Népszavazási hullám előtt

A magyar referendumot követően nem „csillapodik” a népszavazási hullám: májusban a litvánok és a szlovákok dönthetnek arról: akarnak-e az Európai Unióhoz csatlakozni?

Hírösszefoglaló
2003. 04. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg azonban Litvánia véleménynyilvánító (tehát a parlamentre nézve nem kötelező érvényű), addig Szlovákia ügydöntő népszavazáson dönt a csatlakozásról. A három balti tagjelölt közül egyébként a litvánok tűnnek a leglelkesebbnek: a legutóbbi adatok szerint a lakosságnak már csak 11 százaléka mondana nemet az EU-ra. Ahhoz azonban, hogy a szavazás érvényes legyen, a választópolgárok több mint felének a szavazóurnákhoz kell járulnia. Északi szomszédunknál is a részvétel lesz az egyik legnagyobb kérdés: az önálló Szlovákia történetének valamennyi népszavazása eleddig ugyanis – az érdektelenség miatt – érvénytelen volt. S noha a csatlakozás támogatottsága kiugróan magas (a megkérdezettek háromnegyede igenpárti), a felmérések szerint a megkérdezetteknek csak 40 százaléka ígéri biztosan, hogy elmegy szavazni.
A június a lengyeleké és a cseheké: mindkét országban ügydöntő népszavazást tartanak a csatlakozásról. Lengyelországban folyamatosan nő a csatlakozáspártiak aránya, s ha az „igen” miatt már nem is, a részvétel miatt még főhet a lengyel politikai döntéshozók feje. A legnépesebb tagjelöltnél ugyanis attól tartanak, hogy jóval kevesebben mennek majd el szavazni, mint amennyien ígérik. Csehországban ezzel szemben nem határoztak meg részvételi limitet, mégis némi aggodalomra adhat okot, hogy eleddig a megkérdezettek 40 százaléka jelezte, hogy részt vesz a referendumon. Szeptemberben az észtek és a lettek járulhatnak az urnákhoz. Észtországban a voks eredménye nem lesz kötelező érvényű a törvényhozásra. A legutóbbi felmérések szerint igennel a megkérdezettek kevesebb, mint 60 százaléka szavazna. A szkeptikusok aránya magas Lettországban is, ahol ügydöntő népszavazást tartanak a csatlakozásról. A balti államban a felmérések szerint a lakosság 52 százaléka mondana igent az EU-ra, félő azonban, hogy a részvétel nem éri majd el a bűvös 50 százalékot. A tagjelöltek közül egyedül Cipruson nem szavaznak a csatlakozásról – a megosztott szigetországban abban az esetben tartottak volna referendumot, ha a görög és a török közösségnek sikerült volna megegyeznie az újraegyesítésről. Az EU vezetőinek döntése értelmében így csak a sziget görög része csatlakozik az EU-hoz.
*
Az EU-tagállamok külügyminiszterei tegnap hivatalosan is jóváhagyták tíz ország jövőre esedékes csatlakozását, s ezzel megtették a csatlakozási szerződés aláírásához szükséges utolsó – már csak formai jelentőségű – lépést. Az unió miniszteri tanácsa Luxembourgban kezdődött ülésén vita nélkül elfogadott közös nyilatkozattal tette szabaddá az utat a szerződés szerdán Athénban esedékes aláírása előtt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.