Bővül az Európai Unió és vele kell bővülnie az Európai Központi Banknak (EKB) is – közölték Brüsszelben, miután nyilvánvalóvá vált, hogy 27 tagúra bővül az unió. A központi bank szakemberei hónapok óta gondolkodnak azon, hogy miként lehetne a legmegfelelőbb módon megreformálni az EKB döntéshozatali folyamatát.
A EKB által kidolgozott megoldási javaslat szakítana a monetáris politika kialakításáért felelős kormányzótanács jelenlegi működési mechanizmusával. A dokumentumban vázolt elképzelés szerint három csoportra osztanák a tanácsot, amely egy rotációs rendszer alapján állna fel, különböző számú taggal és egy adott időtartamra. A cél, hogy egyszerre csak tizenöt nemzeti kormányzó szavazzon az EKB direktóriumának hat tagján felül, akik viszont állandó jelleggel megőrzik szavazati jogukat. A kialakult elképzelés hátránya, hogy igazából senkinek nem tetszik.
Több kis ország attól fél, hogy elvesztik befolyásukat a monetáris politika felett. Jelenleg ugyanis valamennyi kormányzó azonos előjogokkal bír a bankot érintő politika alakításában.
A pénzügyi unió nagy államai viszont azért nyugtalankodnak, hogy esetleg a kis államok többsége érvényesítheti álláspontját velük szemben, az övezet gazdasági húzóállamainak kárára. Ez a helyzet például Németországgal, ahol számos közgazdász úgy vélekedik, hogy a monetáris politika emiatt destabilizálódna.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére