Össztűz alatt a kórháztörvény

Munkatársainktól
2003. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem támogatja az egészségügyi intézmények privatizációját szabályozó kórháztörvény-javaslatot sem az ellenzék, sem pedig a szakmai szervezetek, amelyet tegnap ismertetett a parlament előtt Csehák Judit egészségügyi, szociális és családügyi miniszter. A kormány előterjesztése szerint az egészségügyi intézmények tulajdonosai a korábbi, Mikola István exegészségügyi miniszter nevével fémjelzett jogszabályban foglaltakkal ellentétben profitorientált cégeket is beengedhetnek fővállalkozóként, illetve tulajdonosként a kórházaikba, szakrendelőikbe. A javaslat parlamenti benyújtását megelőző szakmai egyeztetéseken a legsúlyosabb kritikák azzal vádolták a kormányt, hogy valós célja nem az ágazat modernizációja, hanem a milliárdos vagyon kimentése.
A kormány azzal érvel, hogy a jogszabály megszünteti a spontán privatizációt és szervezett, ellenőrzött keretek közé szorítja a magánosítást. Állítják: a magántőke megjelenésével a betegek jobb ellátáshoz juthatnak. A befektető nem szerezhet például 49 százaléknyi tulajdonrésznél többet, azt is csak tőkeemeléssel, s nem hagyhatja magára a kórházat azzal, hogy elfogyott a pénze. Alább Vojnik Mária szocialista és Frajna Imre fideszes egészségpolitikus fejti ki véleményét.
Publicisztika a 6. oldalon

Vojnik Mária (MSZP) szerint pillanatnyilag nyitott a vita az egészségügybe befektetők várható tőkemegtérülési mutatóiról. A szocialista képviselő ugyanakkor úgy vélte: a kórháztörvényről nem kell azt mondani, hogy privatizációs jogszabály, mert annak elfogadása után a tulajdonosok felelőssége lesz a magánkézbe adás, a tőkebevonás pedig szerinte nem nevezhető privatizációnak. A szocialista képviselő elmondta: azért volt szükség az új törvényjavaslatra, mert az előző kormány alatt készült jogszabályt elégtelennek ítélték. Úgy vélte: a gazdasági társaságok részvétele a kórház-privatizációban nem nevezhető aggályosnak. Szerinte ha csak nonprofit közhasznú társaságok vennének részt a folyamatban, akkor is nyitott lenne az út a közpénzek ellenőrizetlen felhasználása előtt. A javaslat és az elfogadott üvegzsebtörvény megfelelő garanciális szabályokat ír elő a gazdasági társaságok esetében is – mondta. Arra a kritikára, hogy a tervezet az egészségügyi dolgozókat kiszorítaná-e a magánosításból, Vojnik elmondta: a közreműködési (működtetési) szerződés megkötésekor kötelesek lesznek előnyben részesíteni a dolgozókat. Abból nem lehet engedni, hogy a privatizáció esetén az éves működtetési költségek 1/12-ed részét kaucióként letétbe kell helyezni. A szocialista képviselő szerint van néhány olyan közös pont, amely segíti a megegyezést a kormánypártok és az ellenzék között.

Frajna Imre (Fidesz) elmondta, hogy pártjának az a legfőbb kifogása a kormány kórháztörvény-javaslatával kapcsolatban, hogy abból hiányoznak a betegek és az egészségügyi dolgozók védelmét szolgáló intézkedések. Az indítvány – helytelenül – kizárólag a befektetők érdekeit tartja szem előtt. A Fidesz azt szeretné elérni, hogy a jogszabály segítse elő az egészségügyi dolgozók tulajdonhoz jutását, amelynek eléréséért – ellentétben a mostani kormánypártok előző ciklusban tanúsított magatartásával – megegyezés esetén hajlandóak vagyunk a törvény kétharmados részének megszavazására is. Az egészségügyi dolgozók – joggal – úgy tartják: a most eladásra szánt intézmények ingatlanok és műszerek formájában az ő bérüket is tartalmazzák – mondta Frajna. A tiltás ellenére ugyanis hosszú ideig bevett gyakorlat volt, hogy az OEP-től kapott összegekből a bérek és a betegellátás finanszírozása helyett a beruházásokra költöttek. Probléma, hogy a törvény nem rögzíti azokat a forrásokat, amelyek biztosítják a befektetések megtérülését. Ugyanakkor nem tér ki azokra a védőintézkedésekre sem, amelyek garantálnák a betegek állapotának megfelelő kezelést. Jelenleg politikai felelősség hárul az intézmény fenntartójára ezzel összefüggésben, ám kérdéses, hogy egy következő választás kimenetele mennyiben befolyásol majd egy magánbefektetőt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.