Még januárban döntött úgy az ORFK, hogy megszünteti a Szász András elleni – az Orbán-kormány idején elrendelt – nyomozást, mivel a vállalkozó írásbeli nyilatkozatot tett, amely „más megvilágításba helyezte a csalás bűntettének gyanúját”.
A parlament nemzetbiztonsági bizottsága, illetve a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal – mint feljelentők – nemrégiben panaszt tettek a rendőrség határozata ellen. A nemzetbiztonsági bizottságban egyedül az MSZP állt Szász András mellé, az ellenzék, illetve az SZDSZ úgy vélte: semmi olyan változás nem következett be, amellyel indokolható lenne a nyomozás megszüntetése. A Fővárosi Főügyészség – tegnapi közleménye szerint – „részben a panaszban hivatkozott indokok alapján, de a hivatalból történő felülvizsgálat eredményeképpen, a panaszoktól függetlenül is a tényállás tisztázása érdekében” további bizonyítást tartott indokoltnak. A tájékoztatóból kiderül az is, hogy az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága önállóan döntött a nyomozás megszüntetéséről, holott az eljárás fokozott ügyészi felügyelet mellett folyt.
Emlékezetes: a Nádor Rt. még a Horn-kormány idején szerződött titkosszolgálati eszközök beszerzésére. Szász András 1996 nyarán az Erős János vezette Kereskedelmi és Hitelbanktól 33 millió dolláros „áthidaló devizahitelt” vett fel, ami a tervek szerint a fejlesztés egészét fedezte volna. Úgy tudjuk, a nyomozás során kiderült, hogy a Nádor Rt. a felvett hitelnek csupán egy részét, hozzávetőlegesen 21 millió dollárt költött a berendezésekre, a többit saját célra használta fel. A rendőrség 2002 áprilisában adott ki nemzetközi elfogatóparancsot a külföldön tartózkodó Szász András ellen.

Így kergették halálba a Kádár-diktatúra idején a világhírű művész zseniális édesapját