betegségek listáját, ám a hatékony megelőzési programoknak köszönhetően lekerült a halálozási statisztika éléről. A betegség leküzdésére a gazdag államok óriási erőfeszítéseket tesznek, amelynek a leghatékonyabb módja a megelőzés. Ennek egyik lehetősége a szűrés, ami bizonyítottan jelentősen, akár hatvan százalékkal csökkenti a halálozást. Magyarországon 2002-ben kezdődött a nemzeti színtű, szervezett emlőrákszűrés a mammográfiás centrumokban, ennek jótékony hatása valószínűleg rövid időn belül érezhető lesz.
A baj elhárításának másik fontos módja a gyógyszeres prevenció. A jelenleg megelőzésre alkalmazott és tesztelt gyógyszerek hormonális úton hatnak, mert az emlőrák kialakulásában az orvostudomány igen nagy szerepet tulajdonít a hormonális hatásoknak. Az elmúlt évtizedekben több nagy esetszámú, úgynevezett klinikai vizsgálatban teszteltek egy gyógyszert (tamoxifen) az egészséges, de az emlőrákra fokozott hajlamú nőknél. Ez a szer felére csökkentette a melldaganat előfordulását és kifejlődését, de olyan mellékhatásai is voltak, amelyek különösen idősebb korúaknál kellemetlen és káros következményekkel jártak. Ezért is próbálnak ki a megelőzésben újabb gyógyszereket, amelyek közül az említett már jól bevált az előrehaladott emlőrák kezelésében. Mivel azonban a megelőzésre vonatkozóan nincs tapasztalat, egyelőre ez a prevenciónál csak szigorú feltételek, előírások mellett végzett, kontrollált klinikai vizsgálatban adható. A szegedi onkoterápiás klinika Magyarországon az első centrum, amely fogadja az önként jelentkezőket, illetve megállapítja, hogy kik azok az egészséges egyének, akiknél az emlőrákhajlam olyan fokú, hogy a vizsgálatba beválaszthatók. Egyeseknél az átlaghoz képest fokozott a melldaganat előfordulásának veszélye, ilyenkor az orvosok fokozott emlőrákhajlamról, rizikóról beszélnek. Ez a faktor akár számszerűen is kifejezhető és olyan ismérvek, mint például a családban előfordult, halmozott, elsősorban fiatalkori emlőrákos megbetegedés alapján állapítható meg. Hajlamosító tényező az életkor is. A szegedi vizsgálatban csakis a klimax idejében lévő, fokozott rizikójú, negyven év feletti hölgyek szerepelnek. A klinika vezetői tudatták azt is, hogy a beválasztás nem zárult le, az ország bármely részéből lehet jelentkezni. A pácienseket a londoni központokban számítógéppel véletlenszerűen sorolják csoportokba. Lesznek, akik aktív hatóanyagot, mások pedig gyógyszert nem tartalmazó placebót kapnak. Ennek az az oka, hogy még nem tudják, vajon az anastrozole mennyire hatékony az emlőrák megelőzésében. Ennek a programnak az is előnye, hogy aki önkéntesen, öt éven keresztül részt vesz benne, egyúttal rendszeres, gondos ellenőrzés alatt is áll.

Füstös szobák titka – ő küldte Gyurcsánynak a selyemzsinórt