A Szlovák Köztársaság nemzeti tanácsa, megelőzve a NATO-tagországok parlamentjeinek döntését, tegnap alkotmányos többséggel megszavazta az ország csatlakozását az észak-atlanti szerződéshez. A csatlakozás ellen csak Szlovákia Kommunista Pártjának képviselői szavaztak, a többi ellenzéki párt a kormánykoalíció támogató álláspontjára helyezkedett.
A vita azonban éles volt, a NATO-csatlakozást támogató pártok ugyanis felhívták a figyelmet arra, hogy a társadalomban az észak-atlanti szövetség támogatottsága egyre csökken, márciusban elérte a történelmi minimumot, amikor a közvélemény-kutatások szerint a csatlakozást a megkérdezetteknek mindössze 37 százaléka támogatta, 52 százalék viszont ellene volt. Az ellenzéki politikusok szerint ennek az az oka, hogy Szlovákia lakossága ellenzi az iraki háborút, a szlovák kormány ellenben kritikátlanul az Egyesült Államok mellé állt, hozzájárulva a nemzetközi jog megsértéséhez és az ENSZ Biztonsági Tanácsának a megkerüléséhez. Az ellenzéki politikusok szerint Szlovákia lakossága az Európai Bizottság, illetve az unió meghatározó országainak álláspontján van, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia fellépését viszont a NATO-val azonosítják, ezért csökken egyre a szövetség és Szlovákia csatlakozásának támogatottsága.
A parlament határozatával egyébként mellékvágányra futtatta azt a petíciós akciót, amelyet a szlovák értelmiségiek egy csoportja kezdeményezett, s arra irányult, hogy a népszavazás döntsön Szlovákia NATO-csatlakozásáról. A parlament eljárása azonban alkotmányos volt.
***
Elvi elutasítás. A szlovák parlament szerdán este értékelte Szlovákia külpolitikáját, amely során megállapították, hogy a magyar– szlovák kapcsolatok pozitívan alakulnak, a múlt évben azonban feszültséget okozott a benesi dekrétumok kérdésének újbóli feszegetése, illetve a magyar kedvezménytörvény elfogadása. A külügyminisztérium dokumentuma leszögezi, hogy a kedvezménytörvény kapcsán nem változott Szlovákia elvi elutasító magatartása, s a két ország kapcsolatait – beleértve a kisebbségek kölcsönös támogatását is – kizárólag a magyar–szlovák alapszerződés szerint kívánja folytatni. (N. S.)

Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára válnak, mi lesz a milliárdos vagyon sorsa?