Orosz rulett

Kelet-Európában az utóbbi két évben sokszorosára nőtt a HIV-fertőzések száma, és nem lehetetlen, hogy hazánkra is átcsap a járvány. Az AIDS-gyógyszerekről szóló hírek a hazai fiatalokat is magabiztosabbá tették, sokan „csak azért is” vállalják a kockázatot. Pedig a fertőzöttek többsége továbbra sem éri meg a harmincötödik születésnapját.

Balavány György
2003. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kelet-Európában a kilencvenes évek közepétől hatalmas HIV-járvány bontakozott ki, mely mára rengeteg fertőzést eredményezett Ukrajnában, Moldovában, Fehéroroszországban és Oroszországban. Az egykori Szovjetunió területén évente duplázódik a fertőzések száma. Különleges helyzetet foglal el Románia, ahol a nyolcvanas évek második felében több mint négyezer gyermek kapta el a kórt fertőzött tű használata miatt a kórházakban – többségük ma is él, és szexuálisan aktív korba lépett. A legmeredekebb emelkedés Kelet-Európában tapasztalható, elsősorban az intravénás droghasználat miatt; a fertőzöttek fele-kétharmada a drogosok köréből kerül ki. A Szent László Kórház immunológiai osztályának vezetője, Bánhegyi Dénes szerint az ópiáttartalmú oldatokba készítés közben – hogy a szer minőségét megvizsgálják – szódabikarbónát és némi vért kevernek lakmusz gyanánt, ami sokszorosára növelte a járvány terjedését, hiszen egyetlen fertőzött drogkészítő százaknak adhatja át a betegséget.
Az Egészségügyi Világszervezet és a UNAIDS adatai szerint a XX. század végére körülbelül 33,6 millióan néztek szembe a végzetes betegséggel, a fertőzöttek közül 1,2 millió volt gyerek. Az elmúlt év során körülbelül 5,6 millióan fertőződtek meg a világon. A fertőzöttek általában a harmincötödik születésnapjuk előtt halnak meg. Az évezred végéig több mint 11 millió gyermek vesztette el az anyját vagy mindkét szülőjét az AIDS következtében.
Egy friss francia kutatás szerint valós a veszélye annak, hogy a járvány átcsap hazánk területére is. Magyarország viszonylag elszigeteltnek számított a hetvenes évek végén és a nyolcvanas évek elején, mára azonban nagyon elterjedt a prostitúció, s ennek új formái miatt az utóbbi években nőtt a heteroszexuális fertőzések aránya. Ugyanakkor jelentős férfi- és homoszexuális prostitúció is létezik, hazánk a melegturizmus egyik kedvelt célpontja. Egyre több az olyan kelet-európai prostituált, aki korábban fertőzöttebb területen, Nyugat-Európában dolgozott, majd kiutasítását követően nálunk folytatja tevékenységét. A nagy volumenű szex- és pornóipar miatt Budapestet több helyütt Európa Bangkokjának nevezik. Emelkedett az országon átáramló külföldiek száma – több mint százmillió határátlépés történik évente.
A transzfúzió Amerikában, Európában, így hazánkban is biztonságos, a donorok szűrését rendszeresen végzik. (Afrikában ilyen vizsgálatokra nem kerül sor, a véradók között gyakran fordul elő HIV-fertőzött.) A vérkészítményeket biztonságos vérplazmából készítik.
A főorvos szerint jó volna, ha az egészségügyi kormányzat végre komolyan venné az AIDS-kérdést, hiszen nem mindegy, hogy néhány száz vagy néhány tízezer HIV-fertőzött honfitársunk van-e. Sok a latens beteg, ezért fel kell kutatni és kezelni a fertőzötteket, főképpen a drogosokat, különben AIDS-járvány törhet ki körükben. A reklámok AIDS-gyógyszerekről beszélnek, s ez sokakat magabiztossá tesz, pedig az AIDS változatlanul halálos kimenetelű betegség. A svájci Roche cég által kifejlesztett, Fuzeon nevű AIDS-gyógyszer ára 290 euró grammonként. Ez az arany árának huszonhétszerese. Az egyéves terápia 18 980 euróba, majdnem ötmillió forintba kerül. A főorvos szerint azonban nem lehet drágának tekinteni az olyan gyógyszert, amely egy-egy évvel meghosszabbíthatja a beteg életét. A nyugati országokban a homoszexuális férfiak egyre kevésbé adnak a biztonságra. Egyes amerikai weblapokon „garantáltan HIV-fertőzött” férfi és női prostituáltak kínálják magukat védekezés nélküli szexre, mert ez egy „izgalmas játék”.
***
Magyarország egyelőre EU-állampolgároktól is AIDS-, szifilisz-, lepra- és tuberkulózisteszteket követel meg a tartózkodási engedély előfeltételeként – ám a külföldiek tartózkodási engedélyéhez szükséges egészségügyi tesztek egy uniós szakvélemény szerint ellentétesek az EU-joggal. „Magyarország még nem tagja az Európai Uniónak, és a csatlakozásáig elrendelhet orvosi vizsgálatot. Ám még ebben a stádiumban is elfogadhatatlan olyan korlátozások alkalmazása, amelyek az EU tartózkodási engedélyért folyamodó polgárai számára az uniós jogrend értelmében nem léteznek” – írja az osztrák Die Presse. Az EU küldöttsége nyomást gyakorolt a magyar kormányra e gyakorlat megszüntetése érdekében. Az eddigi szabályozás értelmében azok a külföldiek, akik megtagadták a vizsgálatokat, csak korlátozottan dolgozhatnak Magyarországon, s néhány nap után el kell hagyniuk hazánkat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.