Míg azonban Litvánia véleménynyilvánító (tehát a parlamentre nézve nem kötelező érvényű), addig Szlovákia ügydöntő népszavazáson dönt a csatlakozásról. A három balti tagjelölt közül egyébként a litvánok tűnnek a leglelkesebbnek: a legutóbbi adatok szerint a lakosságnak már csak 11 százaléka mondana nemet az EU-ra. Ahhoz azonban, hogy a szavazás érvényes legyen, a választópolgárok több mint felének a szavazóurnákhoz kell járulnia. Északi szomszédunknál is a részvétel lesz az egyik legnagyobb kérdés: az önálló Szlovákia történetének valamennyi népszavazása eleddig ugyanis – az érdektelenség miatt – érvénytelen volt. S noha a csatlakozás támogatottsága kiugróan magas (a megkérdezettek háromnegyede igenpárti), a felmérések szerint a megkérdezetteknek csak 40 százaléka ígéri biztosan, hogy elmegy szavazni.
A június a lengyeleké és a cseheké: mindkét országban ügydöntő népszavazást tartanak a csatlakozásról. Lengyelországban folyamatosan nő a csatlakozáspártiak aránya, s ha az „igen” miatt már nem is, a részvétel miatt még főhet a lengyel politikai döntéshozók feje. A legnépesebb tagjelöltnél ugyanis attól tartanak, hogy jóval kevesebben mennek majd el szavazni, mint amennyien ígérik. Csehországban ezzel szemben nem határoztak meg részvételi limitet, mégis némi aggodalomra adhat okot, hogy eleddig a megkérdezettek 40 százaléka jelezte, hogy részt vesz a referendumon. Szeptemberben az észtek és a lettek járulhatnak az urnákhoz. Észtországban a voks eredménye nem lesz kötelező érvényű a törvényhozásra. A legutóbbi felmérések szerint igennel a megkérdezettek kevesebb, mint 60 százaléka szavazna. A szkeptikusok aránya magas Lettországban is, ahol ügydöntő népszavazást tartanak a csatlakozásról. A balti államban a felmérések szerint a lakosság 52 százaléka mondana igent az EU-ra, félő azonban, hogy a részvétel nem éri majd el a bűvös 50 százalékot. A tagjelöltek közül egyedül Cipruson nem szavaznak a csatlakozásról – a megosztott szigetországban abban az esetben tartottak volna referendumot, ha a görög és a török közösségnek sikerült volna megegyeznie az újraegyesítésről. Az EU vezetőinek döntése értelmében így csak a sziget görög része csatlakozik az EU-hoz.
*
Az EU-tagállamok külügyminiszterei tegnap hivatalosan is jóváhagyták tíz ország jövőre esedékes csatlakozását, s ezzel megtették a csatlakozási szerződés aláírásához szükséges utolsó – már csak formai jelentőségű – lépést. Az unió miniszteri tanácsa Luxembourgban kezdődött ülésén vita nélkül elfogadott közös nyilatkozattal tette szabaddá az utat a szerződés szerdán Athénban esedékes aláírása előtt.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról