Irak megtámadása a vallási érzület megerősödését eredményezi az egész mozlim világban. Annak ellenére, hogy sok politikai vezető óva intett az iszlám fundamentalizmus megerősödésétől, az arab társadalmak különböző rétegei, sőt még az ateisták is kezdtek vigaszt találni a vallásos életmódban és az imában. Az arab tömegek haragját leginkább azok a képek váltják ki, amelyeket a műholdcsatornák adásai mutatnak be óráról órára. Egyre nagyobb a vallási előadások látogatottsága és a kereslet a vallási könyvek iránt.
Az Al-Kudsz Al-Arabi tegnapi száma rámutatott arra, hogy az arab polgárok szakadatlanul keresik az okát annak, hogy az amerikaiak miért ölik meg az iraki ártatlanokat, és miért pusztítják el tulajdonukat. Sokan gondolják azt, hogy a hit és az ima segít felülkerekedni életük ezen súlyos szakaszán. Hogy nyugalomra leljenek, sokszor látogatják ezekben a napokban a mecseteket. Álmatlanságtól és hosszú sírástól szenvednek éjszaka, a mecsetekben azonban vigasztalást, csendet és nyugalmat találnak.
A mozlimok a világ minden részén úgy látják, hogy George W. Bush amerikai elnök keresztes hadjáratot folytat ellenük. Hasonlóképpen fogadták Condoleezza Rice amerikai nemzetbiztonsági főtanácsadó kijelentését is, aki ígéretet tett arra, hogy az arab világba eljuttatják a demokráciát – írja az arab újság. Hozzáteszi: a mozlimok hithirdetői szerint ez a háború az arab világot akarja kettészelni. Sokan éreznek azonban nyugalmat, amikor a pénteki prédikációt, a vallási oktatásokat és a prédikátorok intelmeit hallgatják, akik azt mondják, hogy Allah mindig a gyengébbek oldalán van, és a győzelem minden bizonnyal el fog jönni.
Bagdad lakói nyugalmat találnak az istenszolgálatban, és a müezzin hangja biztonságérzetet és önbizalmat ad nekik. Az egyik lakos elmondása szerint az imádkozás mentette meg a biztos haláltól. Hajnalban a közös imára, a mecsetbe ment, majd amikor visszatért, a lakását romokban találta. Leült a járdára és mosolygott: Allahot dicsérte, mert tizenhárom tagú családját már korábban a biztonságos falujukba küldte. A bagdadiak, akik nem hisznek az amerikai szabadság jelszavaiban, emlékeznek arra, hogy a főváros támadói a történelem során bejutottak a városba, majd arrébb álltak, azonban a müezzin hangja mindig megmaradt – fogalmazott az Al-Kudsz Al-Arabi.

„Engem nem érdekel, hogy hol lesz király, csak itt ne, Pápán”