A polgárháború négy és fél évvel ezelőtti kirobbanása óta ez volt a legborzalmasabb eset, amelyet ki kellett vizsgálnunk – jelentette ki az ENSZ szóvivője. A világszervezet helyszínen dolgozó munkatársai megerősítették: a csütörtöki mészárlásnak, amely a Kongói Demokratikus Köztársaság és Uganda határától mintegy nyolcvan kilométerre, Ituri körzetében történt, 966 polgári személy esett áldozatul. A holttesteket mintegy húsz tömegsírba temették, az AP tudósítása szerint a vizsgálat során egyértelműen kiderült: sokukat szabályosan kivégezték. A túlélőket – alig ötvenen vannak – pedig még mindig kórházban ápolják.
Az elkövetők kilétét homály fedi: szemtanúk szerint a támadók között volt, aki egyenruhát viselt, ám akadtak civilek is, a férfiakon kívül nők és gyerekek egyaránt. Felvetődött az is, hogy esetleg az ugandai hadsereg katonái is részt vettek a gyilkos akcióban. S noha ugandai csapatok valóban a környéken állomásoztak – alig tizenöt kilométerre a tömegmészárlás helyszínétől –, katonai források tagadták, hogy az ugandaiaknak közük lett volna az akcióhoz.
A béke illúziója – legyen az a béke bármennyire törékeny is – alig pár napig tartott. A múlt héten, amikor a lázadók és a kormány képviselői aláírták a békeszerződést, a négyéves polgárháború sújtotta országban sokan gondolhatták úgy, most már valóban a nyugalom évei következnek. Az egyezmény új alkotmányt és megosztott közigazgatást irányzott elő. Ez utóbbi értelmében a két-két és fél éves átmeneti periódusban Joseph Kabila elnök továbbra is az állam első embere maradna, a lázadók és az ellenzékiek pedig alelnöki poszthoz jutnának. Ezenkívül néhány éven belül demokratikus választásokat írnának ki az országban – az elsőt 1960 óta.
Humanitárius szervezetek szerint a harcokban, amely északkeleten főként az aranyban gazdag Ituri birtoklásáért folyt, illetve folyik mind a mai napig, mintegy ötvenezer ember vesztette életét, és hozzávetőlegesen ötszázezren voltak kénytelenek hátrahagyni otthonukat. A több mint négy éve tartó kongói polgárháborúnak eddig kétmillió áldozata van – sokan az éhségtől és a járványos megbetegedésektől vesztették életüket.
A múlt heti megegyezésen, amelynek ünnepélyes aláírásán feltűnő módon sem az elnök, sem a lázadók vezetője, Jean-Pierre Bemba nem vett részt személyesen, a ceremóniát megáldó bíboros arra kérte a feleket, hogy ne pusztítsák tovább az országot. S noha még nem tudni, ki áll a múlt csütörtöki vérengzés hátterében, az eset szomorú aktualitást ad az aláírási ünnepségen jelen lévő dél-afrikai elnök szavainak, aki arra intette a résztvevőket, hogy a történelmi megállapodás véghezvitele nem lesz könnyű feladat, és a problémák megoldásához mindegyik fél részéről elkötelezettségre van szükség.

Figyelmeztet az elemző: Példa nélküli összejátszás zajlik Magyar Péter pártja és az ukrán titkosszolgálat között