Nem lesz kábelgyár?

Egyelőre nem épülhet kábelgyár a Pest megyei Biatorbágy határában, mert a Fővárosi Bíróság egy civil szervezet kezdeményezésére – rendhagyó indoklás mellett – felfüggesztette az üzem környezetvédelmi engedélyének kiadását.

Török László
2003. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy külföldi gazdasági társaság anyagi érdekével szemben lényegesen méltányolhatóbb egy magyarországi, széles körű lakókörnyezet környezetvédelmi szempontból esetleg veszélyeztetett érdeke – indokolta döntését a Fővárosi Bíróság, amellyel a Környezet- és Természetvédelmi Főfelügyelőség határozatával szemben foglalt állást. A főfelügyelőség – mint másodfokon eljáró hatóság – ugyanis kiadta a környezetvédelmi engedélyt a kérvényező Belden-Duna Kábel Kft.-nek, egy Biatorbágy közelében építendő kábelgyártó üzemhez. Az üzemet Budafokról telepítenék át, és a tervek szerint a kilenchektáros terület majd hetven százaléka továbbra is zöldterület maradna.
A másodfokú hatóság – a törvény értelmélben – még határozata előtt kikérte a Pest Megyei Közigazgatási Hivatal állásfoglalását az engedélyeztetéssel kapcsolatban. A szakhatóságtól nemleges véleményt kaptak, arra hivatkozva, hogy az üzem zavaró hatású létesítmény, telepítése ellentmond az önkormányzati rendeleteknek és a vonatkozó kormányrendeletnek is.
Bár a terv ellen több szervezet – a Levegő Munkacsoport, a törökbálinti önkormányzat és a perre menő Biatorbágyi Polgári Együttműködés Egyesület – is tiltakozott, gazdasági indokokra hivatkozva mégis zöld utat kapott a beruházás.
Takács Margit, a főfelügyelőség főosztályvezetője lapunknak elmondta: a bíróság határozata ellen keresettel élnek, mert szerinte olyan szervezetet fogadtak el ügyfélként – a Biatorbágyi Polgári Együttmőködés Egyesületet –, amely nem jogosult fellépni az ügyben. A környezetvédelmi törvény szerint ugyanis csak környezetvédelmi célra alakult egyesület vehet részt az eljárásban – érvelt a tisztviselő. – A Pest Megyei Közigazgatási Hivatal csak helyi környezet- és természetvédelmi kérdésekben nyilatkozhat. Véleményüket a környezetvédelmi eljárásnál azért nem vették figyelembe, mert ebben az esetben építésügyi vonatkozásban szóltak hozzá – vélekedett Takács, hozzátéve: szerinte nem a kábelgyártás környezeti hatásait kellett vizsgálni, hanem a területfoglalási igény környezeti hatásait.
Az egyesület – neve mellőzését kérő – jogi képviselője erre lapunknak úgy reagált: azzal, hogy a bíróság az ügyet érdemi tárgyalásra tűzte ki, elfogadta a felperes jogképességét, ügyféli jogállását.

A kábelgyárügy tanulságai
A Levegő Munkacsoport szerint a kábelüzem ügye nem egyedülálló, hanem az egész országra vonatkozóan vet fel kérdéseket. Ezeket a Lélegzet című szaklapjukban foglalták össze:
Meddig telepíthetik még a nyugati cégek elavult, környezetszennyező gyáraikat Keletre, az enyhébb előírások és a laza hatósági hozzáállás, néha a korrupció miatt?
Miért nincs a térségeknek világos programjuk a munkahelyek létrehozásával és a természeti értékek megőrzésével kapcsolatban?
Miért kényszerítik a gazdasági szabályozók az önkormányzatokat az ország és a települések hosszú távú érdekeinek ellentmondó döntésekre?
Mikor fognak a szakhatóságok annyira megerősödni, hogy a hatástanulmányokban fellelhető csúsztatásokat számon kérjék a készítőkön és a megrendelőkön?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.